Megane Vs Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ia megane-ul. Totusi, ciudat ca are doar 100.000 km in 4 ani.

    Comment


    • #17
      100 de mii in 4 ani nu e chiar putin.
      Daca masina a fost folosita preponderent in oras, e destul de mult chiar.
      Maicamea la masina precedenta a facut 122 de mii in 5 ani si mergea zilnic cu masina destul de mult.
      Da oricum, mult mai multi km se fac afara, ei au unde...

      Comment


      • #18
        In Franta si Olanda, masinile au ceva rulaj.
        Exista insa si exceptii. Eu am avut Citroenul C5 luat din Olanda, cu 128.000 km reali (masina din 2008 si luata in 2012), 78.000 in bord. (asa mi l-a livrat boul de samsar, desi i-am zis sa nu umble la kilometraj. Insa, din reflex, unde vede multe cifre il apuca epilepsia).

        Comment


        • #19
          ))
          In franta e ilegal sa dai km inapoi.
          In Germania din ce stiu nu era, acum poate s-a schimbat.
          De aceea in anii trecuti multi samsari (majoritatea turci si arabi) aduceau masini din franta si le vindeau in Germania cu km dati inapoi.
          Piata sh e cam compromisa oricum, majoritatea masinilor sunt manarite.
          Deci se merita sa iei o masina la mana a doua doar daca se poate verifica cati km are de fapt la service-ul unde au fost facute reviziile (cartile service se pot manari de asemenea), sau daca esti prieten cu persoana respectiva.

          Mi-aduc aminte ca citeam o patanie a unui baiat pe vw forum. Adusese din germania un golf 6 highline an 2009 1.4 tsi 160 de cai, cu 60 de mii de km la 9000 de euro, asta in 2011, cand pretul real la masina era undeva la 13 mii de euro.
          Dupa o vreme de mers cu ea, a observat ca masina avea problema la rece de a nu-si tine relantiul, lucru ciudat la o masina de 60 d emii de km.
          Dupa cercetari, a verificat ultima intrare la service-ul unde masina avea reviziile facute, aceasta era la 211.000 de km. A avut un soc cand a aflat. A reparat masina si a decis sa o pastreze.

          Comment


          • #20
            Mie mi se pare cam scumpa Megane la banii aia... e "full fara piele" ? Eu personal (nu ca ar conta) nu as lua nici-una din cele doua...
            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

            Comment


            • #21
              Ia megane-ul fara sa stai pe ganduri.
              Nu suporta termen de comparatie cu loganul, fie el si nou.
              Am avut ocazia sa fac cateva drumuri mai lungi cu un megane 3 insa benzinar 1,6 de 110 cai cand imi cautam si eu masina.
              Confortul este foarte bun, doua chestii nu mi-au placut: directia (parca volanul e pur si simplu rupt de roti - e complet artificiala, mult prea asistata) si mi se pare mai zgomotoasa la viteza fata de golful pe care l-am cumparat pana la urma.
              Are in schimb un sistem de climatizare foarte bine gandit: are o functie "soft" care face ca aproape sa nu simti curentii de aer in masina, fata de golf (care oricum ai seta clima si oriunde ai indrepta aeratoarele iti sufla in freza de nu te vezi).
              Daca nu te deranjeaza astea, e o masina care chiar merita luata, Renault a mai ridicat stacheta la calitate la modelele dupa 2010.
              Sa vezi ce misto e o laguna 1,5 dci din 2011, iti vine sa mergi pana la capatul lumii cu ea.
              Bafta la achizitie!

              Comment


              • #22
                Daca la megane, dupa cum spui, este prea asistata, la logan este tocmai invers.
                Volanul a fost gandit de vreun camionagiu. E mare si subtire, mie nu-mi place deloc.
                De asemenea, duce lipsa de feedback, daca la viteza mare e bine ca e mai tare directia, in oras chiar vei simtiti nevoia de o directie mai moale si de un feedback mai bun.

                Comment


                • #23
                  Moale si feeback bun nu exista. Nu stiu de unde teoriile astea.
                  Servodirectia la Logan chiar e super ok. Si zic asta comparand cu masini mult mai scumpe.

                  Comment


                  • #24
                    La urma urmelor gusturile nu se discuta: poate ce mie nu-mi place tie iti va placea si invers.
                    Si mie imi placea directia la logan, nu mi se pare tare.
                    Servo tare se gaseste pe focus 2, bmw e46, LR defender si jeep wrangler din ce am mers eu pana acum. Sincer jeep-ul cred ca nici nu avea servo la cum mergea.
                    Imi place cum e si la golf: desi e electrica, are un feedback foarte bun si are taria dependenta de viteza.

                    Comment


                    • #25
                      da , e full fara piele ...de trapa nu stiu ce sa zic nu stiu daca exista asa ceva in dotari . Am gasit un defect nu asa de mare , navigatia nu are mapa Romaniei , dar cu ceva banuti zic eu , o faci imediat la un mester..cel mai mult imi place ca are jante , si sunt scutit de ceva banuti in plus.

                      Comment


                      • #26
                        Si eu zic sa mergi pe Megane: mai multe dotari, motor ceva mai puternic, consum la fel de mic (sau poate mai mic! Nu stiu cat consuma un 0.9 TCe, dar in orice caz nu cred ca il bate pe 1.5 la consum, acesta din urma fiind diesel), mai mult confort, arata mai bine (cel putin la interior arata MULT mai bine as spune!), rulaj destul de OK in 4 ani pentru o masina diesel si iti mai raman si ceva bani, nu multi e drept, dar totusi 100 E... si pana la urma differenta e DOAR DE 2 ANI! De condus, nu am condus niciun Megane, deci nu stiu, dar deja ai primit multe argumente Pro! Deci nu mai sta pe ganduri, mai ales daca ai vazut masina si daca spui ca il cunosti bine pe tipu' asta. Bafta!
                        Last edited by Sifredi; 1 August 2014, 20:35.

                        Comment


                        • #27
                          Sa te vedem la my ride
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #28
                            Deci , loganul e diesel de 90 sau tce ?
                            Tu cati km faci pe an cu masina si unde o folosesti ( preponderent oras ) ?
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • #29
                              Loganul e diesel.Eu fac cam 15-20.000 km pe an..

                              Comment


                              • #30
                                Atunci se merita dci.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google