Ce este mai important de imbunatatit la un Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    eu in primul rand mi'am luat ornament pt esapament (nu suportam teava aia deloc) si huse... acum depinde de nevoi

    Comment


    • #47
      eu am pus huse,covorase,ornament pt esapament,cotiera,muzica,urmeaza in primavara genti din al,poate si folie...
      niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

      Comment


      • #48
        Originally posted by silviu_cos View Post
        eu in primul rand mi'am luat ornament pt esapament (nu suportam teava aia deloc) si huse... acum depinde de nevoi
        si eu la fel. ma enerveaza ce teava subtire iese de la un motor de 100 de cai
        If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

        Comment


        • #49
          teava aia are diamterul de 45mm, exact cat trebuie la un motor de 1.6 calculat sa mearga cel mai mult in intervalul 2000-4500rpm. si eu amramas surprins, dar la unghiul camei de logan si plaja de cuplu al motorului, finalul pe 45mm e exact cat trebuie.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #50
            Originally posted by csebalyn View Post
            teava aia are diamterul de 45mm, exact cat trebuie la un motor de 1.6 calculat sa mearga cel mai mult in intervalul 2000-4500rpm. si eu amramas surprins, dar la unghiul camei de logan si plaja de cuplu al motorului, finalul pe 45mm e exact cat trebuie.
            Dar daca imi trag un final sport de marime mult mai mare nu strica, nu :P ?

            Comment


            • #51
              Originally posted by csebalyn View Post
              teava aia are diamterul de 45mm, exact cat trebuie la un motor de 1.6 calculat sa mearga cel mai mult in intervalul 2000-4500rpm. si eu amramas surprins, dar la unghiul camei de logan si plaja de cuplu al motorului, finalul pe 45mm e exact cat trebuie.
              seba ma inclin in fata ta in ceea ce priveste partea tehnica si nu numai, deci probabil asa e, dar eu cand am vazut prima data esapamentu mi s-a parut mai mic decat la 1310...el face treaba buna nimic de zis, dar nu vroiam sa-l las asa. si in plus mie imi plac masinile ale caror esapamente se vad, nu alea la care esapamentele sunt ascunse in spatele spoilerului si orientate in jos
              If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

              Comment


              • #52
                Si mie mi se pare penibil de mic finalul esapamentului(ma refer la teava are o circumferinta prea mica comparativ cu spatele sanatos de mare) si pe viitor cand ajung prin targ asta am sa caut si eu ca prim element de tuning extrem ) un ornament de esapament, iar am doilea element de tuning va consta intr un creion corector(acel creion la culoarea masini care retuseaza zgarieturile) iar ca sa fie tot pachetul complet am sa caut si niste stergatoare decente.
                Acum serios pentru o masina de familie mi se pare perfecta si nu tind sa cred ca mai necesita imbunatatiri ... suspensia de care se plang multi pe mine ma incanta(cu toata ca am facut putin "raliu" pe niste serpentine si se cam culca pe lateral) dar este confortabila(deci este destinata sofatului in limitele normalului si nu raliu), o suspensie mai joasa este si mai rigida deci atunci sa vezi ce o sa le iti mestece maxilarul fara sa vrei prin gropile patriei. As opta pentru o garda la sol mai joasa daca am avea drumuri decente si nu borduri de urcat cand o parchez, sine de tranvai de strabatut s.a.m.d.. Mai bine investesti bani in elemente care te ajuta ca familist fiind, si anume: o cotiera(relaxanta la drum lung si un mic statiu de depozitare), eventual niste comenzi pe volan pentru mp3, un porbagaj de exterior ce se monteaza pe masina (folositor pentru drumuri mai lungi, concedii).
                Eu daca va fi sa am nevoie de o masina mai mare as opta pentru MCV in 7 locuri + un porbagaj exterior ... este geniala ca masina de familie(sa o folosesti mai mult la drumuri in afara cu cei apropiati sau preteni) si in oras sa am un cea mai mica masina posibila. Km multi si in siguranta loganisti mei
                sigpic
                Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                Comment


                • #53
                  @florian87: diametrul maxim al tevii pt motor de 1.6 care merge cel mai mult in jurul turatiei de 5500 este 55mm, excluzand strict ultima bucata de teava, care iese din toba finala in aer (terminarea sistemului de evacuare). aia cred ca poti s-o pui si de 80mm.
                  @"andrushca" : valabil si pt tine ce scrie mai sus. apropo, n-us eu vreun guru in ale motoarelor, doar m-am documentat o vreme, ca ma "mananca" si pe mine modificarea evacuarii si nu numai din cate stiu, la logan teava nu-i ascunsa si indoita, ca la megane. sau al tau e altfel?
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #54
                    aa, nu, e la fel. am vrut sa spun ca-mi plac masinile ale caror tevi finale se vad iesite (cum e loganu) dar sa se vada fain, adica mai mare cum se vede cu ornamentu (pentru ca fara pare mica in comparatie cu restu masinii)
                    If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                    Comment


                    • #55
                      Imi cer scuze ca m-am luat de voi mai devreme ca vreti sa va fandositi Loganul. Cred ca am fost pur si simplu invidios pe avantul vostru tineresc. Mi-am adus apoi aminte si de mine cand imi puneam tot felul de prostii pe 1310.

                      Eu nu cred ca merita bagati bani in Logan. Mai ales aiurea. Ce as schimba:
                      Cauciucurile. Sunt infecte. Daca a coborat catre 0 grade parca sunt de plastic.
                      Huse de scaun. Eu nu am folosit niciodata pentru ca ma enervau. Pana cand la un Renault mi s-a varsat cafea pe un scaun, nu s-a mai curatat niciodata, parca era pipi original. Mi-era si rusinbe.

                      In rest, eu zic ca orice modificare la logan e prea scumpa pentru placerea pe care o aduce.
                      Eu v-as recomanda sa strangeti banii, iar peste 3 ani sa schimbati masina folosind banii stransi.

                      Comment


                      • #56
                        andreis, cam ai dreptate... numa ca nu toti isi permit sa-si schimbe masina din 3 in 3 ani...caz in care, te apuci de "tunarit"
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #57
                          si pe mine ma doare toba aia super subtire si nasoala. avand in vedere ca trebuie sa bag masina in service (lovite amandoua aripile spate) ma gandeam sa platesc si pentru un ornament "original" dacia si pentru montatul lui. Asta si pentru ca duda aia care iese din toba finala mi s-a ruginit (masina are doar 3 luni). Dar ma gandeam putin la modul de prindere al ei. Daca nu o sudeaza ci doar o prinde cu surub sau colier sigur o sa o pierd pe undeva. Dar nu pot fi sigur daca ornamentul ala e chiar inox sau ....

                          Andreis: la mine cauciucurile mi se par destul de ok pentru una stoc (continental) si mi s-a parut ca isi fac treaba

                          mie mi se pare periculos la Logan modul de franare pe suprafete denivelate... aici as imbunatati putin (daca se poate tehnic) - oare si la masinile straine se comporta asa ? cand pun frana pe suprafete denivelate (chiar si doar f putin denivelate) imi intra ABS-ul si "se cam duce"
                          Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                          Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                          Comment


                          • #58
                            bubule, am vazut loganuri cu ornamentul ruginit. nu stiu daca era "orijinal" de dacia, dar io nu m-as risca... si teava mea are puncte rosii pe exterior...dar o tine funingina din interior sa nu se rupa auzisem totusi ca evacuarile la logan sunt din inox (de la un prieten care lucreaza la depozitul central de piese de la pitesti); inca astept confirmarea informatiei respective...
                            majoritatea celor cu abs fac asa. nu se mai franeaza toata puntea cand o roata e in aer, ca sa se evite rasucirea masinii in jurul rotii cu aderenta. e treaba de suspensii, ca gumele conti chiar sunt ok...de-aia "sare" masina si nu mai franeaza.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #59
                              OFFTOPIC: daca e duda ruginita (nu foarte tare, dar e totusi ruginita) credeti ca pot sa le zic sa mi-o schimbe pe garantie ?
                              Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                              Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                              Comment


                              • #60
                                poti sa le zici, dar am o vaga senzatie ca nu ti-o vor schimba...nu stiu daca aia e sigur rugina.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google