Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da se stie ca ate probleme cu rugina Loganul si nu Renault.
    Eu nu stiu cum exista cate un raspuns pentru orice. Nu vorbim de Logan 2 vs Toledo? Si nu recunoasteti cu mandrie ca e Logan by Renault?

    Comment


    • Meganul meu avea aproape 9 ani acum cand l-am vandut, lovituri zgarieturi multe, dar zero rugina.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Sa va mai aud ca seatu' e 11500 euro
        ...
        Ahahahhaaa.
        vezi ca populatia de aici nu e interesata de cat ai scos din buzunar pentru masina, pentru ei conteaza pretul de pe site-ul Seat.
        Sunt obisnuiti cu preturile fixe de pe site-ul Dacia, cat scrie atata dai.

        Comment


        • La seat am intrebat din nou azi de probleme legate de distributie, au zis ca demult nu mai sunt probleme. Ps 4 jante aliaj de origine foarte misto, in 2 nuante, 1000 ron...la reprezentanta seat... Cat costa 4 jante aliaj la logan?
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Originally posted by stoicanu View Post
            Dai ai sa mai cauti ai sa gasesti pe cineva care in 60.000 km a schimbat 3 turbine.
            Asa ceva e destul de grav.
            Renault am de 14 ani dar asa probleme nu am avut.
            Renault Captur 1,2 TCe schimbat turbina şi alte acareturi pe la vreo 12.000 de kilometri.
            Aşa că probleme sunt şi pe la alţii, iar ca număr de unităţi vândute nu cred că s-a dat mai bine Captur-ul (motorizări TCe) decât cele din grupul VAG ( motorizări TSI).

            "Masina merge bine, mergea bine si inainte de intrarea asta in service, doar ca pierdea ulei pe la semeringul palier."
            "Au schimbat turbina pentru ca au zis ca aveau un mic joc axial. Turbina noua scoate un mic suierat la accelerari mai puternice, cea veche nu se auzea." - probabil i-au recondiţionat-o pe cea veche de pe maşină -

            "Dupa problema asta m-am ales cu ulei nou si filtru pe cheltuiala lor (chiar aveam de gand sa-l schimb eu la 15000km, sa nu astept 30000km cat e la carte) si ceva si mai bun mi-au crescut garantia la 150.000Km, fac demersuri sa-mi creasca si perioada de la 4 la 5 ani."

            "Pe langa ce tine de garantie i-am rugat sa-mi inlocuiasca sistemul audio clasic cu mp3 cu cel de navigatie si touchscreen, dar se pare ca ar necesita si inlocuirea computerului masinii pentru a fi recunoscut plus inlocuirea cablajelor din bord.... asa ca m-au rugat sa aleg alt accesoriu, poate un carlig de remorcare, dar inca nu m-am hotarat."

            Comment


            • Originally posted by mumus View Post
              La seat am intrebat din nou azi de probleme legate de distributie, au zis ca demult nu mai sunt probleme. Ps 4 jante aliaj de origine foarte misto, in 2 nuante, 1000 ron...la reprezentanta seat... Cat costa 4 jante aliaj la logan?
              Cu 1200 lei se vand pe forum, nu stiu cat si daca de vanzare separat sunt la reprezentanta.
              Last edited by mr.K; 10 July 2014, 09:58.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                ...
                Ahahahhaaa.
                vezi ca populatia de aici nu e interesata de cat ai scos din buzunar pentru masina, pentru ei conteaza pretul de pe site-ul Seat.
                Sunt obisnuiti cu preturile fixe de pe site-ul Dacia, cat scrie atata dai.
                2 probleme uriase de perceptie:
                - MCV vs Toledo (cine dracului face astfel de comparatii? doar unii cu un IQ cat numarul de la pantof. Ba si mai mult sa fie CONVINSI ca-s tot aia).
                - unul cumpara o masina cu reducere si voucher cumparat pe naspa la 300 euro, apoi se lauda ca a dat pe masina 10.000 + euro. (Descurcareti domne'...)

                Pai hai sa luam cazul meu: loganul oferit la 9000 si ceva de Dacia - 24% = 7200 + euro. Ce daca daca sunt firma... Ce ce ce ce... important este cat SCOT din buzunar, nu? Sau aici nu se mai aplica acelasi rationament?

                Alt exemplu:
                - a fost asociatul meu sa se uite la citroanele C elysee, si a primit urmatoarele oferte:
                a. persoana fizica: VTI 115 - 8700 euro + voucher
                b. persoana juridica pt 8 bucati: VTI 72 - 6693.55 + TVA!

                Comment


                • Pai hai sa luam cazul meu: loganul oferit la 9000 si ceva de Dacia - 24% = 7200 + euro. Ce daca daca sunt firma... Ce ce ce ce... important este cat SCOT din buzunar, nu? Sau aici nu se mai aplica acelasi rationament?
                  Am mai zis odata ca, in locul tau, pe firma, si eu as alege Logan-ul. Te lasa memoria.

                  Alt exemplu:
                  - a fost asociatul meu sa se uite la citroanele C elysee, si a primit urmatoarele oferte:
                  a. persoana fizica: VTI 115 - 8700 euro + voucher
                  b. persoana juridica pt 8 bucati: VTI 72 - 6693.55 + TVA!
                  Dacia ti-a facut vreo reducere ca le cumperi 8 bucati sau au facut totalul ca 8 x pret de baza pe bucata?
                  2 probleme uriase de perceptie:
                  - MCV vs Toledo (cine dracului face astfel de comparatii?
                  Comparatia nu-mi apartine, ai tu o problema uriasa de perceptie pe forum.

                  - unul cumpara o masina cu reducere si voucher cumparat pe naspa la 300 euro, apoi se lauda ca a dat pe masina 10.000 + euro.
                  Daca ar fi avut voucherul primit cadou, trebuia sa-l evalueze si sa-l adune la pretul de pe factura, sau ce, ca nu inteleg?
                  Last edited by mr.K; 10 July 2014, 10:06.

                  Comment


                  • Cezar, sa demonstrat de sute de ori ca numai gura e de tine...
                    Iar daca mai ai de gand sa jignesti mult, asta arata doar un lucru, pe care majoritatea dintre noi il stim deja...si se refera la persoana si caracterul tau de cativa banuti...

                    Era vorba aia : 'sa nu te pui cu'... Dar cu tine nici asta nu e valabila.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Ai zis bre nea K, corect

                      Pretul a fost pentru fiecare bucata si doar daca le iau pe cele 8.

                      @mumus: vezi de troaca ta acolo. (s-a, nu sa). Daca tu nici pana acum n-ai inteles ca MCV nu este tot aia cu TOledo, iti meriti apelativele mestere.

                      @mr.k: o reducere da, insa foarte mica. Incomparabila cu Citronada. N-am prea inteles politica lor atat de rigida. Insa daca ei nu ofera, altii o vor face.
                      Last edited by Cezar; 10 July 2014, 10:09. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Pai si iar compari mere cu pere...pai ce, eu am cumparat 8 masini
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Nu dragalasule, insa tu compari MCV cu TOLEDO!!! Iar apoi zici ca-i la acelasi pret cu Dacia.
                          Eu asta am combatut vehement.
                          Iar tu aduci ca argument: "Uite factura domne". Si de aici declansarea de evenimente.
                          Insa m-am obisnuit cu standardele duble la romani. Esti ok. Esti in procentul care trebuie

                          Comment


                          • Pai eu imi vedeam de troaca mea si pana acum...se pare ca tu nu ai de lucru si incerci neaparat sa dai peste cap lucrurile...

                            Iar in legatura cu seat toledo comparat cu mcv... Ia arata-mi unde scrie ca nu am voie sa le compar?
                            Sunt anumite lucruri pe care nu le pot face cu un sedan, dar cu seatul si cu mcv le pot face, de aici ai comparatia mea...
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Uite, sa fac si eu o comparatie:
                              Toyota Aygo vs Seat Toledo.
                              7300 + voucher (fara reudcere) vs 10.500 + voucher.

                              Deci, TOYOTA este mai ieftina decat SEAT!

                              Ce, nu-s la fel? N-au 4 usi? 4 roti? 1 volan? AC?
                              Aaaa... sau stai... aici nu merge comparatia, nu? Ca doar n-ai facut-o tu, ci altul. Nu ti-ai implementat principiile dupa cum ti-a placut, si daca o face altul nu-i ok

                              Comment


                              • La colegul @mumus comparaţia făcute între MCV şi Seat Toledo constă în dimensiunile maşinilor analizate, volumul portbagajului şi modul de deschidere al acestuia, tip hatchback la ambele.
                                Eu cel puţin asta am înţeles din considerentele lui de pe acest thread

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google