loganul full vs. megane manager?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Eu unul as sari peste frantuzesti SH. Ori noi, ori nu.
    Poti sa imi zice motive daca doresti pt care nu ai lua SH frantuzesti ?
    Sunt mai ieftine decat Golful 4 , Golful 5 , pe care le gasesti in 7000 inmatriculat (Megane), si mai noi. G4, G5 (05-07) ,megane (07-09 ) ?

    Comment


    • Nu tin asa de bine in timp. Poate doar daca ai noroc sa gasesti una intretinuta extrem de bine. Pana acum, ce-am mai condus dintre vechituri, numai nemtoaicele vechi se tin mai bine.
      Altfel, nu lua una sub 2 ani. Nu merita. Apar probleme multe dupa 6 ani de utilizare.

      Comment


      • era o oferta acum 3 4 luni la renault. megane 2 1.6 16v 110 cai 9550 euro.

        toate taxele incluse. fara bonuri rabla.

        asta da oferta. inca se mai gasesc pe la dealeri

        Comment


        • Sa va mai zic , ce ganduri am . Pai sunt pe aici posesori care au loganul din 06, si nu au nimic la ea. Deci as zice ca totusi un Megane este mai bun ca loganul (pe mine ma ingrijoreaza tabla), fiabilitatea.

          Comment


          • Mie unul nu mi s-a parut a fi mai bun, in ceea ce priveste fiabilitatea.
            E mai confortabil, mai aratos si mult mai bine dotat.

            Tabla te ingrijoreaza? Tu crezi ca-ti iei masina care sa tina 20 de ani? Daca da, atunci uita de orice masina, caci niciuna nu va tine atat.

            Comment


            • Eu as zice sa iei Loganul, piesele Reno sunt foarte scumpe, te usca de bani, iti dau un exemplu, garnitura de la pompa servo frana la Renault Master, pret 1700 ron, comandata din Franta, la noi nu gasesti fara comanda, este doar un exemplu, eu nu as lua nici un Renault din cauza pretului pieselor, un Logan nou nu se compara cu nici un sh.
              sigpic

              Comment


              • daca as fi in locul tau acum as alege megane.....este mult mai confortabila decat logan iar ca dotarii nu mai vorbim...ca fiabilitate este cam la fel ca un logan, diselul 1.5 si 1.9 consuma f f putin si ii dai talpa nu jucarie...ca minus rau il reprezinta costul pieselor, te doare capu cand vezi cat costa niste piese....astea sunt parerile mele dupa ce am condus mult timp la servici 2 meganuri 1.9 si 1.5 disel.
                Loganu se merita cu programul remat si ca o iei noua,fara griji ca se strica deasemenea avand si garantie....

                Comment


                • Si Meganul daca il i-au de 1-2 ani, nu mai are garantie 1-2 ani ? (nu stiu cati ani are garantia renault, iar daca este pe garantie nu platesti asa mult ), iar dupa ce scap de garantie il marit , si imi i-au un logan nou.
                  PS: am auzit ca de la anul toate motorizarile la Dacia vor fi euro 5, iar cele 1.4 , 1.6 8V vor fi inlocuite cu alte motorizari. Cel de 1.4 va avea 90Cp (asa am auzit pe la cei ce lucreaza la Dacia) ,dar nu pot fi sigur de asta.

                  Comment


                  • Sunt convins ca dupa 2 ani de mers in Megane, vei avansa la Logan...
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • Pt mine nu conteaza confortul , doar cum mergeam cu totii cu vechea Dacie 1300 . Toate sunt fiare. Mie imi place designul , brandul , calitatea, fiabilitatea, performantele unei masini.
                      Dar ca sa am parte de toate acestea trebuie sa cheltuiesc peste 50.000euro. Atunci noi care locuim intr-o tara in care nu stim daca pe maine mai avem servici, ne limitam la masini mai ieftine , si mai pastram si de ,,zile negre ", + ca avem niste drumuri in Ro, in care iti este mila de masina.
                      Deci Fordul , Opelul mie nu imi place. Megane are piese scumpe, Passat nu este ceva in regula cu pretul pe care il are, deoarece este din 06-07, Golful 4, 5, Touran are alta problema, iar la final cred ca o sa raman cu un Golanel .

                      Comment


                      • am un prieten ca a avut un logan si la dat pentru un megane 2 sh....isi blesteama zilele pentru ca a inceput sa pice!si eu ma gandeam la un megane,dar cam au probleme cu electrica,cu frana de mana,cu articulatiile,plus piesele scumpe,daca nu cunosti pe cineva la service sa te ajute cu preturi mai bune,stai linistit. si mergi pe logan.....si cum a spus si cezar,eu nu as lua frantuzeasca SH!nu cred ca as mai lua nici noua,dar sh!iar la pretul spus de tine nu stiu daca gasesti megane de 1-2 ani si cu garantie!

                        Comment


                        • Priviti aici :
                          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                          Comment


                          • Originally posted by CSH View Post
                            Pt mine nu conteaza confortul... Mie imi place designul , brandul , calitatea, fiabilitatea, performantele unei masini.

                            Ia'ti un monopost de F1... da' vezi ca si despre astea am auzit ca nu prea le au fiabilitatea...

                            Pana la urma cati bani ai alocati pt. masina ???
                            Am impresia ca in final o sa alegi o masina pt. vecini (Passat, A6 etc.) si o sa'ti iei o mare teapa. Din punctul meu de vedere te legi singur la cap, fara sa te doara.
                            Last edited by Niki; 20 July 2010, 10:15.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Ala rosu din targ sigur e al unui samsar. Daca vrei sa iti iei megane SH intreaba si de carte service si ai sa iti dai seama de samsari. Unii o sa zica ca o au, dupa ce te intalnesti cu ei au o vrajeala daia ieftina... " o am la un prieten si nu o mai gaseste ", "m-am mutat curand si nu o mai gasesc" etc. Sunt foarte "patit" cu vrajeala din asta. Vezi ca pana in 50.000 de km ar cam trebui sa aibe cauciucurile originale. Te uiti si la borcanul de antigel sa nu fie prea negru borcanul si alte mici sireticuri ca sa vezi daca are km dati inapoi. Oricum eu tind sa iti iei un logan nou-nout si benzina! (parerea mea) plus ca e pacat ca au facut si facelift-ul asta si parca e mai aratos asa... Bafta in alegerea facuta!


                              EDIT: Unii samsari cumpara masini de la casco / rca-uri lovite in bot/in spate etc. si ei nu se mai trec pe acte. Ramane doar primul proprietar. Daia unii dintre ei scriu in anunt "unic proprietar". Oricum nu asta e problema ca da cartea disparuta, la fel si certificatul de inmatriculare si apare doar un proprietar. Vezi ca altii mai trec in anunt anul de fabricatie eronat adica daca masina e facuta in octombrie - noiembrie - decembrie o trec in anul urmator.
                              Last edited by PrietenCuTine; 20 July 2010, 10:49.
                              sigpic

                              Comment


                              • @NIKI B : pai am zis ca daca doresc sa am parte de : design , performante, fiabilitate , calitate, trebuie sa dau peste 50.000euro. Dar ne limitam la ce putem si intretine.
                                Deci raman la un Logan 1.2 , si o sa vad mai incolo o sa imi i-au un VW-Skoda noua (astea imi plac mie), nu sh.

                                @PrietenCuTine: ai dreptate ! Cartile de service se cumpara (chiar si din DE) cu 100euro. Loganul Facelift arata foarte bine , am vazut unul visiniu ph2, si arata bine.
                                Mersi mult de pareri !
                                Last edited by CSH; 20 July 2010, 10:54.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google