Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @PCH: "duba" aia e transit CONNECT adica un fel de logan van
    Nu mai exagera ca nu e cazul, 650 de lei e chiar foarte mult pentru un kit de distributie....intra putin pe dacia shop si vezi cat e un kit la logan
    Stiu, o sa spui ca e ford si asta inseamna ca e buricul pamantului.
    M-a amuzat cand ai spus asta la faruri: "ca unul e far de ford si altul de logan"
    Adevarul e ca farul de ford lumineaza la 500 de metri cu becurile stinse si "vede" si dupa curbele de 90 de grade

    Comment


    • Originally posted by alexgrasu View Post
      Salutare
      Lucrez la un magazin de piese auto si am cautat acum niste preturi pentru Ford:
      - kit distributie OEM - 700 lei
      - pompa apa OEM - 600 lei
      Sunt aceleasi piese care i-au fost ofertate lui Marian de cei de la BDT...

      PS: Cristi, acum iti fac oferta. Scuze de intarziere.
      Mersi frumos, te pup.

      Originally posted by PCH View Post
      Eu nu inteleg care e relevanta acestor comparatii?? Hai sa facem threaduri cum stam mai bine in masina? Care e mai confortabila si in care scapi daca pici in sant. Ce dreacu ma! Si daca spun ca avem 12 anisori iar ne suparam si facem botic. FORD FOCUS e cu mult peste Dacia Logan de la pret de achizitie la ce vrei tu sau voi. Eu sunt constient de faptul ca piesele dacia sunt incredibil de scumpe iar politica renault este de jepcareala pe fata. Comparativ cu orice alta marca, nu neaparat cu Ford. Relevant pentru mine este altceva, un tabel in care sa fie trecut pretul exact pe fiecare reper si de unde sa reiasa CAT LA SUTA DIN VALOAREA MASINII costa acea piesa. Aia da. Nu ma intereseaza pe mine pretul, ci faptul ca piesele dacia sunt muuuuuuuuult prea scumpe daca faci acel raport. Am un vecin cu un logan ph2 alb, busit putin in bot....schimbat bara cu tot cu vopsit (ALB, nimic deosebit) si faruri decat 8500 de lei. :| E PASSAT?
      Eu nu te mai cred pe tine cand ne dai preturi. Mai devreme ne-ai spus de distributie la 550 de lei si nu a fost asa, so, opinia matale e irelevanta!
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • Noi comparam aici preturile din reprezentante! Asa intru si eu pe axevo sau sun un amic si imi cupar toate consumabilele pentru o revizie cu 400 de lei si distributia cu 300.

        AU OFERTE!!! Ti-am pus poza pe cafenea acum o luna cu panoul ala?? ERA PRETUL ASTA?? PRET DIN COLINA?! Dark iti mai amintesti?? am pus pe cafenea poza aia! Chiar cand am luat masina, la vreo doua saptamani. Tare mult regret ca am sters acea poza.

        Comment


        • La Logan iesi si mai ieftin, eu am facut revizie cu 250 de lei! Benzina!
          9! 9! 9!
          sigpic

          Comment


          • Si compari Loganul cu Focus...doamne maica domnului. La dacia 1100 vezi ca iesi si mai ieftin.

            Comment


            • Originally posted by PCH View Post
              Am un vecin cu un logan ph2 alb, busit putin in bot....schimbat bara cu tot cu vopsit (ALB, nimic deosebit) si faruri decat 8500 de lei. :| E PASSAT?

              Mah,,daca si vecinul asta e ca si vecinul cu 1.4 si 2000 de lei distributia,,,eu ma duc sa ma impusc de pe acum
              Pe bune ,,,unde ii gasesti asa de scumpi cand o capota la logan de vopsit si retusat este vreo 500 de lei (( am intrebat pt mine pt culoarea gri metalizat) la service dacia,,,apoi o bara?

              Comment


              • AU OFERTE!!! Ti-am pus poza pe cafenea acum o luna cu panoul ala?? ERA PRETUL ASTA?? PRET DIN COLINA?! Dark iti mai amintesti?? am pus pe cafenea poza aia! Chiar cand am luat masina, la vreo doua saptamani. Tare mult regret ca am sters acea poza.
                Dark, explica-i te rog colegului ce inseamna ala KIT DE DISTRIBUTIE!
                9! 9! 9!
                sigpic

                Comment


                • Mariane, tu scoti consum de 7% in oras cu 1.6 16v.....ce vrei sa iti spun tie?

                  Amice, stiu si eu foarte bine ce e ala kit de distributie, nu am nevoie de explicatii. Stiu ca acest thread e total aiurea si atat. Cum sta loganul pe sosea, dupa cati ani rugineste, cum stai in masina, ce calitate si confort ai? Astea nu se pun? NU E LOGIC ca platesti mai mult pentru ceva mai BUN!? Pentru mine e....

                  Comment


                  • Mah,,,o dai in SF rau de tot,,lasa-l naibii de consum si nu ne mai da exemple cu vecini tampiti care isi schimba distributia cu 2000 de lei si o bara de schimbat cu vopsit si niste faruri cu 8500 de lei!

                    Astea pt mine sunt SF-uri clare si nu as da 8500 de lei alora pt asa ceva. DOAMNE FERESTE de accidente si sa ne rugam sa nu avem parte de piese schimbate in urma unor evenimente rutiere!

                    Comment


                    • Deviz pe casco....o sa ii cer factura sa ii fac poza! Sa va inchid gurile. Da tu cu masina de un pom sa vezi ce ieftin o sa fie....intreaba-l pe amicul pau ce deviz a avut la meridian sud cand a lovit loganul. Sunt curios.

                      Comment


                      • Sa faci copii dupa ambele devize si facturi ..si la ala cu 2000 de lei distributia si la ala cu 8500 de lei o bara schimbata/vopsita si 2 faruri schimbate.

                        Comment


                        • Da, cum sa nu! Ca aia stau de mine.....astept sa ma sune asta sa imi trimita poza.

                          Cel mai bine sa ne spuna domnul eu4yas cat a avut deviz la meridian cand a lovit loganul. O sa te linistesti atunci

                          Comment


                          • @PCH: Din ce spui tu acolo reiese ca Fordul tau e masina suprema. Eu inteleg ca esti entuziasmat ca l-ai achizitonat de curand si ti se pare un mare pas inainte, dar mi se pare ca exagerezi cu laudele. Da, e mai confortabil ca Loganul, sta mai bine pe drum, arata mai bine, dar nu-i vreun Rolls Royce. E tot o masina ieftina care-si face foarte bine treaba la fel ca si Loganul. Nu te supara pe mine, dar ma intreb ce postai daca iti cumparai vreun Maybach :-?
                            sigpic

                            Comment


                            • Stim cu totii care este valoarea reviziei de 4 ani sau 60.000 km. Poti sa-i dai cu search ca gasesti pe forum, mai multi useri cu preturile platite. S-a mai spus, una e revizia de 4 ani, alta e doar distributia. La revizie intra kit-ul de accesorii, de distributie, bujii, placute (eventual si discuri), lichid de racire, lichid de frana, ulei, filtre , manopera, etc. Cam pe acolo bate pretul unei astfel de revizii, la 1.4 Mpi, la celelalte motorizari e chiar mai mult. Toate astea in reprezentanta.
                              PS: Daca ai Reno, pretul aproape ca se dubleaza desi piesele sunt tot cam alea.

                              Nu reiese ca Fordul e masina suprema, ci Loganul
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • la Meridian Vest cereau baietii 780 ron pentru inlocuirea repartitorului de frana (repartitor + manopera)
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google