Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ivan Marian View Post
    Am sunat la ei si mi-au confirmat,,preturile de acolo corespund cu realitatea.
    I-am sunat sa ii intreb de reincarcare cu freon,schimb placute,schimb lichid frana si alte cele. Adica,,dupa ce am bifat eu acolo ce m-a interesat si am vazut ce pret final este,,am mai si sunat sa imi confirme.




    Ce a scris Dark..aia am pus.
    Dark a pus cartea la Logan! La Ford nu se schima asa! La 65 de mii am ulei, filtre! ATAT! Eu nu trebuie sa schimb pompa de apa....distributia la tine e de doua ori mai des, etc, etc! Comparam mere cu ananasi!

    Originally posted by Eu4yas View Post
    Bai dark, eu trebuie sa plec, nu mai pot posta. Pecehasi a vrut sa-l cunoasca toata tara ca el a dat 414 lei azi la Ford.

    Ok am inteles, sa fie sanatos .
    PCH a pus poze pe un thread facut de tine pentru asa ceva, cu cat costa o revizie in 2013 la Ford in reprezentanta sa nu mai bata toti agaricii campii ca e jale la astea straine. Voi v-ati facut de bascalie...iar!

    Ce bine imi pare ca ati luat teapa!

    Originally posted by Ivan Marian View Post
    Va contraziceti singuri PCH scrie 1250 odata,,apoi 1233 alta data,,tu acum 840

    Pai kitul tau de la Logan e cat ai zis, 600 si ceva, nu ma intereseaza! Al meu e 840!! Ai calculat fara accesorii la Logan. La focus iese 1233 cu tot cu accesorii....e greu, stiu!
    Last edited by darksid3; 30 April 2013, 18:17. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by Ivan Marian View Post
      Va contraziceti singuri PCH scrie 1250 odata,,apoi 1233 alta data,,tu acum 840
      Eu zic sa te calmezi, trage aer in piept, expira - inspira!
      Citeste cu atentie ca nu se contrazice nimeni.

      Am calculat exact distributia (fara accesorii, pompe).
      La Logan, in 8 ani, schimbi distributia de doua ori, la Focus doar o data.
      Oricum ai calcula, tot pe acolo ajungi, prin simplu fapt ca dacia are intervalul distributiei mult mai scurt, deci platesti in definitiv chiar mai mult.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Da mah,,sunt relaxat.
        Dar daca facem exceptie de la revizii si luam piesa cu piesa la schimbat,iese un scor muulllttt mai mare la ford. V-am dat exemple destule.
        Acum daca voi le rasuciti pe toate partile cum va convine,,asta e,,ma declar invins

        Ps...
        Faza e ca eu platesc pentru o MASINA....comparativ cu tine!
        Daca tot stergi posturi cu caracter FLAME,,te rog eu sterge si porcaria aia.
        Eu am raspuns ca asta am vrut sa cumpar,,logan. Asta nu inseamna ca unul este mai breaz ca altul ca a luat ford SH.
        Eu zic sa vorbim strict de masini si sa nu ne intepam...

        Comment


        • Cei care le rasucesc sunt altii...Logica de bun simt e simpla, precum banii platiti din buzunar, precum si pozele atasate.
          Chiar sunt curios ca si alti useri sa posteze pe thread-ul asta, poze cu facturile dealerilor din Dacia - Renault, pentru comparatie.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Ti-am mai zis,,comparatia corecta este piesa cu piesa.
            Ca la revizii unii baga ceva si altii altceva NU este un criteriu de comparatie.

            Comment


            • promit ca ajung acasa si scanez o factura din service Dacia.
              Dar e undeva la 1300-1400 de lei si include distributie, rulment st. spate, placute frana si altele
              PCH, o sa vreau apoi si de la tine un e-mail cu oferta pentru o "revizie" ca la mine

              Comment


              • Originally posted by Ivan Marian View Post
                Ti-am mai zis,,comparatia corecta este piesa cu piesa.
                Ca la revizii unii baga ceva si altii altceva NU este un criteriu de comparatie.
                Comparatia piesa cu piesa, nu reflecta realitatea! Degeaba e o piesa mai ieftina, daca o schimbi de doua ori mai repede, decat una cu 25% mai scumpa.
                Este exact ca cei ce cred ca diesel este mai economic - degeaba dau mai putini bani pe consum, daca per total, la kilometru parcurs, ies la fel prin simplul fapt ca reviziile sunt mai scumpe, pretul initial al masinii este mai mare sau daca apar probleme cu injectia, turbina, pompe, etc.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Eu am facut revizie la Ford Focus, exact ca al lui PCH, insa cocosat.
                  Revizia am facut-o la un service auto, non-reprezentanta si m-a costat asa:
                  - 25 lei - filtru ulei
                  - 65 lei - filtru aer
                  - 75 lei - filtru polen
                  - 115 lei - ulei 4 l
                  - 0 lei manopera
                  Total: 280 lei. + 80 lei eventuala manopera = 360.
                  Toate piesele au fost cu adaos comercial si TVA inclus.
                  Daca le luam fara adaos comercial si TVA, ar fi fost 160 lei (cat am si dat de altfel).

                  Deci, cu adaos comercial, tva si manopera = 360 lei.
                  Fara, 160 lei.
                  Last edited by Cezar; 30 April 2013, 18:32.

                  Comment


                  • Originally posted by darksid3 View Post
                    Comparatia piesa cu piesa, nu reflecta realitatea! Degeaba e o piesa mai ieftina, daca o schimbi de doua ori mai repede, decat una cu 25% mai scumpa.
                    Mersi pt atentia de mai sus.

                    Eu am zis de piesa cu piesa dupa ce iese din garantie.
                    Adica,,cand pica trebuie schimbate.
                    Cum a fost la Pch ,,claxonul ca s-a ars,bateria de schimbat si altele.
                    El singur singurel mi-a zis de ford in fata blocului la mine ca au preturi NESIMTITE. Sa jure el acum ca nu mi-a zis asta!

                    Comment


                    • Intretinerea unei masini nu este totuna cu ce defectiuni survin in timp. Din cate imi amintesc, bateria e cea de pe Logan - Varta Black de 70 Ah. Claxonul l-a luat la jumate de pret fata de reprezentanta. Si la Dacia iei cu pret aproape dublu o piesa, comparativ cu aftermarket. Totusi, nu discutam despre clasa premium, unde si acolo, exista variante foarte ok.
                      Daca e sa compar Dacia la capitolul revizii in garantie, cred ca e SAH MAT direct
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Asta e clar: Dacia are costuri de intretinere pe durata garantiei foarte mari, cu adaosuri nesimtite.
                        Eu imi aduc aminte ca am facut prima revizie la loganul de 1.4 in 2007 cu 360 lei!

                        Comment


                        • Atat m-a costat si pe mine, la AMG Pantelimon, ca sa fiu mai corect, in jur de 355 de lei, tot 1.4 2007
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Hahahaha...Ai vazut acum cat e revizia? Nesimtit de scumpa! Rusine!

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Intretinerea unei masini nu este totuna cu ce defectiuni survin in timp. Din cate imi amintesc, bateria e cea de pe Logan - Varta Black de 70 Ah. Claxonul l-a luat la jumate de pret fata de reprezentanta.
                              Intretinerea include si evetuale defectiuni.
                              Iar Pch a zis ca a schimbat claxonul la reprezentata si l-a costat peste 200 de lei parca. Bateria a schimbat-o la Dorelul de la Rombat ,,ca la reprezentanta i-a cerut o caruta de bani.
                              Atunci,,in fata blocului la mine si nu numai acolo a recunoscut ca au preturi nesimtite si astia de la ford si ca se va duce la cunostinte.
                              Acum ca ii i-a in brate si ii lauda,,nu e tocmai fair play

                              In fine..sa fim sanatosi fiecare cu "janghina" lui si fiecare isi stabileste prioritatile dupa bunul plac.
                              Pana atunci eu imi tocesc GENUNCHI de zor Eu unul nu vreau sa aud de reprezentante ca sunt toti nesimtiti si o stiti cu totii.

                              Comment


                              • Avand in vedere ca in conditii similare, o masina din clasa medie si in unele cazuri, cu inca o data pretul de achizitie fata de Dacia, are pret cu 20% mai mare la intretinere, este destul de ridicol. Singurul avantaj al Loganului e simplitatea lui, lipsa mai multor optiuni ce ar insemna teoretic - posibile defectiuni, piata foarte mare de piese si multitudinea de service-uri ca varianta aftermarket, altfel, strict pe parte de reprezentante, dupa cum s-a vazut, sunt situatii cand scorurile la Dacia pot sa le depaseasca pe cele ale unor marci straine.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google