Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai eu fac pana in 10000 pe an, de ce conteaza cat am alimetat?

    Cu consumabilele te inteleg, la anu, voi afisa prima revizie.

    Numai ca eu nu voi face cum vor ei, ei spun ca la prima revizie se schimba doar filtrele, uleiul doar in al doilea an, ca este long life... dar eu voi facesi schimbul de ulei, si daca imi dau ei voie, voi pune un ulei normal(nu long life).

    Daca imi spun ca nu ma lasa sa pun decat ce vor ei, probabil il voi schimba in regie proprie. Fac doar drumuri scurte si numai in oras, deci nu imi vine sa tin 2 ani un ulei, fie el si long life.

    Cat priveste cu aruncatul cu noroi, in momentul in care sa aruncat in mine, din pacate nu m-am putut abtine, din pacate... Voi incerca sa nu se mai repete, dar nu mi se pare normal ca jigniri sa se poata face doar dintr-un sens...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • De asta
      Consum pe 2013
      KM: 8091.4
      Litri: 524.6
      L/100: 6,52
      Pret/Km: 0,38 lei

      Cu RCA+ROvi+Impozit+Parcare+Revizie+Schimb anvelope+Benzina aprox. 4410 lei
      Pret/km 0,38 lei (doar benzina)
      Pret/km 0,54 lei (total)
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Pai eu am garaj, impozitul este mai mic in Sacele fata de Brasov

        Roti de iarnamereu am avut separat cu tot cu jante, si mi le schimb eu in garaj

        Nu am facut niciodata calcule, nu am simtit nevoia.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • cat e rca la buburuza asta de 0.9?
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Pentru mine la 1.2 destul de mult, ptr ca se ia de la zero... am dat aproape 400 ron pe un an la City insurance.

            Cu noile legi nu stiu cat va fi impozitul, la megan era 65 lei 1.6 16v
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Nasol ca s-a gasit o masina mai ieftina si mai buna ca Logan-ul, ce sa spun... deja unii nu mai au argumente pentru a scoate Logan-ul in fata, inainte era varianta aia de rezerva, cu reviziile ieftine, acum s-a dus naibii si aia.
              Tocmai, ca nu este mai ieftina! Insa fiecare are realitatea lui!
              Daca era mai ieftina, era mai buna. Doar ca-i mai scumpa!

              Originally posted by stoicanu View Post
              Ata costa un MCV cu dotarile care le are mumus pe toledo faca nici o reducere.
              Din pret mai scazi aprox 2000€ si intradevar iese la acelas pret cu Toledo.
              E, tu nu vezi ca unii oameni nu vor sa inteleaga? Poate chiar au reinventat aritmetica!

              Originally posted by mumus View Post
              Aici mai intrervin si frustrarile... se intelege si se iarta.
              Ce frustrari conasule? Ca ma faci sa rad cu ciurucul tau de masina cu tot.

              Originally posted by kubala7 View Post
              @LOGANUTZU ... ai fost cu Toledo ? ai facut Test Drive ? ai pipait plasticele ? ai stat in scaune ? ... Am urmarit threadul, si majoritatea celor care comenteaza impotriva Seatului, nu au stat nici macar in Loganul 2, ce sa mai zic de seat... doar isi dau cu parerea aiurea, ca asa e romanul, se pricepe la toate... citesc din carti...
              Mergeti faceti test drive cu ambele, si dupa dati-va cu parerea... nu ca am auzit ca se rupe lantul de distributie, ca a avut vecinul unui cumnat de-al unui var si a patit-o... Posturi facute aiurea. 31 de pagini umplute cu nimic.
              Bine zici. Eu am fost si nu mi s-a parut diferenta de 1500 euro, la o masina de 10.000. Poate sunt subiectiv si nu sunt dispus sa ofer o astfel de suma pe diferente asa mici. Poate in ochii altora merita


              Originally posted by mumus View Post
              nu, dar am condus suficient cat sa imi fac o parere,

              Si am avut nevoie de putin timp ptr a vedea ca motorul de 0.9 este zgomotos, lucru care ma deranjat mult.

              Cred ca sunt liber sa am si eu o parere a mea nu? exact ca si tine.
              Nu este zgomotos! Are un zgomot diferit, insa departe de a fi zgomotos.

              Originally posted by Ampt View Post
              Fără niciun fel de supărare, dar motorul 1,2 TSI mi se pare mai echilibrat decât cel 0,9 TCe prin prisma celor 4 cilindri şi de ce nu, chiar şi a cilindreei
              Teoretic de. Practic, 0.9 e mai puternic. Cilindreea nu-l echilibreaza in nimic, ci doar numarul par de pistoane. Insa, cel mai echilibrat ramane motorul in V si boxerul.

              Originally posted by mumus View Post
              De obicei la 130-140-150 orice dacie iti sparge urechile, toledo nu.
              Estetic... tocmai asta nu ar trebui discutat. Iar in rest, la orice loganul este sub toledo.

              nu stiu la consum cum este 0.9, daca are consumul mai mic, asta ar mai da un plus... dar sa nu ne luam dupa ce zice fabricantul, ci dupa ce vedem in viata de zi cu zi.

              Unde iti sparge urechile? Ia un tester ce poate masura DB, poate chiar si o aplicatie si ai sa vezi sa nu-i chiar asa.


              Pt toti:
              SKODA RAPID COCOSATA 8600 euro!!!! Asta e de comparat cu loganul, pt ca EFECTIV este la acelasi pret!!! Si nu vrajeala asta de Toledo, ce e comparat cu o masina mai dotata si din alta clasa, doar ca sa se ajunga la pret!
              Poate inchide cineva mizeria asta de topic! Si poate deschide unul Skoda 8600 vs Logan 8500!

              Comment


              • Originally posted by Ampt View Post
                Ce face Marketing-ul din oameni
                cel putin sunt sigur ca nu se va descompune (nu va rugini) ca loganul.
                vad si acum o multime de seaturi vechi si foarte vechi care arata bine.

                iar in privinta designului, loganul 2 zici ca e desenat de aia de la Ssangyong.
                cum poate fi un model nou mai urat decat predecesoarele ?!
                fata de ph2, e un butuc urat cu spume. zicea bine mr.K odata: parca e facuta din piese de la mai multe masini,
                un Frankenstein auto. seatul e la ani lumina, in privinta asta.
                Last edited by B997NDL; 20 July 2014, 12:00. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Cezare du-te tu si cere oferta pentru o flota de 50+ de automobile de la Dacia. O echipare cu optiuni. Vezi ce pret iti fac aia. Apoi du-te la skoda sau seat sau reno ( fluence! ) si vezi ce oferte iti fac.
                  Apoi arata-le si angajatilor ofertele, ca ei merg cu ele si vezi ce ar alege , mai ales daca le propui ca dupa 3_4 ani sa cumpere ei 'rablele'.
                  Intelegi acum? Cunosc firme care au facut chestia asta si loganul nu prea iesea castigator pentru ca Dacia cauta doar profit nesimtit. In plus angajatii care utilizeaxa masinile zilnic vor simti diferenta de comfort. Chiar si tu ca firma vei avea de castigat deoarece un angajat are un plus de prestanta , mai ales daca lucreaza in vqnzari...
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Am facut deja cererea, si am primit cea mai buna oferta de la Citroen. Am si scris acum cateva pagini... Dacia n-a prea miscat nimic in directia asta, insa aici vb despre persoane fizice.
                    Pt ca altfel, din punctul meu de vedere, e mai avantajos leasingul operational, lucru pe care-l folosesc acum.

                    Comment


                    • Mumus, da , seatul arata mai bine decat loganul si are finisaje mai bune, dar sa spui ca este la ani lumina, deja exagerezi...
                      Si cum poti sa spui ca noul logan este mai urat decat modelele anterioare? Iar exagerezi. Absolut orice persoana iti va spune ca noul logan arata mai bine , pentru ca masina chiar arata bine ..ca nu.ti place tie, e alta treaba , insa nici sa spui ca e urata cu spume..cei de la CarBuyer din UK de exemplu , au spus ca arata foarte bine masina , si au facut chiar un sondaj pe tema asta , ascunzând siglele Dacia, iar toate persoanele care se urcau in ea, spuneau ca le place masina si toti o confundau cu vw . Si mie imi place seatul mai mult, dar hai sa nu exageram spunand ca e la ani lumina ! ;)

                      Comment


                      • Originally posted by mumus View Post
                        Tu ce intelegi din asta?

                        Daca nu suna a jignire atunci a ce suna?

                        Stiu ca din pacate scrisul se poate interpreta gresit, dar daca intentia ta nu a fost sa jignesti, atunci nu te-ai exprimat corect.

                        De asta te-am si intrebat daca ai baut ceva, ca ai scris plin de greseli, si fara noima.
                        Poti sa spui pe cine am jignit eu acolo?
                        Proprietarul sau masina?
                        Poti sa spui pe cine ai jignit cand ai intrebat daca am baut ceva?
                        Propietarul sau masina?
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Cezar View Post
                          Dacia n-a prea miscat nimic in directia asta, insa aici vb despre persoane fizice.
                          Pai vorbind despre persoane fizice , alte branduri ofera discount-uri si pretul ( e cel care ne intereseaza in primul rand) ajunge la un nivel comparabil , desi masinile nu-s nici macar din aceeasi liga.

                          Si da marius , is la ani diferenta. Macar la proiectare , nu mai vorbim de calitatea materialelor , tabla , finisaje , siguranta , pozitie de condus , etc
                          Exceptand motorul de 0.9 TOT ce e dacia e proiectat de mai mult de 10 ani in urma.
                          Si tocmai asta e , nu investesc in cercetare , deci ar putea face discount-uri enorme. Vedeti cat era la sfarsitul vietii o octavia 1 - tour sau opel astra g , etc
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Originally posted by mariusgny View Post
                            Mumus, da , seatul arata mai bine decat loganul si are finisaje mai bune, dar sa spui ca este la ani lumina, deja exagerezi...
                            Si cum poti sa spui ca noul logan este mai urat decat modelele anterioare? Iar exagerezi. Absolut orice persoana iti va spune ca noul logan arata mai bine , pentru ca masina chiar arata bine ..ca nu.ti place tie, e alta treaba , insa nici sa spui ca e urata cu spume..cei de la CarBuyer din UK de exemplu , au spus ca arata foarte bine masina , si au facut chiar un sondaj pe tema asta , ascunzând siglele Dacia, iar toate persoanele care se urcau in ea, spuneau ca le place masina si toti o confundau cu vw . Si mie imi place seatul mai mult, dar hai sa nu exageram spunand ca e la ani lumina ! ;)

                            cred ca te certi cu cine nu trebuie ia vezi cine a scris postul ala, ca nu eu.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • din punctule meu de vedere in acest comparativ aleg loganul tu draga mumus ne auzim cand va ajunge masinuta ta la 100000km nu mai o ridica in slavi atat de mult fata de logan ca va rade multa lume(oameni care au ceva in cutia aia) in rest daca te duci la persoanele cu nasul sus sau copilasi de 10 ani nu am ce zicem,sa o stapanesti sanatos din partea mea

                              Comment


                              • ??? Chiar nu inteleg de ce mi te adresezi mie Nu eu am creat acest topic
                                Din partea mea poti alege si o roaba...sau un bmw sau un matiz

                                Asteapta tu pana face 100000 o masina la mine

                                Eu inca nu pricep de ce nu se inchide acest topic, sa decis ca toledo e o caruta, ca e urata in draci, ca e cheala, si ca loganul este la toate capitolele mai buna.

                                Va rog sa faceti statuie lodanului, dar mai ales sefilor de la reno, si lui cezar ca el este marele atotstiutor pe acest forum, si daca el zice ca logan este egal cu toledo, sau chiar mai prost, apai asa e nene. Si din punctul meu de vedere acest test comparativ sa incheiat 6-0 ptr logan.
                                Last edited by mumus; 20 July 2014, 15:10. Reason: Automerged Doublepost
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google