Logan Prestige Sau Hyundai Accent 1.4 Premium

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by eugenmanea View Post
    Nu stiu cum e la Hyundai la revizii..dar banuiesc ca e cam aceeasi mancare de peste ca si la Kia (fiind din acelasi grup).
    La Ceed costurile la revizii sunt ca si la Logan. Cand aveam Loganu dadeam cam 4 mil...la Kia dau 5 mil cu tot cu filtru de polen.
    La kia avantajul e ca distributia e pe lant si nu trebuie schimbata.

    Deci in materie de costuri intretinere eu zic ca Hyundai- Kia stau muult mai bine decat alte marci cu pretentii gen Renault Symbol unde prima revizie costa 600 ron, a 2 a se duce cam in 900 si la a 3 a deja trece de 12 mil ca trebuie sa schimbi si placutele (eu am 52,000 km si inca nu am schimbat placutele).
    Nu ti-ai schimbat placutele pentru ca nu ai vrut nu pentru ca nu trebuia, eu unul nu am dat niciodata 400 lei la revizie. Am dat sandala unui hyundai CRDI si sincer nu mi s-a parut asa mare minitehnicus pe langa DCI-ul de 85 de cai si nici interiorul nu m-a frapat ca pe altii. Acum se stie, fiecare tabara este subiectiva si lauda ce are in ograda, parerea mea... fix 2 pocnitori de masini numai bune de carat cartofi, dus gagica la mici si bere sau la mare etc. Sanatate sa fie si bani de gaz...

    Comment


    • De unde stii ca trebuiau schimbate ? Eu am 56500 km momentan iar placutele le schimb la 60 000, le-am dat jos sa le verific si duc si mai mult, mai au o gramada de "carne" pe ele dar le schimb fiindca deja am Ferodo Premier FDB 1781 cumparate.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Duc mai mult de 60.000 km, pana ajung la 3-4 mm de fier sunt foarte bune... la o adica merge si fier pe fier .

        Comment


        • Cam subtire sarcasmul tau. Totusi inainte sa fii asa sigur de durata de viata a placutelor ar trebui sa iei in calcul ca placutele sunt uzate de stilul de condus nu de kilometri. Pot sa te tina 15 000 sau 70 000, depinde. La mine la 54000 cand le-am verificat erau putin sub jumate. Garantat la 60000 cand le schimb mai au cel putin un sfert, suficient cat sa nu fie periculos.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Originally posted by eugenmanea View Post
            .......................
            La Ceed costurile la revizii sunt ca si la Logan. Cand aveam Loganu dadeam cam 4 mil...la Kia dau 5 mil cu tot cu filtru de polen.
            La kia avantajul e ca distributia e pe lant si nu trebuie schimbata.

            Deci in materie de costuri intretinere eu zic ca Hyundai- Kia stau muult mai bine decat alte marci cu pretentii gen Renault Symbol ................
            Taci ca macane.
            La un ochi aruncat la voi pe forum, costurile la revizia de 30000 km (sau doi ani) sunt intre 500 lei (daca vi cu filtrul de polen la pachet) si 700 lei.
            La Logan nu sare de 300-350 lei.
            Si chiar vorbeam aici de Logan, nu Symbol, Megane, etc.

            PS: bre, ia nu va mai haraiti ! Avem aici un Accent, un Kia (Ceed?) si noi ne haraim intre noi?? )))

            Comment


            • Originally posted by eugenmanea View Post
              Nu stiu cum e la Hyundai la revizii..dar banuiesc ca e cam aceeasi mancare de peste ca si la Kia (fiind din acelasi grup).
              La Ceed costurile la revizii sunt ca si la Logan. Cand aveam Loganu dadeam cam 4 mil...la Kia dau 5 mil cu tot cu filtru de polen.
              La kia avantajul e ca distributia e pe lant si nu trebuie schimbata.

              Deci in materie de costuri intretinere eu zic ca Hyundai- Kia stau muult mai bine decat alte marci cu pretentii gen Renault Symbol unde prima revizie costa 600 ron, a 2 a se duce cam in 900 si la a 3 a deja trece de 12 mil ca trebuie sa schimbi si placutele (eu am 52,000 km si inca nu am schimbat placutele).
              Aici te contrazic, eu am si renault symbol si prima revizie m-a costat 270 ron (la reprezentanta). Cat despre revizille la Hyundai, respectiv Kia sunt scumpe daca le faci in reprezentanta. Eu unul am optat pentru alte service-uri si cea mai scumpa revizie m-a costat 220 de ron.

              Originally posted by Octavian___32 View Post
              Moama frateeeeeeeeee.....tu ti-ai luat vreun E Class si nu stii. Clima e cumva si bizon???
              Si chiar si asa sa ai un E Class (dar n-ai!) nu ai absolut nici un drept sa arunci cu pietre (nici macar nu e cazul aici!) in altu cu o masina mai slab dotata.
              Esti caz tipic de cocalar de Romania.
              Am vazut pe tot subforumul ca ai facut spume la gura, de cat de superior este loganul, dar esti in afara subiectului. Eu cel putin conduc un logan ca masina de servici, am si accent, am si symbol, poate de aia imi permit sa spun parerea despre care imi place mie mai mult . Nu vorbesc ca tanti Ileana la piata care a auzit ea pe ulita ca badea Vasile a omorat porcul, si acum da de veste prin targ.

              PS Daca esti in stare sa dai un reply fara sa jicnesti bine, daca nu lasa asa, sunt satul de frustrati!
              Last edited by danvera; 5 July 2011, 01:04. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by Shakar View Post
                Cam subtire sarcasmul tau. Totusi inainte sa fii asa sigur de durata de viata a placutelor ar trebui sa iei in calcul ca placutele sunt uzate de stilul de condus nu de kilometri. Pot sa te tina 15 000 sau 70 000, depinde. La mine la 54000 cand le-am verificat erau putin sub jumate. Garantat la 60000 cand le schimb mai au cel putin un sfert, suficient cat sa nu fie periculos.
                Sarcasmul meu este sigur mai gros decat "carnea" de pe placutele tale, te asigur.
                @danvera eu la munca am mercedes-uri si VW-uri si sunt de tot spanacul, in fiecare zi cate o masina merge la service... mai ramane sa intru pe forumurile merceds si VW si sa-i bag in boale pe membri.

                Comment


                • Inca sunt curios cat de performant e globul tau de cristal de stii cat mai merg placutele mele mai bine decat mine care le-am dat jos si verificat. Nu am ce sa fac decat sa te cred pe cuvant ).
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • @Shakar am spus eu ceva de rau despre placutele tale? Ti-am spus eu cand sa le schimbi sau cat de uzate sunt? Iti spun doar ca poti sa le lasi pana ajung fier pe fier ca nu-i problema.

                    Comment


                    • Accent vs Logan

                      Nu 'macane' deloc- atat am platit eu la ultima revizie (revizia de 45,000 km)- 430 RON fara filtru polen (filtrul polen l-am cumparat eu separat ca la ei costa 100 ron).
                      Si daca imi aduc aminte ultima revizie la Logan- a costat 410 RON (revizie facuta la Adras in 2008).
                      Revizie facuta in cel mai comunist fel cu putinta. (mai avea putin mecanicul si imi cerea spaga pe fata).

                      Placutele- nu inteleg chestia cu 'nu le-am schimbat pentru ca nu am vrut'.
                      Au fost verificate la fiecare revizie si la ultima- la 41,700 km mai exact- aveau 5 mm din 10 pe spate si 7 mm pe fata din 10. Cel putin asa mi s-a zis.
                      La urmatoarea revizie la schimb.
                      Costuri: 450 ron fata spate placute TRW (din asta se scade 10% reducere client fidel) sau 650 RON placute originale (-10% client fidel). Pretul include aerisit frane schimb, test frane (iti da un tabel cu toate datele verificate).
                      La Logan le-am schimbat la 25,000 km (acelasi stil de condus).
                      (poate ca mi-au tras teapa la service cu Loganu ca le-am schimbat cand l-am vandut).

                      270 RON revizie la Renault Symbol?!! La ce reprezentanta?Eu ma uit pe reno club si nu vad nimic sub 600 ron! Am intrebat si la Cobalcescu si mi-a zis cam 600 ron!(vreau sa cumpar un logan sau un Symbol pentru socrul meu..dar la Symbol m-au speriat reviziile).

                      Caseta de directie se schimba in garantie daca se strica (asa e si la Kia, eu unu n-am schimbat la ea decat pompa de frana cu rechemarea pentru ESP)
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • Originally posted by eugenmanea View Post
                        Nu 'macane' deloc- atat am platit eu la ultima revizie (revizia de 45,000 km)- 430 RON fara filtru polen (filtrul polen l-am cumparat eu separat ca la ei costa 100 ron).
                        Si daca imi aduc aminte ultima revizie la Logan- a costat 410 RON (revizie facuta la Adras in 2008).
                        Revizie facuta in cel mai comunist fel cu putinta. (mai avea putin mecanicul si imi cerea spaga pe fata).

                        Placutele- nu inteleg chestia cu 'nu le-am schimbat pentru ca nu am vrut'.
                        Au fost verificate la fiecare revizie si la ultima- la 41,700 km mai exact- aveau 5 mm din 10 pe spate si 7 mm pe fata din 10. Cel putin asa mi s-a zis.
                        La urmatoarea revizie la schimb.
                        Costuri: 450 ron fata spate placute TRW (din asta se scade 10% reducere client fidel) sau 650 RON placute originale (-10% client fidel). Pretul include aerisit frane schimb, test frane (iti da un tabel cu toate datele verificate).
                        La Logan le-am schimbat la 25,000 km (acelasi stil de condus).
                        (poate ca mi-au tras teapa la service cu Loganu ca le-am schimbat cand l-am vandut).

                        270 RON revizie la Renault Symbol?!! La ce reprezentanta?Eu ma uit pe reno club si nu vad nimic sub 600 ron! Am intrebat si la Cobalcescu si mi-a zis cam 600 ron!(vreau sa cumpar un logan sau un Symbol pentru socrul meu..dar la Symbol m-au speriat reviziile).

                        Caseta de directie se schimba in garantie daca se strica (asa e si la Kia, eu unu n-am schimbat la ea decat pompa de frana cu rechemarea pentru ESP)
                        La Automoldova in Piatra Neamt, reprezentanta Dacia, renault, nissan am platit 270 de ron pt prima revizie!

                        Comment


                        • @eugenmanea "...270 RON revizie la Renault Symbol?!! La ce reprezentanta?Eu ma uit pe reno club si nu vad nimic sub 600 ron! Am intrebat si la Cobalcescu si mi-a zis cam 600 ron!(vreau sa cumpar un logan sau un Symbol pentru socrul meu..dar la Symbol m-au speriat reviziile)...."
                          Pai cumpara-i si lu socru-tau tot Kia daca-i asa de ieftin de intretinut, masina buna nu petarde facute de Renault, acum nu vreau sa te jignesc dar probabil cand te-ai dus sa faci revizia loganului, cei de la reprezentanta si-ai dat seama ca te pot pacali usor si au facut-o.
                          Eu am platit cam 200 de lei fiecare revizie pana acum, cu tot cu berea data mecanicului, daca esti domn si cumperi ulei si filtre de la reprezentanta... scoti banul tati.

                          Comment


                          • nu inteleg ceva.... ce vrei/vreti sa ne demonstrezi/demonstrati ma refer la proprietari de accent si ceed ca ce ? ca loganul e mai prost? ok o fi dar de ce veniti pe acest forum sa ce? sa ne aratati si sa va laudati ce masini aveti imprumuturi la banca si stat in casa cu tot neamul dar nu am dacia? nu ma refer la voi neaparat dar asta e gandirea romanului...... daca era asa prost loganul nu veneati aici sa aratati ce aveti voi drept dovada stiti ca undeva loganul cam da mucul la masinutele voastre,tot ce am scris aici nu este ironic sau ceva de genul este doar parerea mea..... nu cred ca am vazut pe club hyundai sau kia multi proprietari de logan care sa dea cu ciocul ca stiu cat le poate masina,sunt dar sunt mai putini decat sunteti voi,fiecare masina are plusuri si minusuri,a ta poate consuma mai mult ca a mea na,a mea e mai smechera etc.... niste comentari care nu isi au rostul......stima

                            Comment


                            • Originally posted by danvera View Post
                              ...........................
                              Am vazut pe tot subforumul ca ai facut spume la gura, de cat de superior este loganul, dar esti in afara subiectului. .....................

                              PS Daca esti in stare sa dai un reply fara sa jicnesti bine, daca nu lasa asa, sunt satul de frustrati!
                              Inseamna ca m-ai urmarit mult si prost..
                              Nu te-am "jicnit" , nici macar jignit.
                              Ti-am spus ca ai comportament de cocalar prin felul in care ai raspuns.
                              Vad ca nici prea corect nu stii sa scrii...

                              Originally posted by eugenmanea View Post
                              Nu 'macane' deloc- atat am platit eu la ultima revizie (revizia de 45,000 km)- 430 RON fara filtru polen (filtrul polen l-am cumparat eu separat ca la ei costa 100 ron).
                              .................
                              Si tu ce reprezinti?
                              Nu pun link de la forumul vostru ca nu e frumos.
                              Intre 500 (fara filtru de polen) si 700 lei, sunt cele mai optimiste costuri.
                              Last edited by Octavian; 5 July 2011, 20:14. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Thread-ul se inchide pe motiv de flame!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google