Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Eu4yas View Post
    Te joc la orice vrei tu! Bai dark, pune frate si megane acolo! In titlu!

    Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?....L-A PUS

    Comment


    • Off topic: Avand in vedere "cresterea" spectaculoasa a thread-ului eu propun sa fie facut Sticky
      Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

      Comment


      • Revizie Megane acum, pe loc!

        - filtre + Ulei Castrol Turbo Edge 5 40 + placute frana spate + rulmenti flansa amortizor - 570 de lei fara manopera!
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • Loganul nu are placute frana pe spate, deci te-a facut!
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Din start. Dar focusul are? + ca al meu e diessel da. Deci diessel revizie = 570 lei!
            9! 9! 9!
            sigpic

            Comment


            • Are si Focusul, unele n-au, nush care e treaba
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Deci concluzia e ca intretinerea e ok la Focus ca si bani, dar daca ai spart faru ai belit-o! ))))

                Costurile la intretinere sunt ceva mai mari la Focus, dar eu cred ca oricine isi poate permite sa dea odata pe an 150 lei in plus la revizie.

                Problema se pune la costul de achizitie si CASCO.

                Daca ai bani de achizitie- intretinerea nu va fi o problema mare
                Saab 9-5 Aero

                Comment


                • Eugene, intr-o tara civilizata ai perfecta dreptate, dar la noi sunt unii care isi iau passat de 12, 13 mii de euro sh apoi nu mai au bani de gume de iarna. Care e treaba ?
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by eugenmanea View Post
                    Deci concluzia e ca intretinerea e ok la Focus ca si bani, dar daca ai spart faru ai belit-o! ))))

                    Costurile la intretinere sunt ceva mai mari la Focus, dar eu cred ca oricine isi poate permite sa dea odata pe an 150 lei in plus la revizie.

                    Problema se pune la costul de achizitie si CASCO.

                    Daca ai bani de achizitie- intretinerea nu va fi o problema mare
                    Da, asa este. Sunt un pic mai mari la aceste piese consumabile, in schimb legat de exemplu cu farul te cam indoaie. Bine, ai alternativa sh-urilor din dezmembrari care te poate scuti de o mare cheltuiala.
                    Eu am megane, am schimbat parbrizul la reprezentanta pe casco - deviz = 15 mil. Mi s-a parut exorbitant de mult dar nu am dat de la mine ce-i drept.

                    Originally posted by samy0388 View Post
                    Eugene, intr-o tara civilizata ai perfecta dreptate, dar la noi sunt unii care isi iau passat de 12, 13 mii de euro sh apoi nu mai au bani de gume de iarna. Care e treaba ?
                    Nici nu stii cum s-o mai dai. Multe cazuri de acest se intampla dar mi se pare o nebunie teribila. Multi dintre oameni care se intind mai mult decat le-ajunge patura, apoi se trezesc dezveliti total.
                    Nu stiu cum isi fac ei calculele.
                    9! 9! 9!
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by alessandro View Post
                      '

                      1.6 Ti VCT 85 cai cred ca e cel mai cretin motor de care am auzit vreo data
                      de ce ar face cineva asa ceva ? de ceee ?

                      ati scris deja 8 pagini...nu sunteti normali
                      Nu e un motor cretin deloc ;) este foarte fiabil, la fel ca si fratele lui mai mare de 115 CP. Dar daca te referi la puterea dezvoltata, gandeste-te ca unii merg mai lent asa si n-au nevoie de putere mare.

                      Pe Logan de ce s-a pus 1.6 80 CP?

                      LE: Dragilor, propun sa excludem reprezentantele Ford din aceasta discutie pentru ca toata lumea stie ca practica preturi nesimtite cu exemple concrete din partea mea:

                      -cheie tip briceag, pret in reprezentanta 600 lei + 180 lei programarea ei, dar am preferat sa o cumpar de la cineva care aduce de pe ebay la 180 lei + 20 lei prelucrarea lamei, iar programarea mi-am facut-o singur.
                      - alternator, pret in reprezentanta 2200 lei + alternatorul vechi la schimb
                      - pompa de apa, pret in reprezentanta 680 lei (prefer sa iau pompa de la masina de spalat)

                      Cu alte cuvinte, sa ma... ceva pe reprezentantele Ford ca nu o sa calc vreodata pe acolo

                      Singurul dealer Ford serios de pana acum mi s-a parut Proleasing Ploiesti unde se practica preturi decente.
                      Cu alte cuvinte pot confirma ca preturile in reprezentantele Ford sunt cu mult peste piesele de Megane/Logan in reprezentantele lor.
                      Last edited by knx; 25 May 2012, 09:50.

                      Comment


                      • Are 85 cp, descendent din 90 . Ce masa are fordul?

                        P.S. O pura curiozitate, cum se comporta fordul tau la 140 cp, cum il simti tu?
                        9! 9! 9!
                        sigpic

                        Comment


                        • 1.6 = 90 de cai de rasa nu 80
                          stiu ca am avut eu inainte de 16v am avut 1.6 simplu si avea 90 de cai eu asa stiu ca se lauda

                          Comment


                          • 1.6 TI VCT - alessandro vorbeste din prisma tehnologiei utilizate la motorul asta comparand cu eficacitatea lui, cu puterea dezvoltata, ca re e vax albina. un motor din generatia noua e mai slab ca unul de conceptia anilor 2000
                            Pe logan s-a pus 1.6 euro 3 si 4 de 87 de cai, iar acum 1.6 e5 de 85 de cai din motive lesne de inteles. Pentru ca e masina low cost si asa trebuie sa ramana.

                            Iar treaba ca unii merg mai lent si n-au nevoie de putere mi se pare ca te minti singur, ca nu ajungi la struguri si ti se par al dracului de acri, nu neaparat tu, ca idee vorbind.
                            Oricand e binevenita o resursa de putere sa faci o depasire in siguranta, altfel stai in spatele tirului cu 80 la ora cu tot cu mersul tau lent.
                            Last edited by 827sam; 25 May 2012, 09:48.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • 10 pagini in 24 de ore ...

                              Cine citeste aici nu-si mai cumpara nici Logan, nici Focus ca isi inchipuie ca-l arde intretinerea lor la buzunar.

                              Comment


                              • Las ca le dam si preturi de dumping sa vezi coada dreacu la "magazinele" de logan/focus/megane!
                                9! 9! 9!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google