Megane Vs Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @Mihai2435, recomand Meganul...

    Comment


    • #32
      @Mihai2435: "...navigatia nu are mapa Romaniei , dar cu ceva banuti zic eu , o faci imediat la un mester"

      Daca are Carminat Live, vei plati hartile, sistemul nefiind spart(si au trecu 3 ani si ceva de la aparitie.)
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #33
        Originally posted by lancer_kta View Post
        ..... in megan o sa ai impresia ca esti o clasa peste logan, dar defapt ai doar un logan cu climatronic. parerea mea
        Tu compari Loganul 2 cu Renault Megane 3 ? Crezi ca daca Loganul este facut de Renault, inseamna ca este aceeasi masina ca si Megane.ul ? De unde le scoti?
        Inseamna ca Logan"10 ani" având clima automata, este aceeasi masina ca si Megane cu clima nu? )

        Comment


        • #34
          Daca datele sunt reale si iti permiti intretinerea megane-ului (piesele de caroserie si casco sunt cel putin duble) mergi pe megane. La consumabile uzuale sunt echivalente.
          Singura chestie e sa nu crezi ca e o super masina. E peste logan la multe capitole, dar si sub logan la unele. De exemplu fac pariu cu oricine ca intre cele 2 modele prezentate megane-ul e mai zgomotos la viteze de 130-140 pe autostrada. Si e doar un exemplu.
          Are volanul reglabil pe adancime?
          Originally posted by mumus View Post
          () logan = megane 3 )) buna asta...

          Ma repet, daca are istoric complet la service, merita cu varf si indesat.

          Eu zic sa comenteze aia care au , sau macar au condus megane 3... la o adica aici si porche sa pui, tot loganu e mai bun...
          Eu nu am condus si nici nu detin, dar comentez. M-am suit in unul in showroom, am inghitit in sec si am plecat.

          Originally posted by Mihai2435 View Post
          exact asta am facut in urma cu 2 zile , i-am "furat" masina , am dat o tura cu ea pe faleza si am dus-o la un service...baietii mi-au zis ca totul e in regula , doar uleiul trebuie schimbat si daca o cumpar voi nichela jantele ..oricum eu nu prea inteleg ce vrea colegul lancer_kta sa zica prin logan cu clima ...
          Colegul vrea sa zica ca francezul vinde in toate gamele niste coji impachetate din ce in ce mai frumos: logan, megane, laguna, latitude ... cand le iei la puricat observi grija reno pentru o constructie normala ... adica lipsa ei ...

          Originally posted by kubala7 View Post
          Mie mi se pare cam scumpa Megane la banii aia... e "full fara piele" ? Eu personal (nu ca ar conta) nu as lua nici-una din cele doua...
          Aici sunt de acord.

          Originally posted by mariusnicolae View Post
          Ia megane-ul fara sa stai pe ganduri.
          Nu suporta termen de comparatie cu loganul, fie el si nou.
          Am avut ocazia sa fac cateva drumuri mai lungi cu un megane 3 insa benzinar 1,6 de 110 cai cand imi cautam si eu masina.
          Confortul este foarte bun, doua chestii nu mi-au placut: directia (parca volanul e pur si simplu rupt de roti - e complet artificiala, mult prea asistata) si mi se pare mai zgomotoasa la viteza fata de golful pe care l-am cumparat pana la urma.
          Are in schimb un sistem de climatizare foarte bine gandit: are o functie "soft" care face ca aproape sa nu simti curentii de aer in masina, fata de golf (care oricum ai seta clima si oriunde ai indrepta aeratoarele iti sufla in freza de nu te vezi).
          Daca nu te deranjeaza astea, e o masina care chiar merita luata, Renault a mai ridicat stacheta la calitate la modelele dupa 2010.
          Sa vezi ce misto e o laguna 1,5 dci din 2011, iti vine sa mergi pana la capatul lumii cu ea.
          Bafta la achizitie!
          1. Unii prefera directia usoara tot timpul
          2. E normal sa fie mai zgomotoasa decat golf-ul: are tabla goala in portbagaj sub mocheta. Golful nu.
          3. Functia auto la clima e misto.
          4. Si leguma aia tot conserva goala e dar are si ceva calitati ...

          Comment


          • #35
            Originally posted by Mihai2435 View Post
            rar sau nu eu am gasit ..si nu poate fi vorba de teapa , repet este un prieten foarte bun inca din copilarie il cunosc , poate ca da tepe dar de mult mi-a promis ca o sa faca un efort sa caute o masina potrivita pentru mine..pana acum sunt aproape sigur ca o sa iau megane-ul ..daca zici tu mumus ca se merita , si da are tot isoricul , omul a vandut-o pentru ca a iesit din garantie si dorea altceva..apropo scuze de off dar frumos foc seat-ul tau sa-l stapanesti sanatos
            Trimite-mi pe privat codul VIN si vorbim dupa, daca e chiar asa cum spui.
            Nu cred ca sunt reali km; impusca-ma dar asta e, iar pretul e peste cel de pe piata, pentru un M3 din 2010.
            Last edited by IancuMIC; 3 August 2014, 22:56.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              Poate de asta si este pretul peste cel de pe piata, pentru ca sunt km reali , mai sunt si exceptii . Nu cred ca s.ar risca prietenul lui sa dea km inapoi, ca apoi sa afle ca, km nu sunt reali si sa se certe.
              Last edited by IancuMIC; 4 August 2014, 10:20.

              Comment


              • #37
                Depinde doar de el daca vrea sau nu sa afle nr. real al kilometrilor; in general romanilor le place sa VADA ca au km. putini, la masinile pe care le cumpara.
                Pana la urma 150k la un diesel cu o servisare corecta, nu inseamna mare lucru, da de, daca are 97.354km pe tabloul de bord, e parca mai bine dpdv. psihic.
                Last edited by IancuMIC; 4 August 2014, 14:07.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #38
                  Meganul este full esti sigur ? Intreb pt ca Renault ofera un pachet generos inca de la primele echipari iar multi nu stiu exact ce inseamna exact ''full''. La Renault full ar insemna o tapiterie din piele full perforata ,navigatie mare,trapa panoramica cu deschidere,scaune electrice ,keyless entry,keyless go si f multe altele. Cam asa arata un Megane full :
                  Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                  Daca amandoua au fost intretinute corespunzator si mai ales ca Meganul este full ,te poti indrepta catre Megane daca intretinerea nu este un impediment,presupun ca realizezi diferenta de preturi incepand la orice piesa ,sa nu mai vorbim de o aripa etc ,casco ,tu stii cel mai bine ce doresti
                  Oricum pt mai multe detalii cum a zis si colegul poti trimite codul VIN..
                  Last edited by Allyn_y; 4 August 2014, 12:56.

                  Comment


                  • #39
                    Din experienta proprie am invatat ca orice masina la mana a cata o fii in realitate romanul o prefera fata de o masina noua produsa de exemplu in Romania,am umblat prin mai bine de 7 tari din Europa si am avut surpriza placuta si unde am reusit am intrebat de ce au cumparta de la marca Dacia,indiferent ca e vorba de Logan mcv sau acum brec,sandero stepway sau duster,nu pentru pretul lor mai scazut fata de restul de producatori auto ci pentru ca sunt oamenii foarte multumiti de raportul pret calitate,oricum fiecare face ce vrea si ce doreste pana la urma cu banul lui isi cumpara ce vrea,personal dintre un megane de care vreti voi folosit si un logan nou as lua loganul nou in primul rand ca e masina noua nu hartanita de altul inaintea mea.

                    Comment


                    • #40
                      Reinviem mortii?

                      Sent from my Nokia 3310 using Morse.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • #41
                        Si iti apare rugina la 1 an si 4 luni, da o naiba de treaba cu loganul nou. Am luat teapa, poate cele de export or fi mai reusite.

                        Comment


                        • #42
                          Nou vs. SH, ce dor mi-era!
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google