Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Evident ca e la juma' de pret dar nu schimbi faruri ca pe ciorapi, ba exista posibilitatea sa nu le schimbi niciodata. Daca ai trosnit Loganul de 3 ori si Fordul de 0 ori, ce reiese? Chiar nu inteleg comparatia asta cu farurile. Capete de bara? Evident ca-s la preturi apropiate, vorbim de aftermarket dar alea OEM cat costa?
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #92
      Intrebare intrebatoare: de ce se schimba distributia la Logan la 60k km? Mi se pare enorm de putini km

      Uite ce zice Ford Etis despre distributia la 1.6 TDCi - Camshaft drive belt, tensioner and idlers Every 125 000 miles/10 years - Renew (LTS 21 304 9 and 21 306 5)

      Comment


      • #93
        La piese after market diferenta e infima, s-a explicat deja de ce.
        Problema apare la piesele care nu se gasesc decat OE.
        Pentru doritori faceti o comparatie spre exemplu intre un cadru de motor la cele doua modele, un EGR la 1,6 tdci si tot asa...... Nu mai zic de o banala saiba de cupru la injector diesel, la logan e cam 10 lei una, la focus 1,6 tdci e cam 40 de lei una.
        Stati sa vedeti cam cat costa un amarat de o-ring la ford...
        Fiecare fura mai tare unde poate, dar oricum, la piese originale marcile straine fura curent rau de tot.
        Concluzia e ca, daca la piese AM sunt comparabile preturile, la cele OE e rupere cu J mare de la JALE!

        P.S.: @knx: mai nou si la logan se schimba la 90.000(aceleasi motoare!!!!), ba chiar la duster 1,6 16v(acelasi motor ca la logan) la 120.000 km. Intrebarea este alta: cu toata sinceritatea ai curaj sa tii o curea de distributie 10 ani pe masina?
        Last edited by mariusnicolae; 24 May 2012, 16:16.

        Comment


        • #94
          Originally posted by darksid3 View Post
          Evident ca e la juma' de pret dar nu schimbi faruri ca pe ciorapi, ba exista posibilitatea sa nu le schimbi niciodata. Daca ai trosnit Loganul de 3 ori si Fordul de 0 ori, ce reiese? Chiar nu inteleg comparatia asta cu farurile. Capete de bara? Evident ca-s la preturi apropiate, vorbim de aftermarket dar alea OEM cat costa?
          Comparatia cu farurile sta in picioare daca ai probleme cu ele. Atunci te arde rau la buzunar mister ford. Si de ce? Sunt asa pline de tehnologie in ele?
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • #95
            Originally posted by Ivan Marian View Post
            Pai pe PCH la costat claxonul 180 de lei ca l-a ars,,dar ce sa mai vorbim de un far la ford

            Ps,,sa mai sun inca odata la BDT si sa-i intreb pe aia cat costa un far? Nu de alta,,,dar cred ca o sa facem infarct cu totii
            Tocmai de aia fiecare cumpara dupa posibiliati. Claxonul a fost 80 de lei si 25 montajul! De unde 180???

            Originally posted by iguana View Post
            Dark daca tu imi spui mie ca schimbi distributia pe Ford la 9 ani sau 150k eu ma impusc/ In kilometri astia cureaua aia se duce dre... de mult + ca in 9 ani aia putrezeste.
            Sa fim realisti nu stiai cu distributia atat ( sau ma rog sunt unii care merg cu masina pana cade)

            La atat recomanda Ford. In occident oamenii nu merg pe coclauri si au praf+noroi pana la oglinzi. Si nici abisuri in mijlocul bulevardelor...

            Comment


            • #96
              Ce rai sunteti cu farurile astea mai )
              Uitati cat costa un far de Ford si nu in reprezentanta ca acolo te jupoaie

              piese,piese auto,piese auto import,after sale,after market, Centrocar - Importator piese auto, la cele mai bune preÅ£uri de pe piaţă. Comercializăm piese auto pentru Ford, Mazda, Mercedes, BMW, Hyundai, Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Opel, Audi, Volkswagen, Skoda, Seat. Magazin online pentru vânzarea pieselor auto în toată Å£ara. Garantăm calitatea pieselor de schimb. Livrăm în cel mai scurt timp piesa solicitată. Oferim consultanţă în alegerea corectă a pieselor de schimb. Piese auto, placute de frana, ulei motor, ulei cutie de viteze, saboti de frana, becuri pentru far, filtre ulei, curele distributie, aer conditionat, alternator, anunturi piese auto, bascula, bieleta, brat, bucsa, bujii, cablu, cap bara, caseta directie, compresor, covorase, curea, cuzineti, diesel, discuri, distribuitor piese auto, distributie piese auto, electromotor, fiat, fiesta, firma piese auto, firme piese auto, focus, ford, frana, geam, hyundai, importator, importator piese auto, importator piese auto originale, janta, jenti, ka, lant, luneta, magazin piese auto, mazda, mondeo, motorcraft, mustang, parbriz, patina, piese, piese accesorii, piese auto, piese auto ford, piese originale ford, piese auto mazda, piese auto hyundai, piese auto opel, piese auto audi, piese auto import, piese import, pistoane, pivot, placute, planetara, pompa directie, promotii, revizii, rola distributie, rulmenti, scut, scuturi, segmenti, senzori, stop, ulei, usa.

              Comment


              • #97
                KNX la banii aia esti de acord ca ajung pt doua de logan?

                @Colegului cu Occidentul

                Ne mai spui si noua odata cum era cu distributia la 550 de lei ca Marian a gasit fo' 19 milioane.
                9! 9! 9!
                sigpic

                Comment


                • #98
                  Originally posted by mr.K View Post
                  2000 lei/500 euro sunt toate 4.
                  Adica Renault a construit o masina cu 20 de mii si mi-a vandut-o mie cu 10 mii?
                  Din 10.000 euro, 1935 euro e doar TVA-ul.
                  Loganul de 10 mii nu costa mai mult de 4-5 mii euro, restul e TVA si profitul. Altfel n-ar renta productia, ca nu se recupereaza banii din proiectul respectiv.
                  nu e vba ca a construit-o cu 20 de mii ci ca piesele de schimb le vand scump.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Eu4yas View Post
                    Comparatia cu farurile sta in picioare daca ai probleme cu ele. Atunci te arde rau la buzunar mister ford. Si de ce? Sunt asa pline de tehnologie in ele?
                    Pai de ce zici de Ford? Ti se pare ca un far de BMW are suficienta tehnologie cat sa valoreze 6000 de lei ? Nu cred. Daca stam sa luam la puricat cat costa fiecare, le vindem si ne luam biciclete.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Si comparam calitatea unui ford cu cea a unui logan? Ca nu inteleg? Deja o dam in diverse.

                      @knx, sunt cativa pe aici care nu vad semnele "cedeaza trecerea" si e normal sa isi puna astfel de probleme. Eu ii inteleg

                      Eu zic ca cel mai bine mergem cu mobra, aia e cea mai ieftina, ai saua din bureT si nu mai platesti rca, rovinieta, casco, faruri, bielete, consum de 12%, etc.

                      Comment


                      • nu e vba ca a construit-o cu 20 de mii ci ca piesele de schimb le vand scump.
                        Pai de ce nu reconstruiesti si un Ford din piese de schimb, sa vezi cam cat iese?

                        Nu stii ca atunci cand cumperi en-gros e mai ieftin? Asa si cu masina, zici ca ai cumparat piese cu duiumul en gros.
                        Vezi ca ai inceput eronat cu injectoarele, sa nu ajungi la 30 de mii Loganul.

                        Comment


                        • Pai de ce zici de Ford? Ti se pare ca un far de BMW are suficienta tehnologie cat sa valoreze 6000 de lei ? Nu cred. Daca stam sa luam la puricat cat costa fiecare, le vindem si ne luam biciclete.
                          Pai despre ford ne legam. Comparatia au facut-o oameni vitezisti ce compara doar bieletele si capetele de bara pe celalalt thread, in speta omul cu occidentul, ei fiind in necunostinta de cauza cat ar putea costa un O-ring, la Ford!
                          Ce mai spunem de un far.
                          9! 9! 9!
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Eu4yas View Post
                            Comparatia cu farurile sta in picioare daca ai probleme cu ele. Atunci te arde rau la buzunar mister ford. Si de ce? Sunt asa pline de tehnologie in ele?
                            Originally posted by darksid3 View Post
                            Pai de ce zici de Ford? Nu cred. Daca stam sa luam la puricat cat costa fiecare, le vindem si ne luam biciclete.
                            Mah mor de inima mah si de ras (( data viitoare inregistrez conversatia daca nu ma credeti si o postez aici)) am sunat la BDT iar, din nou, again si i-am intrebat cat costa un set de faruri pt fordul mondeo al lui PCH.

                            Raspuns,,,Far stanga vreo 966 de lei si far dreapta tot cam asa 966 de lei + manopera.
                            Total 1932 de lei plus manopera aferenta lor. La aia trebuia respectivul de la piese auto sa imi faca legatura in service si nu am mai cerut si legatura de acolo.

                            Deci farurile pt ford costa peste 2000 de lei lejer
                            Last edited by Ivan Marian; 24 May 2012, 16:29.

                            Comment


                            • Ce sa spunem...circulam cu atentie, "belim" ochii la semnele de circulatie si avem asigurare casco. Plus ca una e farul de ford si alta e cel de logan...una e focus, alta e logan, una e focus alta e logan. Mai trebuie sa scriu?? Si farul de la S600 Long stii cat costa?? Sau de la bmw 760, X6? Dar la panamera sau rolls cat o fi?

                              Mariane, eu nu am MONDEO ci Focus. Si nu cred, la Colina e 700 de lei bucata si mi-au dat pret doar cu serie de sasiu.

                              Comment


                              • Deci farurile pt ford costa peste 2000 de lei lejer
                                "Eftin" ca braga! Sub cele de logan.
                                9! 9! 9!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google