Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Exact, ai perfecta dreptate... eu de cand ma stiu, mereu am putut sa negociez, si in dedeman mi-a mers... bine, acum nu zic ca merge chiar oriunde, dar de la dacia doar o alarma de 300 lei am reusit sa storc...

    Ca fapt divers, sotia lucreaza intr-un concern mare multinational, si, si la seat si la dacia au reduceri, la seat am avut parte de o reducere si pe faza asta, la dacia cand am mentionat, au zis ca se aplica o reducere doar la service...

    Dar sincer mi se pare super in regula ca o firma careia ii merge bine sa nu faca reduceri, la seat probabil au vanzari mai modeste, si merg pe ideea ca si daca nu castiga la vanzare, vor castiga la revanzare, ca la service au preturi decente. Cel putin mie gagica de la seat mi-a spus deja ca peste 5 ani o sa imi faca o oferta la buyback de nerefuzat.

    Originally posted by dadan View Post
    mie mi-a dat reducere de 300E si extra 2 ani la garantie, pe langa vaucher... iar la alte modele aveau si casco pe 6 luni gratuit (in plus) ... eu zic ca fiecare dealer are o marja de libertate si mai poate sa reduca din profit oferind chestii extra sau lasand la pret... nimeni nu cred insa ca vinde in pierdere, sub pretul de productie...


    eu aia 300 de euro i-am primit in oferta, dar cand am mers sa dau avansul deja din 5 ani ramasesera numai 3... ca am trecut intr-o luna noua, si automat alta oferta, si am zis pas si din acest motiv.

    Pretul calculat la mcv era cu tot cu cei 300 euro... de fapt am ales de ei vopsea metalizata
    Last edited by mumus; 5 July 2014, 21:37. Reason: Automerged Doublepost
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #62
      Originally posted by hasserro View Post
      Nu are rost sa mai continuam discutia atat timp cat tu vii cu arogante ca esti mai batran si ca esti mai destept.
      Modul tau arogant de a te afisa pe forum ma lasa rece, am vazut asta de mai multe ori nu doar acum.
      Din respect pentru moderatori si initiatorul topicului voi incheia aici.
      O zi buna !
      s-a prins si hasserro cum sta treaba de fapt...cum s-au prins mai toti, de altfel! incantator!!!

      eu unu` am intrebat asa discret daca primesc un pres ceva...o aparatoare de noroi...si am primit un Nu categoric! La modelu` acces (5200 de bucse)... cred ca nu e loc de negociere! la un model de 10k de euro te "iei cu ei de par" !
      Keep walking...

      Comment


      • #63
        Eu zic sa revenim la subiect pana nu e prea tarziu.
        Cand s-a discutat de preturi s-a discutat la cele de catalog.
        sigpic

        Comment


        • #64
          Eu le-am zis pe fata ca nu accept ca la o masina de peste 10000 de euro sa nu am cotiera standard... si doamna mi-a spus cu capul plecat ca nu poate... nu are voie, dar o alarma imi da, cu montajul platit de mine. Sau zgarcit la cativa euro, am mers la altii care nu sau zgarcit...Simplu.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #65
            Oare initiatorul chiar ai uitat de acest topic?

            Comment


            • #66
              Originally posted by dadan View Post
              mie mi-a dat reducere de 300E si extra 2 ani la garantie, pe langa vaucher... iar la alte modele aveau si casco pe 6 luni gratuit (in plus) ... eu zic ca fiecare dealer are o marja de libertate si mai poate sa reduca din profit oferind chestii extra sau lasand la pret... nimeni nu cred insa ca vinde in pierdere, sub pretul de productie...
              Aia era oferta standard Dacia, oferita de uzina. Dealerul nu renunta la niciun banut din comisionul lor.
              Cat despre garantie, sa tii ca aia intotdeauana si la orice produs, iti e oferita de catre producator, indiferent cine iti vinde acel bun.


              Oare initiatorul chiar ai uitat de acest topic?
              O fi luat 10 pe linie la BAC si o sa-i cumpere o masina mai buna parintii.
              Last edited by mr.K; 5 July 2014, 23:03.

              Comment


              • #67
                Originally posted by stoicanu View Post
                Cand s-a discutat de preturi s-a discutat la cele de catalog.
                Corect, dar este bine de ştiut şi ce discount-uri se pot obţine la alte mărci, tocmai faţă de aceste preţuri de catalog

                Comment


                • #68
                  Se obtin reduceri in anumite conditii care de multe ori sunt omise.
                  Cum aici cei mai multi si-au comandat masina si nu au luat ce este pe stoc nu prea ai sa vezi reduceri.
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by hasserro View Post
                    In unele tari taxele se calculeaza dupa puterea motorului nu dupa capacitatea cilindrica.
                    Nu are rost sa mai continuam discutia atat timp cat tu vii cu arogante ca esti mai batran si ca esti mai destept.
                    Modul tau arogant de a te afisa pe forum ma lasa rece, am vazut asta de mai multe ori nu doar acum.
                    Din respect pentru moderatori si initiatorul topicului voi incheia aici.
                    O zi buna !
                    Ce legatura are taxarea la cilindree cu ce am zis eu?
                    "aroganta" mea este secundara atitudinii tale: "Cauta PA net graficele, ca stiu e mai bine". Bai ne lasi... Ca dintr-astia ca tine am vazut cu sutele, am angajat cu sutele si am concediat cu zecile.
                    Daca erai ceva mai citit si cu bun simt, n-aveai parte de astfel de tratament.
                    Dar, cum suntem obisnuiti sa primim de la parinti, ia uite ca de la mine iei altceva

                    Originally posted by jonnie007 View Post
                    s-a prins si hasserro cum sta treaba de fapt...cum s-au prins mai toti, de altfel! incantator!!!

                    eu unu` am intrebat asa discret daca primesc un pres ceva...o aparatoare de noroi...si am primit un Nu categoric! La modelu` acces (5200 de bucse)... cred ca nu e loc de negociere! la un model de 10k de euro te "iei cu ei de par" !
                    Care? Ca majoritatea sunteti niste necititi? Sau ca va astepti la respect fara sa-l oferiti? Sau de ce credeti ca am o atitudine recalcitranta fata de voi?
                    De ce sunt "arogant" doar cu cativa? De ce altora se strang mana si le vorbesc politicos si ii apreciez f mult ca oameni?
                    Aaaa.a.aaaa.aaaa... pt ca.... pt ca....Aaaaa.... nu stiu.
                    Last edited by crististreulea; 6 July 2014, 14:04.

                    Comment


                    • #70
                      Daca asta este un mod de a scrie pe un forum public...tot ce au spus despre tine, se pare ca este perfect adevarat.

                      PS: a editat repede Cristi dar degeaba, eu am citit deja... Din pacate intradevar cezar are probleme mari...
                      Last edited by mumus; 6 July 2014, 14:14. Reason: Automerged Doublepost
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • #71
                        Salutari,

                        Am lipsit destul de mult, si imi pare rau ca n-am participat la conversatie. Nu v-am "abandonat", dar n-am avut chef/timp sa stau sa comentez, fiind totusi in bac.

                        Despre discutia propriu-zisa: Multumesc mult, atat sustinatorilor 1.2, cat si a sustinatorilor 0.9. Am mai aflat diverse lucruri interesante la care nu m-am gandit. Acum sa vad si cat de bine voi termina cu scoala de soferi - poate ajung sa-mi iau 1.2 daca vad ca nu ma pricep la condus.

                        Offtopic-uri: Legat de ce zicea Cezar:

                        Stateam de vorba acum ceva timp cu un nene ce provenea dintr-o familie de milionari americani (oameni cu avion particular) si imi povestea cum el cand era tanar, inainte sa dea la facultate, tac-su i-a facut un cadou: un ciuruc de masina, jumatate de facultate platita si un post de barman! Pai ala a muncit de i-au sarit capacele.
                        Dupa ce a DEMONSTRAT ca e capabil si ca MERITA (nu merita pentru ca doar e copilul lui tac-su, ci merita pentru ca e muncitor) a reusit sa preia si business-ul familiei. L-a crescut si l-a vandut.
                        Acum este GM la Exxon Mobile si are un castig mic, doar cateva milioane pe an.
                        A avut noroc, asa-i?
                        Nu i s-a dat sansa, asa-i?
                        Corect, ceea ce primesc acuma e un lux la care multi viseaza. Ca am colegi care au primit Fiat 500 nou-nout (poate sunt eu mai paralel, dar pentru 12000 euro, e o pierdere de bani) , sau altii care au doua masini, stiu ca si asta e anormal.
                        Eu nu voi prelua nicio afacere - eu maxim primesc o masina. Eu incerc acum dupa bac sa plec din tara in Austria , iar ai mei pot sa ma finanteze doar pentru o perioada limitata de timp (cam 2 ani fara masina, 1 an cu masina). Dupa care sunt 100% pe cont propriu, nu am intentii sa ma intorc in tara prea curand.
                        Am zis "probabil" in primul post, dar adevarul este ca nici suntem siguri daca e rentabil sa primesc masina, fie ea noua sau veche. Nici nu stim daca e un moft sau ceva chiar util. Singurul motiv pentru care se dorea un Logan e fiindca de o masina noua cumparata stii o treaba de ce probleme poate avea, cand la o masina second-hand...mai greu. E o investitie pe termen lung.

                        Legat de Seat Toledo: Recunosc, mi s-a parut tentant, dar noi n-avem niciun voucher sa ne cumparam, deci nu se pune problema de Seat Toledo. Loganul deja ne-ar cam impinge limitele financiare.

                        Comment


                        • #72
                          Pai si loganul il puteai cumpara cu vousher... doar le spui, si cauta ei ptr tine...
                          Daca nu ai dat comanda, mergi si spune-le ca vrei sa iei masina cu programul Rabla...si sa iti faca rost de un tichet... ma rog ii intrebi frumos daca din intamplare nu pot face ei rost, ca se practica. Nu cred ca te vor refuza, mai ales daca le spui ca fara acel tichet nu iti permiti masina.

                          Si cumpare 0.9 tce.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #73
                            pe voucher platesti cca 1000-max 1200 de lei!
                            Keep walking...

                            Comment


                            • #74
                              Sub 2000 lei nu gasesti voucher, si ala la superoferta
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #75
                                ce vorbesti?! iar esti profund dezinformat! ia baga` un search pe net! ca sa nu mai zic ca se gasesc si la 500-700 de lei! la 1000 gaseste in 2 min si si-a rezolvat treaba!
                                Last edited by jonnie007; 6 July 2014, 21:41.
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google