Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mariusgny View Post
    ) Tu crezi ca ma intereseaza pe mine Stoicanule daca ma crezi tu sau nu ? Nu stau acuma sa scot roata sa fac poza la discurile de frana sa vezi tu cum arata, ca vad ca nu crezi ca arata bine ,sau ca am schimbat placutele de frana la aproape 70.000 de km..trebuia sa fac poze la km si cand am fost in reprezentanta, si sa-ti arat tie data si ora pozelor ca sa ma crezi tu , nu )
    Ia mai cauta si ai sa vezi ca sunt proprietari de logan 1 pe care i-au tinut si mai mult placutele ;)
    Si ce nu crezi ca am discurile bune? ) Au foarte putina uzura cum e normal la orice masina , dar nu au santuri sau mai stiu eu ce problema.. ca altfel le schimbam , logic , nu ?
    Mai ai putin si o sa-mi spui ca nu ma crezi nici ca nu am nici un punct de rugina , sau ca nu am schimbat fisele sau bujiile , nu ?
    Eram sigur ca tu trebuie sa comentezi ceva ) deci puteam sa jur..chiar ma uitam aici ca tu si cu inca doi "rasariti" ,sunteti singurii care comenteaza negativ si sunteti impotriva tuturor.. voi nu credeti nimic, etc.
    Defineste ce ai ai vrut sa spui cu "in perfect stare" si pe urma sa sari de dorsal in sus. Poze poti face si acum sa vada si ochiul meu discurile alea de 70.000 in "perfecta stare"
    Daca esti baiat destept nu trebuie sa scoti roata.
    sigpic

    Comment


    • daca are jante de tabla, trebuie.
      probabil spune ca mai poate merge 30 de mii cu ele, ceea ce e normal.

      Comment


      • Durata de viata a discurilor si placutelor difera de la masina la masina si de la sofer la sofer. Una e Q7 automata si alta e ford fiesta pe benzina.
        Si ale mele pareau in perfecta stare la 70 000, pana sa le masor sa vad ca sunt sub grosimea minima.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Pai ce naiba.
          Cand a spus in perfecta stare am stat si m-am gandit cum naiba sa faci 150-200 mii km cu un set de discuri.
          La 70.000 au uzura cel putin 50% in ori ce conditii.
          Probabil la L1 nu lasa buza aceea superioara pe disc si nu se obserza adevarata uzura a discului.
          sigpic

          Comment


          • 1.2 TSI nu mai e pe lant. De cate ori sa repet. Parca sunteti la gradinita. Ce ai gasit tu stoicane sunt de cand erau probleme cu motoarele TSI.
            Oricum stiu, Dacia e cea mai tare din lume. Asa aveam si eu impresia cand nu condusesem altceva sau detinusem o masina straina. Dacia era cea mai tare. UN KAKAT.

            Comment


            • Sorry de off-topic, dar m-a amuzat postul lui Archangel80
              sigpic

              Comment


              • Archangel, de fapt scrie clar golf 7 2014.

                Comment


                • Doar 1.2 tsi de 105 cai e pe curea. Cel de 85 de cai a ramas in continuare pe lant.

                  Comment


                  • @ eugenmanea Vorbești sa te afli in treaba
                    Ce caută seat leon fr in comparatia cu logan? Ce caută Peugeot 208 in aceeași comparatie?
                    Am spus si ma repet, loganul este o masina buna din anumite puncte de vedere
                    Pentru carcotasii pe care ii țin plăcuțele zeci de mii de km, ce jante si anvelope aveți pe masina? Ce tip si diametru de discuri de frâna ?
                    Pun si o poza cu plăcuțele de "proasta" calitate se la logan. Tocmai am aflat ca ate sunt "proaste". Am spus si mai sus, plăcuțele de la logan 2 diferă fata de ph1,ph2. Nu mai comparati mere cu pere doar ca sa va aflați in treaba
                    Attached Files
                    Last edited by Madutzu25; 22 July 2014, 16:52.
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by einstein1984 View Post
                      Durata de viata a discurilor si placutelor difera de la masina la masina si de la sofer la sofer. Una e Q7 automata si alta e ford fiesta pe benzina.
                      Si ale mele pareau in perfecta stare la 70 000, pana sa le masor sa vad ca sunt sub grosimea minima.
                      Exact. Plus ca materialul își pierde din proprietăți in timp. Degeaba au dimensiunea peste limita dacă sunt vechi. Nu mai au aceleași Calități la franare
                      My Ride sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Madutzu25 View Post
                        Pun si o poza cu plăcuțele de "proasta" calitate se la logan. Tocmai am aflat ca ate sunt "proaste". Am spus si mai sus, plăcuțele de la logan 2 diferă fata de ph1,ph2. Nu mai comparati mere cu pere doar ca sa va aflați in treaba
                        adica astea "miez" se schimba la 17000 si ferodourile noastre proaste se schimba si la 100 de mii ?!

                        Comment


                        • ba io am mers 60.000 km cu placute ate pe octavia si mai duceau ! daca se abuzeaza de frana e normal sa tina 17000km
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Eu zic ca le schimb pana in 20 de mii

                            Comment


                            • @ Madutzu25: alea's placute de frana?
                              parca si la matiz sunt mai de doamne ajuta.
                              nu stiu de ce dar sunt convins ca o sa incerci sa ne convingi ca e mai bine cu ele mici. inventezi tu o IeCSplicatie...
                              ATE sunt bune, doar ca au cumparat modelul de placute un pic prea subdimensionate si mai ieftine.
                              nu-i nimic, tu le-ai platit la pret intreg.
                              acuma, da-o in balarii ca noi suntem de vina ca ne tin placutele, sigur am facut noi sau nu am facut noi ceva.
                              MCV-ul a vazut primele placute schimbate pe la 70.000 km. mers cam 50% oras 50% afara.
                              jante de vara sinaia si de iarna de tabla.
                              anvelope de vara kumho kh 17 (parca) 195/60 si de iarna debica frigo 185/65.
                              la berlina cu discurile pline s-au dus primele placute pe la 37.000, al doilea set a venit la 70xxx km cu tot cu discuri. mers numai in oras.
                              Acum am 99.000 km, discuri ATE 260x22mm si de cand le-am pus la 70xxx km abia se cunoaste urma pe ele.
                              deci conteaza foarte mult si dimensiunile.
                              acum s-a desteptat cu adevarat dacia si incepe sa jupoaie banii pe consumabile.
                              Last edited by skd_ozenel; 22 July 2014, 18:08.

                              Comment


                              • Asta am tot spus, dar nu înțelege nimeni. Sunt mai mici decât cele de la ph1, e normal sa se uzeze mai repede, la asta se adaugă si stilul de condus.
                                Le-am plătit la pret de reprezentanta ( asta daca măcar te-ai uitat la pret). Eu nu fac revizia la service-ul din Colțul blocului. Mai ales ca mașina este in garantie
                                @ ndl nu am afirmat ca sunt cele mai bune sau cele mai proaste. Spuneam doar ca sunt ate; cineva afirma mai sus ca sunt proaste plăcuțele si de aia se duc repede. Din ce știam eu, ate sunt relativ bune.

                                Originally posted by skd_ozenel View Post
                                MCV-ul a vazut primele placute schimbate pe la 70.000 km. mers cam 50% oras 50% afara.
                                jante de vara sinaia si de iarna de tabla.
                                anvelope de vara kumho kh 17 (parca) 195/60 si de iarna debica frigo 185/65.
                                la berlina cu discurile pline s-au dus primele placute pe la 37.000, al doilea set a venit la 70xxx km cu tot cu discuri. mers numai in oras.
                                Acum am 99.000 km, discuri ATE 260x22mm si de cand le-am pus la 70xxx km abia se cunoaste urma pe ele.
                                deci conteaza foarte mult si dimensiunile.
                                acum s-a desteptat cu adevarat dacia si incepe sa jupoaie banii pe consumabile.
                                Ia in calcul anvelope 215/17 sa vezi Diferențe de uzura
                                La MCV parca sunt ca la van plăcuțele, adică mai mari decât la ph1
                                Last edited by Madutzu25; 22 July 2014, 18:19. Reason: Automerged Doublepost
                                My Ride sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google