Ce este mai important de imbunatatit la un Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by razvanamza View Post
    xenon in proiectoare galben, este cel mai bun! dar proiectoarele se folosesc NUMAI in condiii din-astea extreme cand farurile mai rau orbesc decat te ajuta. in orice alta situatie deranjeaza alti participanti la trafic.
    nu este deloc cel mai bun. xenonul are alt tip de lumina si de unda. face o mare pleasca galbena in fata. in loc de pleasca alba ai o pleasca galbena si nu vezi nimic.
    becul clasic cu folie galbena rupe ceata.

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post

      ai mers vreo data pe ninsoare abundenta zapada din abundenta stanga dreapta si pe jos cu xenoane ? eu unul nu vad nimic. mai dai si faza lunga ai orbit
      Am mers eu si se vede foarte bine (pe faza scurta vorbesc). Daca nu s-ar vedea inseamna ca toate masinile premium cu xenon oem sunt niste trompete, nu ? Ideea e sa iti alegi culoarea care trebuie, eu am 4300k, culoare care se gaseste pe toate masinile cu xenon oem, daca as fi ales ca majoritatea 6000k sau chiar 8000k "ca da bine" vedeam fix pix in conditii grele. Ai vazut ca este alb normal cand s-a incarcat bine becul si ai vizibilitate chiar buna.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • 4000 sa zicem. eu am mers cu xenoane OEM dar becuri de 6000. era groaznic. sa nu mai zic ca pe ceata nu puteam sa merg

        Comment


        • In ceea ce priveste proiectoarele sa nu uitam ca ele sunt recomandate ,chiar reglementate,a fi utilizate pe timp si in conditii nefavorabile;ploaie torentiala,ninsoare abundenta,ceata.Pentru toate aceste conditii becurile cu temperatura de culoare cuprinsa intre 3000k-4000k sunt cele mai recomandate.Becurile cu aceasta temperatura de culoare au o lumina galben-rosiatica mult mai penetranta in conditii de vreme nefavorabila.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • dar sa nu uitam ca 90% din populatia tarii le folosesc pe post de smecherie sau doar pe simplu motiv ca "am proiectoare , de ce sa nu le aprind".

            Comment


            • Nimic mai corect.
              Si intreb; cati stiu ca sunt pasibili de amenda in cazuri de folosire abuziva?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                In ceea ce priveste proiectoarele sa nu uitam ca ele sunt recomandate ,chiar reglementate,a fi utilizate pe timp si in conditii nefavorabile;ploaie torentiala,ninsoare abundenta,ceata.Pentru toate aceste conditii becurile cu temperatura de culoare cuprinsa intre 3000k-4000k sunt cele mai recomandate.Becurile cu aceasta temperatura de culoare au o lumina galben-rosiatica mult mai penetranta in conditii de vreme nefavorabila.
                de rosiatic vorbim abia de pe la 2700 2200 kelvin in jos.

                @ fof si majoritatea folosesc 6000 8000 ca asa au vazut la audi. si in far stock de iti dau lacrimile cand ii vezi

                Comment


                • Spre 0 (ZERO)

                  de ce cand trec granitele tarii le sting brusc ?
                  nu oara tot tara asta e de vina si legile ei ?

                  ia sa le aplice amenzi mereu cand le au aprinse total nepotrivit...

                  Comment


                  • Nu stiu unde vad ei 6000-8000 ca masinile care au xenon din fabrica au 4300k, producatorul nu e retardat sa puna bec de 8000k sa vezi albastru. Ei isi pun xenon ca arata bine cu lumina albastra ).

                    @ fof - daca s-ar da amenzi mereu cand ar sesiza ceva neregulamentar probabil talonul tau ar sta 99% in posesia politiei rutiere asa ca nu cred ca ti-ar conveni ca aia cu proiectoare sa ia 130 lei amenda la tot pasul si tu sa ramai fara talon si amenda de cateva ori mai mare .
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • [QUOTE=alessandro;1118302]de rosiatic vorbim abia de pe la 2700 2200 kelvin in jos.

                      3000k- 4000k=Galben-rosiatic
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Comment


                        • La 3000k e galben galben, cam cum sunt becurile de iluminat stradal, la 4000k e alb, nici vorba de rosiatic. Daca vrei sa bata spre rosu scazi sub 2500k, spre 2000. Becurile cu halogen Philips BlueVision au 4000k, numai rosiatice nu sunt .
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • ai idee daca astea sunt legale ? http://www.osram.com/osram_com/Profe...LUS/index.html

                            sunt de moto. se vad criminal in far de masina

                            Comment


                            • Habar nu am dar sincer nu stiu cine si-ar da seama ca nu sunt de masina. Ai testat si ai vazut ca se vad bine ? Cat e o pereche ?
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • intre 70 si 100 lei / 2 bec scumpe dar crede ma ca merita. am vazut pe un 206 H7. daca ma intrebai nu mi dadeam seama daca e xenon sau nu. nu am crezut pana a desfacut capota

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google