Logan 1.6 16v Laureat Sau Hyundai I30

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Ivan Marian View Post
    Cortina poate,am zis POATE merge pusa,,dar referitor la servodirectie sa stii ca la logan oricum e mai tare de felul ei.Poate ma insel si aici ca nu stiu cum e la Hyundai!
    Dar vad ca esti si tu de acord ca de 2700 de euro eu unul imi pot face loganul full de dotari care mai de care de top.
    Sunt baieti la noi care si-au pus sisteme de navigatie dedicate cu fel si fel de iesiri pt monitoare in tetiere,cu fel si fel de intrari si iesiri pt mufe de tot felul,discuri pe spate,arcuri sport,telescoape pe gaz si multe altele pe care nu le mai pot enumera,,dar eu unul te invit pe la noi la intalniri sa le vezi LIVE!

    Eu aici numai zic de avantaje logan 1.6 16v fata de hyundai I30:
    Demaraj mai bun ( 12,6 secunde,fata de 10,5 la logan ),spatiu CLARRRR mai mare din toate punctele de vedere,garda la sol mai mare,cost de intretinere mai mic,piese pe toate drumurile si ieftine,tine la tavaleala si la carca cand il iei prin concedii sau mergi cu el pe coclauri la peste,etc!
    Hyundaiul ala este mai mult de fite pt NEFAMILISTI care nu au dupa ei in portbagaj decat chiloti si sosete de schimb. Ca sa iei o masina ca aia pt o familie ca a mea ( eu,sotia si fetita ) care avem mereu pe langa bagaje cand plecam si jucarii/biciclete/masinute electrice,etc trebuie sa fii masochist.
    Ca sa numai zic daca ai 2 copii sau 3

    Asadar si prin urmare loganul se adreseaza mai mult familistilor!
    Spatiul interior e mai mare la Hyundai I30, mai putin portbagajul care si ala e suficient (mai ales dc mai si rabatezi 1/3 din bancheta..bagi si schiuri si clapari si bagaje.
    Logan Euro 5 scoate 11.3 sec pe suta. Si de aceasta valoare da-mi voie sa ma indoiesc. Pe datele tehnice la Pro ul meu de 1.6 zice 10.8 sec- mai mult decat Logan 16v. Dar dc le pui pe 400 m- Pro ul nu are ce discuta cu 16v: 1,2 cam egalitate; a 3 a bye bye Logan. Iar la viteza mai mare de 130 stim cu totii cine sta mai bine (chiar si la viteza maxima constructiva). In plus de asta motorul CVVT e mult mai elastic- are cuplu pe toata plaja (poti sa mergi cu a 5 a cu 1,500 ture linistit fara sa dea in nas)- normal ca dc le pui alaturi pe 400 m Logan bate; dar senzatia la I30 e ca trage f bine pe toata plaja, chiar si dupa 4,500 ture unde la Logan se cam termina distractia.

    Da stiu ca unii din cei cu Logan si-au pus telescoape pe gaz, discuri (nu mai pomenesc de navigatie ca asta se poate pune pe orice masina). Dar nu uita ca I30 are toate astea STANDARD din fabrica!(are telescoape pe gaz)+ESP, suspensie independenta. Ia intreaba-i cat au bagat in masini ca sa ajunga la ceva standard la I30.
    Directia: se intareste la viteza. Adica- atunci cand stai pe loc volanul merge fooarte usor. Cand mergi cu viteza merge o idee mai greu ca la Logan.
    Garda la sol: bate Loganu fara discutie, dar e depunctat la viteza.
    Avantaj Logan: scutul-la Hyundai lipseste si chiar dc se poate pune aftermarket nu e indicat.

    V-am zis parerile sunt impartite- tu vrei spatiu portbagaj, eu vreau siguranta. Ce folos ca bagi si carutu si sacul de cartofi in portbagaj (totusi si la I30 ai varianta SW care bate loganu, dar e cam 15,000), daca familia ta- fiintele care iti sunt dragi- nu sunt in siguranta, iar dc Doamne Fereste de ceva te rogi la Dumnezeu sa se deschida airbagurile alea 2 ca altele n ai.

    Parerea mea: dc vrei sa te duci la pescuit si pe drumuri desfundate- clar Logan.
    Dc vrei sa mergi in Grecia in concediu- clar Hyundai.
    Hai sa fim seriosi..Hyundai I30 nu e masina de fitze... Masini de fitze sunt Beetle, Fiat 500, Mini..
    Atat Logan 16v cat si I30 se adreseaza paturii mijlocii care are ceva bani...dar nu vrea sa se 'gatuie' pentru un volan si 4 roti pe care sa scrie Audi.
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • #62
      daca acum as avea 10.000 euro si as fi pus in situatia de a mi lua masina noua, presupunand ca stiu la ce sa ma astept de la Logan, ca stiu ce are sa imi ofere... pai as face pe naiba in 10 sa mai fac rost de 2500 si sa iau i30.

      nu stiu...as mai sta cu banii la saltea un an, m as imprumuta la banca, la camatari doar sa iau i30 in locul Loganului.

      comparatiile facute de voi ca mai pun 3000 peste si daca tot am pus 3000 mai merg in 3000 sa imi iau Clio sport sau Subaru nu isi au rostul.
      singura plaja de bani unde merge facute treaba asta este intre 10 si 13-13,5 mii, si merge o singura data nu de 10 ori mai strang cureaua si ajung sa imi iau S

      i30 este o masina mai buna ca loganul de la suportul numarului din fata la becul care ilumineaza numarul spate.

      cat despre revizii si costuri de intretinere...daca ambele masini vor fi intretinute in reprezentanta Loganul va iesi mai scump din pacate
      daca ambele se fac la un service particular dar autorizat RAR ambele vor iesi la aceiasi suma.
      isi au rostul comparatiile pe 400m aici ? si ce daca 16v bate i30 ? atata timp cat ai un pasager permanent pe scaunul din dreapta ... da motorul.
      la i30 abia auzi motorul in 5000 rpm iar la logan incepe si vorbeste cu tine pe la 2500, ridica tonul pe la 4000, zbiara urla la 5000
      sa nu mai vorbim de suspensii. am mers cu i30 si este groaznic fata de ceed. in acelasi timp loganul este dezastruos fata de i30. desi caracterul pronuntat subvirator al i30 ma pune un pic pe ganduri dar cu putina atentie e ok

      ce tot o dam aici la intors si incercam sa gasim atuuri are Loganului in fata i30 ului. va spun eu nu sunt. nu exista nici macar un capitol unde loganul sa fie superior
      Last edited by alessandro; 7 February 2012, 11:22.

      Comment


      • #63
        ce va aruncati voi in ochi sunt argumentele palpabile si la obiect la fiecare masina in parte, dar uitati de restul placerilor ce ti-o ofera masina, cum ar fi pozitia in scaun, manevrabilitatea, plansa de bord, cum se deschide usa, cum se inchide, antifonarea, vizibilitatea, comportamentul masinii in diferite ipostaze,

        conteaza foarte mult chestiile astea minore care te fac sa alegi masina cu inima numai in cazul in care ai 1500-2000 de euro in plus pentru o alta masina fata de logan

        deci si prin urmare tre` sa ramanem la realitatea ca loganul e cea mai ieftina achizitie si pentru cel putin 95% dintre cumparatori asta a fost factorul decisiv in a cumpara masina

        sa fim seriosi, nu isi cumpara nimeni logan ca il trage inima la ea, ca ii place interiorul sau se excita cand se urca in ea, am cumparat-o pentru ca n-am avut bani de altceva si e mare ca spatiu, are garda inalta si a fost cea mai ieftina achizitie, cine are ceva banuti in plus sterge instant de pe lista loganul
        mi-ar placea sa fim tot realisti, dar mai rar

        ON TOPIC : as alege i30 in locul loganului
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #64
          mi am adus aminte. avantajul Loganului fata de multe masini este ca poate functiona cu E85. si chiulasa este mult mai bne adaptata pentru GPL.
          daca se vizeaza o masina pentru folosirea cu GPL Logan 16v Euro 5 este perfecta

          Comment


          • #65
            Originally posted by sumedreacris View Post
            nu neg ca loganul se adreseaza familistilor insa , cu mentiunea, a acelora cu buget restrans/low cost. de ex hyundai i40 bate loganul la dimensiuni, confort, performanta etc. i40 e mai familist decat loganu
            Deja aici e diferenta dubla de euroi,,deci nu-l poti incadra in aceiasi clasa la preturi...http://www.hyundai-motor.ro/showroom/?id=456

            Originally posted by eugenmanea View Post
            daca familia ta- fiintele care iti sunt dragi- nu sunt in siguranta, iar dc Doamne Fereste de ceva te rogi la Dumnezeu sa se deschida airbagurile alea 2 ca altele n ai.
            Vezi,,iar vorbesti/scrii fara sa stii,,nu am doar doua airbaguri !
            Vezi alt lucru pe care nu-l stii,,al meu scoate 10,5 secunde !
            Si faci alta confuzie,,tu ai 1.4 gatuit sa scoata cai mai multi,,pe cand eu astia 105 se scot lejer ca e totusi un motor cu 200 de cm cubi mai mare!
            Cat despre concedii,,au facut altii cu logan 1.2 16 v Grecia si Italia/etc,,dar apoi 1.6 16 v!
            Cat despre dimensiuni si volum portbagaj,,mai arunca un ochi pe site hyundai si unul pe dacia si pe urma mai vorbim!

            Dar nu uita ca I30 are toate astea STANDARD din fabrica!
            dar le ai din fabrica si sunt in valoare totala de 2700 de euro si tot sunt din gama LOW COST si diferenta pt mine unul nu se justifica!
            Mai bine de 2700 de euro hai 3000 iti repet inca odata,,fac loganul mai smecher decat Hyundai si Kia la un loc.
            Il insonorizez mai bine,,ii pun arcuri,,ii pun telescoape,,ii maresc puterea motorului,,ii pun dotari audio si video de ultima generatie,,ii imbrac bordul in PIELE ( cum a facut un coleg ) ..asa ca de 13000 de lei sa tot pui ce vrei pe logan !
            Last edited by Ivan Marian; 7 February 2012, 11:43.

            Comment


            • #66
              Mie I30 nu imi place deloc...are un design de toata cacaoa...parca e desenat de un copil de 5 ani.Prefer un Kia Ceed sau un Cruze...chiar,de ce nu comparam Loganul cu un Chevrolet?parca ar fi mai cinstita comparatia...
              sigpic

              Comment


              • #67
                E clar ca Loganul este sub i30 la dotari , confort etc si f clar ca se ascute fantastic batalia preturilor din partea tuturor firmelor pe o felie in care acum catva timp Loganul era taticul . Cine are banii pt o masina noua de la 10000 euro in sus si o marja moderata in + are de unde alege in functie de nevoile sale.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Ivan Marian View Post
                  Vezi,,iar vorbesti/scrii fara sa stii,,nu am doar doua airbaguri !
                  Vezi alt lucru pe care nu-l stii,,al meu scoate 10,5 secunde !
                  Si faci alta confuzie,,tu ai 1.4 gatuit sa scoata cai mai multi,,pe cand eu astia 105 se scot lejer ca e totusi un motor cu 200 de cm cubi mai mare!
                  Cat despre concedii,,au facut altii cu logan 1.2 16 v Grecia si Italia/etc,,dar apoi 1.6 16 v!
                  Cat despre dimensiuni si volum portbagaj,,mai arunca un ochi pe site hyundai si unul pe dacia si pe urma mai vorbim!

                  !
                  Bv ai 4 airbaguri! Ai ales sa fie mai sigura masina! Dar roaga-te la Dumnezeu sa se si deschida- Doamne ajuta sa nu fie nevoie niciodata! (din intamplare stiu pe cineva care a lucrat la fabrica ce asambleaza airbagurile pentru Logan si nu vrei sa stii ce e acolo..
                  Concediu-da normal! Parintii nostri au facut concediile cu Dacia 1300! Am vazut Matiz la Meteore cu numere de Ro! Daca te chinui putin poti ajunge si cu Tractoru pana in Grecia! Dar nu asta e ideea.. important e cum calatoresti! Sa ai insonorizare buna si zgomot redus la motor sa nu obosesti dupa 400 km, sa ai scaune confortabile si bine profilate sa nu te doara spatele.

                  Cat despre puterea motorului- am mers cu toate 3 modele de Logan: 1.4, 1.6 8v ,1.6 16v. Da- pune 16v la liniute si castiga. Dar CVVTu e mai elastic si mai placut la condus.
                  Asta cu dimensiunile: am zis eu undeva ca portbagajul e mai mare la I30?
                  Am zis ca spatiul interior e mai mare! Uita-te si tu la dimensiunile interioare si raspunde-mi la o intrebare: de ce I30 u e in clasa compacta iar Loganu e in clasa mica? Fiindca I30 u are spatiu interior mai mic??!!

                  Chevrolet Cruze e scump. Noul Aveo mie nu imi place cum arata..dar in rest e o afacere bunicica (mai putin motoarele care sunt cam mici)

                  @Alessandro : good point! Vezi pe asta nu o stiam cu GPL u. Asta asteptam de la cei cu Logan, nu cai verzi pe pereti!
                  Last edited by eugenmanea; 7 February 2012, 12:12.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #69
                    1.4 de pe proceed nu prea e gatuit ... gatuit=limitat la o anumita putere de anumiti factori
                    iar 1.4 de 109 cai il cam bate pe 1.6 16v de pe logan

                    eugen oricum nu ajungi nicaieri pentru ca parerile sunt atat de impartite incat ajungi sa nu-ti mai iei masina !
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • #70
                      m am dat cu 2 Kia de 1.4 109 cai. 2 masini diferite 2 soferi diferiti. i am articulat 2 masini scurt
                      si din mers cu a 2 a plec de langa ei

                      Comment


                      • #71
                        nu ma refeream la liniute, ci la consum, cilindree, taxe, impozit
                        cat la liniute 1.4 tre sa schimbe la limitare, altfel la urmatoarea trepta va mai avea cuplu de scuter
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by alessandro View Post
                          daca acum as avea 10.000 euro si as fi pus in situatia de a mi lua masina noua, presupunand ca stiu la ce sa ma astept de la Logan, ca stiu ce are sa imi ofere... pai as face pe naiba in 10 sa mai fac rost de 2500 si sa iau i30.

                          nu stiu...as mai sta cu banii la saltea un an, m as imprumuta la banca, la camatari doar sa iau i30 in locul Loganului.

                          comparatiile facute de voi ca mai pun 3000 peste si daca tot am pus 3000 mai merg in 3000 sa imi iau Clio sport sau Subaru nu isi au rostul.
                          singura plaja de bani unde merge facute treaba asta este intre 10 si 13-13,5 mii, si merge o singura data nu de 10 ori mai strang cureaua si ajung sa imi iau S

                          i30 este o masina mai buna ca loganul de la suportul numarului din fata la becul care ilumineaza numarul spate.

                          cat despre revizii si costuri de intretinere...daca ambele masini vor fi intretinute in reprezentanta Loganul va iesi mai scump din pacate
                          daca ambele se fac la un service particular dar autorizat RAR ambele vor iesi la aceiasi suma.
                          isi au rostul comparatiile pe 400m aici ? si ce daca 16v bate i30 ? atata timp cat ai un pasager permanent pe scaunul din dreapta ... da motorul.
                          la i30 abia auzi motorul in 5000 rpm iar la logan incepe si vorbeste cu tine pe la 2500, ridica tonul pe la 4000, zbiara urla la 5000
                          sa nu mai vorbim de suspensii. am mers cu i30 si este groaznic fata de ceed. in acelasi timp loganul este dezastruos fata de i30. desi caracterul pronuntat subvirator al i30 ma pune un pic pe ganduri dar cu putina atentie e ok

                          ce tot o dam aici la intors si incercam sa gasim atuuri are Loganului in fata i30 ului. va spun eu nu sunt. nu exista nici macar un capitol unde loganul sa fie superior
                          Te-ai imprumuta pe dracului...
                          Cand vrei masina, vrei masina. Nu mai stai un an, sau sa te imprumuti la camatari. Sau te poti imprumuta, vezi ce iese

                          Comment


                          • #73
                            cand vrei masina si te grabesti...iti pare rau dupa si ajungi sa iti doresti sa nu fi facut alegerea respectiva.

                            judecand la rece dupa 3 ani de experienta Dacia Logan. nu este ce mi am dorit. am crezut ca este altceva...am crezut ca iti ofera macar un minim de confort. si aici ma refer la 2 lucruri vitale pentru mine care fac drumuri lungi. 1. pozitie in scaun 2. antifonare
                            trebuie sa mai muncesc eu sa bag bani in ea sa o fac cum trebuie

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Cezar View Post
                              Cand vrei masina, vrei masina. Nu mai stai un an,
                              Corect,,pai cand o vrei si ai banii jos o iei pe loc si numai astepti nici o luna macar,,Pe principiul asta eu mai trebuia sa astept vreo 2/3 ani ca sa apara criza si sa se ieftineasca masinile si sa mai bage si astia trei rable in loc de una!
                              In astia 3 ani deja mai strangeam bani mai multi pt o masina mai buna,,dar pana atunci ma deplasam cu RATB/TAXI/CFR pe unde aveam nevoie!

                              Ps..Eugen deja exagerezi,,pe bune....
                              Bv ai 4 airbaguri! Ai ales sa fie mai sigura masina! Dar roaga-te la Dumnezeu sa se si deschida- Doamne ajuta sa nu fie nevoie niciodata! (din intamplare stiu pe cineva care a lucrat la fabrica ce asambleaza airbagurile pentru Logan si nu vrei sa stii ce e acolo..
                              au murit altii in jeepane de lux si limuzine de zeci de mii de euro si tu vii acum sa reinventezi loganul ca ti-a zis cineva de la dacia cum se asambleaza airbagurile!
                              Last edited by Ivan Marian; 7 February 2012, 12:54.

                              Comment


                              • #75
                                Ideea e ca in jur de maxim 30% isi iau masina de 10,000 EUR cu banii jos. Toata lumea stie de ce- gratie frumoasei noastre tari si a nivelului de trai- iti e f greu sa strangi 10,000 EUR banii jos.
                                Restul de 70% o iau in leasing sau rate. Si dca o iei in leasing/rate 30 EUR in plus cat dai pe luna pentru 12,500 in loc de 10,200 nu e chiar un capat de tara .(+ inca vreo 10 EUR la CASCO)
                                Ca esti super incantat intr-o prima faza si apoi incepi sa injuri banca/compania de leasing ca nu mai termini odata cu datul banilor asta e partea a 2 a


                                Asta cu siguranta- aici nu iti dau dreptate. Ai sanse mult mai mari de supravietuire intr-o masina cu multe airbaguri si stele decat in una care nu sta prea bine la capitolul asta.
                                Ca mai mor si in Jeepane- si asta e adevarat.Dar pana la urma totul tine de procente...
                                Ca altfel nu s-ar mai bate toti producatorii sa puna atata accent pe siguranta. Am ramane la Dacia 1300 si am da pe masina 3,000 EUR.
                                Last edited by eugenmanea; 7 February 2012, 13:05.
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google