Ce este mai important de imbunatatit la un Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by csebalyn View Post
    poti sa le zici, dar am o vaga senzatie ca nu ti-o vor schimba...nu stiu daca aia e sigur rugina.
    eu la toba i'am luat un ornament din inox(sper sa nu zic prostii) care avea 55mm in loc de 45 am facut o bucsa din bronz la strungar sa intre perfect pe ambele piese.. am suruburi in parti si filet si pana iau o toba sport sta foarte bine acolo . oricum mie mi se pare ca astia de la dacia au gandit bine esapamentul ala se poate pune un ornament foarte simplu (pe cand la solenza pauza...)

    Comment


    • #62
      intre timp mi-am facut prima imbunatatire ... xenoane pe faza scurta halogen pe lunga ... 35w 6000k cost 130 euroi. era la reducere daca se luau 3 buc (120 euroi).
      e intradevar o chestie utila (parere strict personala).
      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

      Comment


      • #63
        Am observat ca multa lume pune xenon pe faza scurta,pe lunga nu merge?As vrea pt flash-uri.
        Multumesc.
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • #64
          nu face ti greseala sa va mai puneti xenon doar pe faza scurta punetiva pe ambele faze.20% din trafic imi dau flashuri ca lumineaza prea puternic dar eu cand le dau flashuri nu am cu ce ca am halogen pe lunga si e piftie ,ei cred ca faza lunga e faza scurta pt ca e halogen.deci pararea mea luati va si pe lunga pt ca atunci cand ii dai si tu flash sa i cada lentilele de contact si sa i vezi dintii cariati
          Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

          Comment


          • #65
            razvane...eu am lentile de contact..dar nu mi-au sarit...ce-i drept..dinti cariati nu am..si nici nu am oprit pe nimeni sa-l intreb daca mi-a vazut dantura...dar eu zic sa o iei mai usor..sa fi-i mai tolerant...nu cred ca daca tu ai avea un oltcit amarat cu 2 lumanari mici si ti-ar veni din fata smenaru' cu golanul dotat cu xenoane...si pe faza lunga..ti-ar conveni...eu daca deranjez pe un alt conducator(mai putin dotat la faruri) cu luminile mele...nus..incerc sa mai dau chiar pe pozitii..poate mai vede el ceva inainte...nu cred ca ti-ai dori ca celalat participant la trafic sa intre intr-o caruta nesemnalizata din cauza ca tu ai dat faza lunga la xenoaone ca sa-i vezi 'dintii cariati''..fi-i mai intelegator cu cei mai putini norocosi...

            Comment


            • #66
              sunt si eu de acord cu adrian ... eu cred ca daca sunt bine reglate nu ar trebui sa ii deranjeze pe ceilalti ... pe faza scurta ma refer ... de faza lunga ce sa zic ... riscul unui flash pe faza lunga e de al "orbi" pe celalalt cu consecinta posibila de a nu mai vedea pe unde circula .... parerile sunt impartite ... o sa vad cum se va comporta ... exista oricum posibilitatea schimbarii ...
              Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
              Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

              Comment


              • #67
                hm...diferente de atitudine io mi-as pune xenoane numa pe lunga, dimpotriva, ca sa vad bine cand e drumul liber, dar cand e trafic la greu, de ce sa-mi faca toti cu farurile, sa ma injure si sa-i orbesc? ca atunci cand vine unul de pe contrasens cu faruri tari, oricum nu mai vezi cum bat ale tale...si la ce foloseste? la faza lunga, da, dom'le, cand e drumul liber, baga sa se vada pana la destinatie. dar atunci nu poti sa te dai smecher...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #68
                  seba tare ca de obicei ...
                  tin sa te contrazic ... chiar daca cei de pe contrasens au faruri puternice, tu daca ai xenoane pe scurta oricum vezi ... in schimb daca ai becuri shtoc ... pauza ... si am mai vazut cateva becuri de la Philips cu pretentii de xenoane ... imi pare rau pentru ei dar nu se compara ... faci poza la becurile alea care bat bine la 15-20 metri max ? pai xenoanele bat la 50-100 la aceeasi intensitate ... si inca ceva ... xenoanele alea cu probleme de care vorbesc toti ca bat la ceilalti in ochi sunt de 2 feluri: xenoane de faza lunga si xenoane de putere mare (peste 6000k - o tampenie, sau de 55W) ... repet inca o data: toate astea sunt pareri personale, bazate pe ceea ce am vazut sau testat

                  PS contrar unor opinii nu am magazin de xenoane nu ca nu as vrea .... chiar .. ar fi o ideee
                  Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                  Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                  Comment


                  • #69
                    loganul are nevoie de suspensi mai joase pt stabilitate.....nici ca bmw-ul (exemplu 323 cu care la drum lung ti-ai rupt spatele)....farurile si franele sunt in regula dar masinii ii trebuie putere mai ales motoru 1,4 mpi care e puturos vai de el...

                    Comment


                    • #70
                      am fost cu ea la service de mi-am facut aripile, bineinteles ca toba citez "nu are nimic, domle... asa se fac ele. Vi se pare ca e rugina", e tot acolo
                      in schimb dupa cce am luat-o de la "reparat" aud niste batai pe undeva la masina si nu imi dau seama de unde (doar la trepidatii - gropi, denivelari, etc) si l-am luat pe sefu lu ala de mi-o reparat-o si l-am dus vreo 4 km si tot ii ziceam: "O auziti ?", el: "Nu aud nimic. Nu se aude nimic." si pe mine ma scotea din minti clampanitul ala. Si la sfarsit: "daca doriti duceti-o la baietii de la service sa o urce sus si sa se uite la ea daca considerati ca se aude ceva" ... nu am "urcat-o" inca ...

                      revenind on topic, i-am mai adus niste "imbunatatiri": aparatori de nori (suuuuper utile) si ornament de toba (ala de la Dacia) pe care l-am sudat .... sa-i vad acum pe smecherii care le fura cum desurubeaza surubul de prindere si trag de ea ....
                      si urmeaza pe lista 2 lucruri (cat de curand): folii laterale spate+luneta si alarma
                      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                      Comment


                      • #71
                        Mie in poza imi place Kitul Dacia. Pare simplu si destul de adaptat masinii. As fi curios cum arata pe Prestige si daca se poate pune (sigur cu exceptia eleronului de pe portbagaj). Sigur e vorba de 1.6 16v pentru ca pe 1.5 dci 85 cp nu se poate pune datorita barei fata care difera. Aparent nu e nici o problema insa nu stiu daca avand barele vopsite la culoarea masini contrastul cu negru ar mai avea acelasi efect. Stiu ca e o problema de gust, dar voi ce ziceti? (Am postat si la sectiunea tunning - Kituri dar n-a mai postat nimeni pe -acolo, asa ca imi cer scuze daca am gresit postand si aici, desi in opnia mea e vorba tot de o imbunatatire- de design).

                        In alta ordine de idei eu cred ca trebuie sa existe o oarece moderatie in ceea ce priveste modificarile aduse masinii. Sigur ca se pot modifica foarte multe lucruri, insa daca pretul modificarilor devine exagerat, se anuleaza unul dintre principalele puncte forte ale masinii, anume raportul calitate pret.
                        Last edited by crististreulea; 25 February 2008, 12:24.

                        Comment


                        • #72
                          kit-ul dacia si mie imi place si mi se pare de bun gust si finutz realizat (din punct de vedere al designului) dar nu am vazut nici unul live. Singura problema pe care o vad eu la kitul ala sunt preturile pe care eu le consider destul de mari. Iti dau exemplu difuzorul spate la care am ramas mut de uimire cand am vazut pretul. Da-l naibii pentru ce atatia bani ? Si stii ce nu imi place la kitul ala ? Chestia aia de sus de la luneta ... imi scapa numele acum. Mi se pare o chestiune nesemnificativa fata de restul angrenajului.
                          Si trecerea de la un tunning la un kitch e foarte rapida si usor de trecut. Vedem asta des pe soselele noastre.
                          Dar mai avem o problema vis a vis de tunning exterior: drumurile. Daca te uiti pe threadul de Arad o sa vezi cateva gropi de toata frumusetea, iar aradul e un intreg santier. Daca iti pui praguri spre exemplu ti le spargi toate. Vad o multime de masini prin arad cu pragurile varza. Asta m-a determinat sa nu imi pun si eu desi a fost primul lucru pe care am vrut sa il pun pe masina.
                          Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                          Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                          Comment


                          • #73
                            @bubu _vasile: Multumesc pentru raspuns. Eu am vazut kitul montat pe o masina chiar la Academia Renault (este un centru de instruire unde Renault tine cursuri de mecanica si vanzari concesionarilor din teritoriu, acolo vin primele modele pentru a fi studiate inainte sa se inceapa vanzarea in tara, se fac teste etc.) Nu arata rau si din cate mi s-a spus nu pocneste chiar asa usor. Insa era montat pe un ambition de prima generatie si de aia ma intrebam cum ar arata pe Prestige.Din pacate, ma simt nevoit sa repet ceva ce stim cu totii, anume ca montarea unui kit duce la pierderea altor avantaje ale Loganului. Exp: masca mai joasa - nu te mai urci pe borduri; suspensie sport-nu mai poti trece usor peste denivelari (eu care in prezent am o masina foarte rigida, crede-ma ca as sacrifica bucuros sportivitatea in favoarea confortului). E greu de facut un compromis intre pretul accesoriilor,utilitate, confort si performante.

                            Comment


                            • #74
                              Alte oglinzi, nu vezi bine in ele, garda la sol o idee mai mica~30mm (inuman de inalta),
                              pozitia scaunelor mai joasa (oricum la Renault e ceva ''normal''), antifonare mai buna (care aproape ca nu exista la 1.4 si 1.6 mpi) si nu in ultimul rand toba finala, toba nu tzava aia care tre sa fie de xx mm, suna la ralanti urat, zici ca ar fi gaurita.

                              Comment


                              • #75
                                oglinzile sunt intradevar mici fata de "gabaritul" masinii, garda la sol ... aici oscilez intre joasa (stabilitate plus ca arata mai bine) si inalta (drumurile nasoale), pozitia scaunelor inalta pe mine ma avantajeaza, antifonarea e intradevar necesara, iar de toba ... deja am zis: cand se duce asta stok o sa ma gandesc la una mai "adevarata"
                                Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                                Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google