Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan ph1 al familiei, fostul meu logan adica, are 65000 si placutele originale. Discurile arata foarte bine.

    Mie imi pare ca dacia a renuntat la calitate, vechiul obicei... Iti mai da ceva, dar taie din cele vechi si bune.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Sam a văzut la mine ca le-am schimbat la 17k. Mai tineau ceva, insa nu pana la următoarea revizie. Nu am de gând sa merg cu ele la limita. Cei care știu despre ce e vorba, înțeleg.
      Din cei 17k km mai mult de 15k sunt doar pe oraș, de asta si uzura rapida.

      Sam daca îți spun ca dieselul meu ( Laureate) a fost 9300 mai aduci in discuție prețul de la Citroën? Aducem in discutie prețul de lista deoarece discount-ul e si in funcție de client
      My Ride sigpic

      Comment


      • Ps : timisoreane si ursus sunt ambalate in aceiasi fabrica, nu vi se pare ca seamana si la gust?
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Am gasit si pozele pentru cei ce nu au vazut.
          E o prostie asa mai bine ar fi facut reviziile la 30.000 si gata.
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • Timisoarea este mai dulce.

            @mumus intrebare.
            Ai conducte aer pentru locurile din spate?
            Nu ca Logan berlina ar avea nu stiu la MCV daca are.
            Last edited by stoicanu; 22 July 2014, 09:05. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic

            Comment


            • @ mumus l2 are alte plăcute fata de ph1
              Ia in calcul 80 % mers pe oraș, anvelope 215/45/17 si condus sportiv. Sunt mulți factori care influenteaza gradul de uzura.
              My Ride sigpic

              Comment


              • Da Madutzu, la tine am vazut si mi s-a parut foarte putin ca rulaj ... in fine, sigur vor aparea aftermarket si probabil un fdb premier va tine mai mult.

                Dupa mine citroenul e cea mai varza masina, cunosc 3 baieti cu c4, doi cu benzinar 1.4 au avut aceleasi probleme la ambreiaj, distributie si bobina de inductie, cel cu diesel 2.0 170 cp a schimbat la injectoare pana s-a saturat si a vandut-o.

                Depinde de pret, daca ai prins reducere merita, dar pretul de lista al masinii tale, laureate dci 90 cai este 11400 oiro, enorm pentru un logan.
                Urmatoarea masina cred ca va fi una de 2-3 ani vechime ca parca astea noi sunt facute din plastelina.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Când o sa trebuiască sa schimb discurile, pun tot kit-ul brembo si am rezolvat problema.
                  Prețul la Citroën e cu 1000 peste logan, nu merita in veci. La ce probleme a avut si are Citroën; plus ca nu sufăr consola centrală, cu toate comenzile ciudat amplasate. Sa nu mai vorbim de costuri de întreținere
                  Ia in calcul modificări si imbunatatiri ulterioare ale mașinii, sa vezi la ce costuri se fac la alte mărci. Pana si banalul montaj al unei alarme e mai scump cu 50%
                  Cât despre logan, nu am prins vre-o reducere specială. E reducerea permanenta pe care o am la un anumit dealer.
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • @stoicanu Am ventilatie si la locurile din spate, nu central, doar la picioarele pasagerilor spate.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Originally posted by stoicanu View Post
                      Face lumea ce face si o da in bautura.
                      Bere ca Timisoareana nu exista
                      Cele mai penale beri! Ursus si Timisoareana! de fapt e totuna!

                      Ba nu stiu cum se face ca citroenu e prost, opelu are raie, seatu e toroaba, peugeotu` e varza... dar in schimb Loganu e bun tatutzu! cum dreaq ma?!
                      sunteti exagerat de subiectivi!
                      Keep walking...

                      Comment


                      • Daca bei la sticla de 2L te cred si eu.
                        Bea o Timisoreana premium si mai sta de vorba.
                        Si inca o data , nu are acelas gust Timisoarea cu Ursus.
                        sigpic

                        Comment


                        • Dar esti de acord ca ambele se inbuteliaza la (si la) fabrica de bere din brasov(fosta aurora) ?

                          Gurile rele spun ca ursus rosu si timisoreana ar fi una si aceiasi bere, eu personal beau numai timisoreana la doza, mai rar la sticla. La pet foarte rar.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • E clar .
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Originally posted by Madutzu25 View Post
                              Prețul la Citroën e cu 1000 peste logan, nu merita in veci. La ce probleme a avut si are Citroën; plus ca nu sufăr consola centrală, cu toate comenzile ciudat amplasate. Sa nu mai vorbim de costuri de întreținere
                              .
                              Rade ciob de oala sparta! )))))
                              Dar cu claxonu' ala de la Logan 'marca inregistrata' si cu butoanele de la geamuri ce faci? Alea sunt comezi bine amplasate? Nu mai pun lipsa butonului de ESP...
                              Mai oameni buni Loganu e o masina buna - asta nu contesta nimeni.
                              Dar sa arunci cu noroi in toate celelalte marci care bat la fundul gol Loganu pentru simplu motiv ca sunt si ...mult mai scumpe... mi se pare un pic patetic!
                              De fapt incep sa inteleg de ce sunt atatea bancuri cu soferii de Logan (saraca masina nu are nicio vina- ea stie sa faca exact pentru ce a fost conceputa: Low cost fiabila, inalta si potrivita pentru drumurile din RO, ieftina la intretinere. Dar doar atat!
                              Cand va aud ca va comparati cu Opel, PUG, Seat chiar si Citroen...si normal ca alea sunt jafuri fata de Logan... e bune ca ma pufneste rasu'!
                              Poi voi v-ati urcat de curiozitate in 508 sa dati o tura? In noul 308- masina anului in Europa? Intr un Seat Leon FR? poi alea sunt la ani lumina fata de Logan- dar si pretul e pe masura!
                              Vorba aia...ai 8,000- 10,000 iei Logan . Mai pui 2,000 si iei Seat Toledo. Mai pui 2,000 si iei Kia Ceed/Pug 308. Si tot asa pana la 100,000- fiecare masina reflecta pretul; acum cu globalizarea asta toate au piese cam de pe la aceiasi furnizori!
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • Originally posted by stoicanu View Post
                                Daca bei la sticla de 2L te cred si eu.
                                Bea o Timisoreana premium si mai sta de vorba.
                                Si inca o data , nu are acelas gust Timisoarea cu Ursus.
                                nu tati. nu beau gunoiu ala la pet! aia nu mai e bere...e o panarama!
                                la sticla stoicane...sticla de sticla! si e cea mai penala bere de pe planeta! ursus aka timisoareana! ciucu le da clasa urat de tot! becksu` e din alta liga! de heineken nu mai zic!


                                nu Eugene`, ai 10 mii te duci in alte parti, dar nu la dacia! ai 5-6 mii de dat pe o coaja noua ...da, te duci direct la dacia!
                                Last edited by jonnie007; 22 July 2014, 12:01.
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google