Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Le-ai 190 de lei pt schimbat astea?

    *&*(^)**((^(* Cat s-au chinuit ma 2 ore? Nenorocitii! Hotii!

    Mie mi-a schimbat mecanicul in 40 de minute tot ce am cumparat mai sus!
    9! 9! 9!
    sigpic

    Comment


    • Le-am dat pentru ca amicul ala cu Focus a fost la nu stiu cine si pe unde pentru revizie si i-au busit o conducta pe la motor....pierde ala ulei, pentru 100 de lei la an/15 mii eu zic ca merita....asa am pe cine lua de oua! Si imi merge garantia....

      Comment


      • Bai da-s hoti ma! Inteleg ca le-ai dat banii dar sunt hoti!

        Fii atent,

        Dam drumu' la ulei - scurgerea uleiului = 15 min
        In acest timp inlocuim si filtrele....Hai ma sa mai punem de la noi 10-15 minute in plus.
        => juma de ora
        Punem uleiul nou, verificam, completam, verificam, draci laci....Verificam masina.

        Hai ma sa punem de la noi inca 30 de minute cu toate ca e enorm!

        => 1 ora.

        Ora de manopera cat e? Sa fie 100 de lei? Presupunem...

        => intr-o ora puteau face revizia, zic eu.

        Dar ei vad ca au facut-o in 2 ore!
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • In prealabil am fost la asta de la Serus dar am vazut ca ma scotea cu manopera la fel si am decis sa vad cam cat iese si la o reprezentanta Ford. Stiu ca sunt hoti....cu piesele lor costa 700 de lei revizia, tot am facut o economie cumparand singur uleiul si filtrele. Nu stiu ala de frana ce sa fac, l-as schimba si pe el.

          Mi-a placut de astia ca mi-au schimbat suportii de numar (Colina Ocazie!) cu unii ai lor...Neste Automotive!
          Last edited by PCH; 22 August 2012, 18:07.

          Comment


          • Tot Loganul sta mai bine la preturi revizii.

            Comment


            • Corect!
              280lei la dealer eu zic ca nu este rau.

              Comment


              • Revizie Ford 1.6 benzina efectuata marti 21.08.2012

                Consumabile
                Ulei Ford Formula F (4 l): 127.96
                Filtru de aer: 65.43
                Filtru de ulei: 30.52

                Manopera
                Filtru aer: 35.34
                Receptionat - Predat auto: 23.56
                Ulei + Filtru ulei: 164.62

                Total: 447.43

                Consumabilele cumparate de la ei deci totalul putea fi mai mic daca cumparam consumabilele din alta parte.

                Comment


                • Pai si la logan daca nu mergeam la dealer ieseam mai ieftin (poate sub 200lei). Au incasat si un bidon de 5l de antigel (au completat si restul a ramas la ei).

                  Comment


                  • Pai se poate si sub 200.
                    Ultima mea revizie:
                    -Mobil Super 3000 5w40 4L- 120 lei (puteam cumpara doar 3 L dar ajungeam tot acolo la pret)
                    -Filtru aer de origine - 45 lei
                    -Filtru ulei Purflux- 25
                    Total 190 lei

                    Daca puneam Dacia Oil mai scadeam si din 190 lei.

                    Manopera a fost asigurata de magazinul de la care am cumparat consumabilele, la service-ul propriu.
                    Am primit si un voucher pentru testarea gratuita masinii la suspensii si frane, intr-un service mai dotat, apartinand firmei care detine si magazinul.

                    Comment


                    • Eu consider ca 450-470 de lei o revizie la Ford cu filtru de polen inclus e pomana tinand cont ca e facuta in reprezentanta.

                      Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                      Comment


                      • Eu consider ca 450-470 de lei o revizie la Ford cu filtru de polen inclus e pomana tinand cont ca e facuta in reprezentanta.
                        Adica aia din reprezentanta au alta cheie pentru desfacut filtrul de ulei sau pentru dat busonul de la baia de ulei afara, decat intr-un service normal?
                        Ca doar altceva nu ti-au facut.
                        Daca la tine e pomana, la mine e deja nunta fara dar, bautura si mancare pe degeaba.

                        Comment


                        • Mah,,,la ford pt a desface busonul de la baia de ulei iti trebuie cheie pneumatica dinamometrica pt ca acel buson are un rulment conic cu 45 de poli si daca il strangi prea tare crapa iar daca il strangi prea putin curge uleiul.

                          Cat despre filtrul de ulei,,e o intreaga inginerie,,ca ala este proiectat de cei de la NASA si folosesc pt asta numai roboti omologati de RAR.

                          Comment


                          • Asa fac toate reprezentantele. Profita ca ai garantie.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Eu nu am dat o galagie de bani pe un lucru sa las pe nea ion sa faca el, dreaga el....diferenta de 100 de lei pe care o economisesti e irelevanta pentru mine...stiu ca oamenii care isi baga nasul sunt "licentiati" in meserie. In caz de ceva, pot merge peste ei fiind reprezentanta! Plus ca imi merge garantia...de ce sa renunt la garantie pentru 100 de lei?

                              Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                              Comment


                              • Ce 100 de lei , ca eu vad ca-s 200 si ceva diferenta in favoarea mea? Pana si uleiul e la fel, doar ca eu n-am pus filtrul de polen, hai trece la mine cat mai vrei, numa' sa nu depaseasca suma ta.
                                Nea mecanicu' de la reprezentanta e tot mecanic, nu-i de la o echipa de F1.
                                Atat ca in situatia cand ai garantie, n-ai de ales si eu as fi facut la fel in locul tau.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google