Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Razvy View Post
    promit ca ajung acasa si scanez o factura din service Dacia.
    Dar e undeva la 1300-1400 de lei si include distributie, rulment st. spate, placute frana si altele
    PCH, o sa vreau apoi si de la tine un e-mail cu oferta pentru o "revizie" ca la mine
    Cu mare placere!

    Originally posted by Ivan Marian View Post
    Mersi pt atentia de mai sus.

    Eu am zis de piesa cu piesa dupa ce iese din garantie.
    Adica,,cand pica trebuie schimbate.
    Cum a fost la Pch ,,claxonul ca s-a ars,bateria de schimbat si altele.!
    Ce baterie am schimbat eu ma la masina?? Delirezi grav!!!! DAR GRAV!! Bateria era cea de pe Logan!! Pe care am schimbat-o cu o luna inainte sa vand Loganul...normal ca am pastrat-o pentru Focus! Si normal ca am montat la Rombat, ca doar de acolo am cumparat-o!
    Last edited by PCH; 30 April 2013, 18:55.

    Comment


    • sunt pe jos de ras, mai baieti mai puteti....????

      Comment


      • Ati facut din subiectul asta, o vanatoare de vrajitoare. Va dau cuvantul ca, din momentul asta, care o mai ia pe alaturi, BAN direct, o luna!

        Am incercat cat mai mult sa pastrez argumentele cat mai pertinente, dar inevitabil, se ajunge in acelasi loc! Ajunge!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • asa ca fun
          http://www.daciabrasov.ro/index.php?templ=revizii
          sigpic
          Ambition 1.5 dc

          Comment


          • Da-v-as foc!
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Originally posted by darksid3 View Post
              Distributia la Ford o faci la fiecare doua distributii de Logan-Renault. In cel mai rau caz, ajungi la acelasi pret, lucru care e oricum, ridicol.
              Costurile din reprezentante Ford, VW etc sunt aberante.

              In Service Hyundai la Ford Flocus2 1.6 benzina manopera a fost 250 lei.
              Piesele ca pret comparativ cu ce inseamna kitul de distributie la Logan.

              La Flocus1 (care si asta este cu 1 clasa peste Logan1) tot 1.6 benzina distributia s-a schimbat acasa cu zero lei (frate-meu, mare mester) doar piesele, nimic spectaculos ca pret.

              Comment


              • Ti se pare aberant 415 lei revizie la Focus 2? Eu sunt siderat

                Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                Comment


                • Originally posted by darksid3 View Post
                  Marian a calculat de la el, nu cum factureaza dealer-ul. Acolo nu te tocmesti ca vrei 3 l in loc de 5. Atat costa revizia, atat platesti, e alta poveste.

                  [/B]!
                  Insist, cu scuze, Marian a calculat perfect:
                  - a scazut 1 litru de ulei - pt ca nu folosesti 4 sau sub ci folosesti cifra rotunda, asta inseamna 4 pt ford si 5 pt logan 16 V. Punct.
                  - a scazut filtrul de polen/habitaclu care nu este prezent pe factura lui ford
                  - plecand de la 491 de lei cat ofera adras cu lichid de frana + manopera + furnituri, minus 1L de ulei, minus 1 filtrupolen/habitaclu si aplicand politica MARKETING idem ford, cu tot respectul Marian a calculat bine.
                  Care este problema?

                  Daca Cezar a anuntat 360 de lei piese, non-reprezentanta, atentie si manopera 0, avem 360 + 300 (manopera prezenta in factura domnului), dar la care au aplicat MARKETING unde ajungi?
                  Normal faci asa, 660-(660*0.3) = 462 lei
                  462 lei vs 326 lei, cum e?

                  0.3 ~ 30% politica de MARKETING a Ford momentan.

                  De clarificat este doar daca acei 491 de lei initiali de la Adras includ sau nu vreo reducere.
                  9! 9! 9!
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu nu mai stau sa-mi pierd timpul cu chestia asta. Daca e sa iau punctual, fiecare argument pe baza caruia a inceput thread-ul asta, lucrurile ar fi clare pentru totdeauna, dar n-o fac, pentru ca mi-e lene, sincer sa fiu.
                    Factura e cea care este, s-au pus poze, s-au dat link-uri, ati venit cu teoria chibritului, s-a ales praful de orice urma de claritate. E ca si cum ai manca mere verzi, cu gandul ca e pepene rosu, toata treaba asta cu intretinerea Dacia in reprezentanta.

                    Pe care il torn c-o da in diverse, ca acum cateva ore, BAN direct, sa nu spuneti ca nu v-am avertizat!
                    Last edited by darksid3; 30 April 2013, 23:09.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • N-o mai lua. Las-o asa, io-s de vina. Stiu!

                      Inchide-l mai bine da-l dracu de thread.
                      9! 9! 9!
                      sigpic

                      Comment


                      • Cel mai bine...

                        Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                        Comment


                        • Originally posted by PCH View Post
                          Ti se pare aberant 415 lei revizie la Focus 2? Eu sunt siderat

                          ...................
                          Masina fratelui pana acum 1,5 ani a fost Flocus2 (cu facelift) luat de nou, revizia in repezentanta era intre 650-800 lei. A tinut masina pana la 115 sau 120000 km , nu mai retin exact.

                          Ce spui tu e pura intamplare, posibil sa fi renuntat la niste operatiuni de verificare etc.
                          Vorbesc de reprezentante.

                          PS: si daca nu crezi, mai arunca un ochi pe forumul decicat Ford si vezi pretul mediu la revizii in reprezentante.
                          Last edited by Octavian; 1 May 2013, 00:16.

                          Comment


                          • Nu am renuntat la nicio verificare...ba din potriva, a fost verificata din numar in numar pentru ca plec din tara cu ea. Poate platea atat acum 2-3 ani, eu vorbesc de prezent. Plus ca 7 milioane pentru o masina si 6 pentru o tentativa (dacia/reno) mi se pare foarte ok, ai masina mai ok, logic platesti mai mult, ca de aia si bmw, audi, porche au alte preturi. Momentan, am demonstrat ca se poate plati mai putin sau la fel pentru o MASINA comparativ cu cat platesti la Dacia...o zi frumoasa!

                            Ca a avut un frate, un var, am auzit eu, am facut eu, nu tine! Eu am pus POZE! Nu vorbesc din auzite...

                            Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                            Comment


                            • Deci e vorba de fratele meu, intelegi? Ma bucur pt el ca poate si suntem amandoi cu masinile.

                              A avut prima data Logan, l-a vandut si-a luat Flocus2 1.6 (nou), l-a vandut si-a luat A4 tedei (B7) l-a tinut si si-a mai luat un Flocus1 combi 1.6 benzina de foiala.

                              Dar departe sa aiba atitudinea asta cum o ai tu si altii care se vad undeva sus de tot pe culmea gloriei cu trotineta din dotare.

                              Comment


                              • Nu e nimeni sus, stai linistit...au altii mintea scurta! Eu pun facturi si altii o tin ca surda pe mormant ca nu e asa...o fi voiculescu de vina! Threadul asta e degeaba, nu poti compara Logan cu Focus la ABSOLUT nimic, nici macar la intredinere din ce observ. Plus ca eu discut preturile din CAPITALA si nu din provincie de acum 3 ani!

                                Pana una alta 300<530!

                                Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google