Logan 1.4 Vs 1.6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Da e normal,avand in vedere ca e motorul mai mic si trebuie sa-l fortezi.Dar in mare,1.6 consuma mai mult.
    sigpic

    Comment


    • #92
      Am zis eu ca s-a mers cu aceeasi turatie?
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #93
        Originally posted by csebalyn View Post
        Cu o exceptie: .................................................. ....................................
        M-ai spart ))) )))))
        E normal nu???
        Dam in goarna la maxim la amandoua, care consuma mai mult? 1.6 desigur, cu avantajul unui tip/viteze mai bune.
        Asa le zici ca si cand paaaaarca tot 1.6 ar consuma mai putin )))

        PS: numai ai de grija, la forja puternica diferenta de consum intre un 1.4 si 1.6 se mareste considerabil , nu mai sunt cateva zecimi de litru. desigur din nou cu avantajul 1.6 la timp scos.
        Pe serpentine (unde mergi mult pe tr II si tr III) nu e asa mare dif intre un 1.4 si 1.6 ca timp scos (nu suntem la raliu), conteaza foarte mult soferu, poate nepoti rau un 1.6 condus necorespunzator, asa cum am patit eu aseara cu un 1.6 - a doua pers care ma intreaba si afirma ca sigur am facut eu ceva la motor, ca altfel nu-si explica virgula cum l-am depasit ))
        Last edited by Octavian; 10 November 2008, 21:35.

        Comment


        • #94
          Nu pot sa ma abtin
          acelasi drum - bucuresti - urziceni - cta si retur, 110-120, acelasi sofer cu acelasi pasager...1.6 a ajuns in bucuresti cu 7% pe bord si 1.4 cu 7.8%
          si fara suparare, dar cei mai criminali soferi de logan sunt aia cu 1.4
          chiar si eu, cand merg cu 1.4, parca sunt alta persoana, cel putin in bucuresti ii dau un cox de nu se vede.
          si am si 16V pe care nu il omor asa tare...La 1.4 sta numai peste cap turometrul

          Comment


          • #95
            Ca daca ii dai cox la 1.6 si 1.6 16v te trezesti cu 12-13% consum.D-aia.
            sigpic

            Comment


            • #96
              Originally posted by skd_ozenel View Post
              Nu pot sa ma abtin
              .....Si fara suparare, dar cei mai criminali soferi de logan sunt aia cu 1.4
              chiar si eu, cand merg cu 1.4, parca sunt alta persoana, cel putin in bucuresti ii dau un cox de nu se vede.
              si am si 16V pe care nu il omor asa tare...La 1.4 sta numai peste cap turometrul
              Sustin cu ceva completari ))))
              Asta probabil si ca sunt mai multi pe drum.
              Prea putine 16V am vazut si ce am vazut majoritatea mergeau tare (in comparatie cu restu traficului, parca aveau ceva de dovedit).

              PS: 110-120/h un 1.4 trebuie (!) sa consume ~6,3-6,5 maxim oricum sub 7% fara discutii. Mie imi ia ~7,0-7,3% in regim de 120-140/h (in conditii normale).
              Probabil ca a prins vant nefavorabil )))))))))) 1.4-le
              Last edited by Octavian; 10 November 2008, 22:45.

              Comment


              • #97
                @skd: pt ca majoritatea soferilor de 1.4 sunt frustrati, si vor sa dovedeasca ca si ei au masina "care poate"
                PS: din pacate nu numai posesorii de 1.4, ci si ceilalti, inclusiv alte marci. Asta ne este firea, competitiva. ( exista explicatie medicala al acestui comportament la barbati, si nu este patologic, ci normal).

                Comment


                • #98
                  Originally posted by skd_ozenel View Post
                  Nu pot sa ma abtin
                  acelasi drum - bucuresti - urziceni - cta si retur, 110-120, acelasi sofer cu acelasi pasager...1.6 a ajuns in bucuresti cu 7% pe bord si 1.4 cu 7.8%
                  si fara suparare, dar cei mai criminali soferi de logan sunt aia cu 1.4
                  chiar si eu, cand merg cu 1.4, parca sunt alta persoana, cel putin in bucuresti ii dau un cox de nu se vede.
                  si am si 16V pe care nu il omor asa tare...La 1.4 sta numai peste cap turometrul
                  Paii stii de ce se comporta asa cei cu 1.4 cand vad ca masina aia nu trage...Si nu trage sunt tentati tot timpul sa ii dea gaz

                  Comment


                  • #99
                    Uite io nu sunt tentat sa apas pe acc pt faptu ca nu trage masina. Cum apas la a mea pe acc, asa apas si la una de 140 cp, diferenta desigur ca aia se duce ca una de 140 cp si asta ca una de 70-75 cp, la fel cum e diferenta fata de 1.6 mpi.
                    Stiu foarte bine ce morisca am in posesie si sunt super multumit de 1.4 )
                    Si de unde atata frustrare nu stiu, ca n-o vad nici pe asta.

                    Va rog sa nu mai faceti soferii de 1.4 frustrati, nebuni, criminali etc
                    Asa putem spune si de posesorii de dci ca sunt dusi cu pluta - unii dintre ei rau, care cred ca au un megaturbodizal sub capota.

                    Comment


                    • @tavi: cum zicea, nu numai cei de 1.4 sunt frustrati si competitivi, ci si cei cu dci, inclusiv alte marci.
                      Ponderea difera. ( nu stiu exact in "favoarea" cui).
                      @supercar: masina trage pt cei 75 de cai, nimic mai mult.
                      Si alta remarca: de fiecare data cand fac o depasire a unui loganist cu dci, mereu accelereaza. De ce oare? Sa-mi arate ca el poate? Si eu nu? Si asta s-a intamplat de f multe ori, din pacate, si s-a lasat cu oglinzi rupte pt respectivul posesor de dci frustrat.
                      Ca sa facem un rezumat, si sa revenim dupa, la topic: marea majoritate a soferilor au ceva de demostrat in trafic, ca o extrapolare a neputintei pe alte planuri ( financiar, social, sexual etc).
                      SCUZE de offtopic, dar trebuia sa spun si partea medicala patologica a acestui comportament: frustrarea in trafic.

                      Comment


                      • Off-topic: cezar, ai uitat sa specifici ca dintre dci-isti, aia cu i rosu is cei mai multi care accelereaza cand vrei sa-i depasesti...Si apropo, ia incercati sa va puneti jante de tabla pe 16v, sa vedeti cum majoritatea cu 1.4 rad de emblema de pe spate si vor liniute la semafor mai fain e la al doilea semafor, cand opresti la verde si astepti sa vina si ei din spate ca sa zica "bagami-as.....Ce-ai plecat de langa mine"...
                        tavi, nu zioc ca toti, dar pe multi cu 1.4, cand vad un 16v ii arde tare sa arate ca si ei pot. Ei bine, nu pot! Aia cu dci chipuit, in schimb, cam pot, chiar foarte bine
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • E cam sensibila comparatia dintre 2 surori,una de 1,4 si una de 1, 6.Eu am mers cu amandoua si sincer nu prea se vede diferenta,sau daca exisata e prea putin.

                          Oricum de pinde mult de stilul de sofat si cat de draga iti este masina!

                          Comment


                          • Eu am un condus nu din cauza ca am 1.4 si nu poate masina.Pentru ca asa este stilul meu,am incercat sa merg altfel,odata cu traficul si nu prea imi place,nu mi se potriveste.Si sunt mult mai neatent daca merg mai incet.Cand vad nu stiu ce masina la semafor,nu stau cu ochii pe semafor,ca sa-i arat lu ala ca si 1.4 poate.Oricum pentru inceput,niciodata nu m-a lasat cu ochii insoare,tot ce am vrut sa depasesc am depasit.Aici normal intervine soferul,daca stie si nu ii e frica sa ii dea mai multe turatii motorului.
                            sigpic

                            Comment


                            • Frate nu te supara dar 1.4 e prashtie rau de tot.... Daca mai ai si pasageri e RAPUSA ! Aerul conditionat cind ii dai drumul infrineaza SENSIBIL masina !

                              masina e submotorizata, nu are nici o legatura cu stilul de condus al soferului ..... Marea problema e ca nu are o putere proportionala / corespunzatoare masei sale, coeficientului slab de aerodinamicitate....

                              1.6 8v e decenta.... Inca o consider cea mai buna alegere dintre variantele oferite de DACIA.

                              bafta,

                              Comment


                              • Sa vezi ce prastie e o germana la 80 de cai benzina!D-aia de prinde suta in 17-18 secunde
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google