Logan Prestige Sau Hyundai Accent 1.4 Premium

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da, loganul chiar e frumos, un fel de mona-lisa (beata crita) comparativ cu accent-ul... un frigider si-un balon, doua fail-uri in materie de design...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Hyundai Accent nu are nici o treaba cu clasa compacta. Dimensiunile o situeaza clar in clasa mica alaturi de Renault Symbol, Kia Rio, etc...
      Reprezentantul Hyundai in calsa compacta este i30-ul, fratele/sora geaman(a) a lui Kia Ceed.
      La un moment dat eram si eu chitit pe Hyundai Accent si chiar am fost la un drivetest cu motorizarea 1.5 crdi 110 Cp ( care este si pe Kia Rio ) si mi-a placut atunci cum se misca masina insa spatiul interior lasa de dorit, mai ales in spate. Dupa aceea am ajuns la Kia Cee'd ( i30-ul era mai scump cu aproape 2000 de Euro ) si acolo am ramas.
      Daca ar fi sa aleg acum intre Hyundai Accent si Logan, as alege Loganul.
      Este spatios, destul de ieftin si ca pret de achizitie, dar si ca intretinere, este fiabil si construit corespunzator pt. drumurile din Romania si cel cu FL. este chiar dragut.

      Comment


      • Raportat la pret, eu zic ca daca Accentul nu avea problemele stiute de fiabilitate, ar fi fost o varianta buna/o concurenta puternica pentru Logan.

        Am mers si eu cu crdi-ul de 110cp, cel putin ca motorizare se comporta foarte bine, raspuns bun la acceleratie si trage minunat.

        Comment


        • Si consuma si putin sa stii .
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Si eu am fost in aceeasi situatie. Insa acuma nu imi pare rau ca am luat Logan.

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              dom'ne, eu la 40000km, cu suspensii sport, gume cu talon mic, dat prin gropi ca am indoit jante oz wrc si masina alergata ocazional pe circuit, vtm, indemanare, n-am schimbat atatea piese si n-am bataile pe care le enumeri matale acolo. nevasta-mea cu loganul stock la 45000km n-a aschimbat o bucsa si nu bate nimic; intamplator cunosc pretenar care la 50000km de accent e la a doua caseta de directie sial trei-lea set de telescoape spate. drept e ca accentul lui e din primele loturi, dar situatia nu mi se pare asa dezastruoasa pentru logan. accent din start s-a vrut concurent pt megane, 307, focus, pe cand loganul e concurentul lui polo, fabia, 206/207...oricum, la generatiile actuale de accent, unde cred ca s-au rezolvat problemele de directie si suspensii, sa mai prinzi si o oferta calumea, loganul nu mai are loc in ecuatie.
              Nu stiu de ce insisti atat cu concurenta Accentului, o chestiune putin importanta. Eu am accent de 2 ani, 50000 de km, nu am schimbat nici o caseta de directie, mi-am inlocuit eu de bunavoie amortizoarele fata deoarece am vrut o suspensie mai ferma pentru drumurile noastre de tot rahatul, chestiune rezolvata cu 700 de RON. Intra-adevar reviziile sunt cam scumpe, eu unul am renuntat la reprezentante a 2-a zi dupa ce am luat masina. Dar niciodata nu as schimba accentul meu pe un logan sau pe un symbol, e pur si simplu mai buna si atat!

              Comment


              • Nici eu nu mi-as schimba Loganu' pe o masina, la fel de urata, daca nu chiar mai urata si la fel de slab dotata cum este Accentu', cu probleme de fiabilitate si cu costuri de revizie enorme doar pentru a ma lauda la prieteni ca plasticul de pe bord e mai bun. Singura chestie care m-a impresionat la Accent e motorul 1.5 Crdi de 110 sau 115 cp cat are. Aia da... in rest aceeasi marie cu alta palarie.

                Comment


                • Slab dotata?
                  Tu, cu varianta ta de Logan , probabil cea fara servodirectie (ca numai la Dacia se mai vinde asa ceva) si fara ABS, vii sa-mi tii morala, cu o masina de 112 cai, climatronic, airbag lateral si cortina . Si pun pariu cu tine ca, asa cum stai tu in masina aia de invarti volanul cu 2 maini si mai chemi si ajutoare, tot am platit mai putin ca tine la intretinere.
                  Last edited by Seba; 3 July 2011, 22:14.

                  Comment


                  • @danvera: esti sigur ca nu ai incurcat borcanele? Aici e forum Logan.
                    Daca esti sigur ca nu le-ai incurcat, ce anume vrei sa ne spui?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Originally posted by danvera View Post
                      Slab dotata?
                      Tu, cu varianta ta de Logan , probabil cea fara servodirectie (ca numai la Dacia se mai vinde asa ceva) si fara ABS, vii sa-mi tii morala, cu o masina de 112 cai, climatronic, airbag lateral si cortina . Si pun pariu cu tine ca, asa cum stai tu in masina aia de invarti volanul cu 2 maini si mai chemi si ajutoare, tot am platit mai putin ca tine la intretinere.
                      Exagerezi si tu de zile mari, e adevarat ca la unele capitole Accentul sta mai bine ca Loganul (am si facut un post pe pagina precedenta) dar sa spui ca pur si simplu e mai bun e exagerat, asta ar insemna sa fie mai bun la orice capitol si nu e.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • mergi cum poti cu gandu ca in urmatoru km poate iti pica caseta de directie

                        Nu laud loganu , am condus si eu vreo 300 de km un accent 1.5 crdi , singuru lucru care mi-a placut motoru ! in rest aceleasi plastice obosite si "galagioase" ca la logan ! Crezi ca daca are un plastic crem si tapiserie crem e deja super mega avion ?

                        Crede-ma am peste 40 de masini conduse la activ , masini din toate clasele , voi traiti cu impresia ca daca are un rahat de sigla e mai buna ? Toate sunt aceleasi masini , plastice de 2 lei , finisari de 1 ban , iar dotarile sunt 98% la fel la toate masinile astea LOW COST
                        Last edited by Loganu; 3 July 2011, 15:24.

                        Comment


                        • accent nu este cine stie ce mare masina pe langa logan...... plus de asta cel putin ph1 prestige de la logan este mai frumos decat un accent,si loganul e masina stabila,accent care are roti de bicicleta asa zici subtiri,fiecare are clientul ei dar nu vad mare diferenta intre cele 2 masini..........

                          Comment


                          • Originally posted by Loganu View Post
                            mergi cum poti cu gandu ca in urmatoru km poate iti pica caseta de directie

                            Nu laud loganu , am condus si eu vreo 300 de km un accent 1.5 crdi , singuru lucru care mi-a placut motoru ! in rest aceleasi plastice obosite si "galagioase" ca la logan ! Crezi ca daca are un plastic crem si tapiserie crem e deja super mega avion ?

                            Crede-ma am peste 40 de masini conduse la activ , masini din toate clasele , voi traiti cu impresia ca daca are un rahat de sigla e mai buna ? Toate sunt aceleasi masini , plastice de 2 lei , finisari de 1 ban , iar dotarile sunt 98% la fel la toate masinile astea LOW COST
                            Nu urmaresc acest forum pentru a intra in conflict sau a ridica in slavi Accentul. Ma deranjeaza atitudinea unora care vor sa creeze impresia ca mi-am luat altceva decat logan ca sa-mi dau aere de vedeta. Nu, am facut asta deoarece la acel moment am considerat ca fiind cel mai bun raport calitate/pret de pe piata.

                            PS Nu motorul reprezinta 60-70% in alegerea unei masini? Daca nu, eu zic sa ne luam birje ca e mai ieftin

                            Comment


                            • Nu incepeti iar, parerile sunt impartite. Poate lui chiar nu-i place, si gusturile nu se discuta.
                              Mi-as lua Accent numai pentru discuri spate, 110 cai, airbag cortina si ESP daca are, nu stiu exact. In schimb, nu-mi place cum arata din fata, nu e urata, dar mai bine arata loganu. Daca ar fi sa aleg intre un Logan Prestige si un Hyundai Accent variante de top, as alege Kia Ceed. Asta in cazu in care n-as investi nimic in masina. Daca as da pe masina 10k si as mai avea 10k pentru investitii in ea, as lua Logan, nici n-as ezita
                              Cumpar volan de Duster

                              Comment


                              • Originally posted by LOGANUTZU View Post
                                accent nu este cine stie ce mare masina pe langa logan...... plus de asta cel putin ph1 prestige de la logan este mai frumos decat un accent,si loganul e masina stabila,accent care are roti de bicicleta asa zici subtiri,fiecare are clientul ei dar nu vad mare diferenta intre cele 2 masini..........

                                E superba, da un pic cu noul E classe!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google