Seat Toledo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Sifredi View Post
    E destul de ironic momentul acela in care apare o discutie despre o alta masina decat Logan pe acest forum. Atunci toata lumea se ia de fiecare minus al masinii: pai stai dom'le ca nu e buna, ca stergatoarele sunt prea mici, jantele sunt urate etc.
    Mie cele mai duri replici mi se par cele de genul- in traducere- Bai ce fraier ai fost ca ti-ai luat masina X. De ce nu te-ai uitat Domne si la marca Y care e muuult peste X din toate punctele de vedere si e la acelasi pret parol!
    Culmea e ca acelasi lucru i se zice si celui care a cumparat Y...'De ce Domne n ai luat X?'
    'Dixtractie'!!
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • Originally posted by eugenmanea View Post
      Si de ce ma rog ar avea ceva impotriva Toledo? Au atins-o ei vreodata, s-au gandit sa o cumpere la un moment dat si nu le-a placut x lucru asa ca au renuntat?
      E ca si cum eu... care nu am nicio treaba cu Porsche (nu imi permit acea masina, nu am condus-o vreodata, doar o admir pe strada) ti-as zice tie 'eu am ceva impotriva Porsche...ce ti-ai luat panarama aia de masina ce consuma de rupe, mai are si tractiune pe spate deci sa vezi probleme iarna... cand in Bucuresti e suficienta o masina de 100 cai. Nu mai vorbesc de portbagaj..'.
      Si sa stii ca pe NFS Porsche nici macar nu e prea stabila in curbe! ))))))))))
      La portbagaj n-ai nimerit-o, pt ca are 410 l :P
      Insa, punctul tau de vedere este obiectiv.
      Acum, nu cred ca vrea nimeni sa contracareze personajul care spune ca Toledo e prost si gata, fara sa aduce un argument palpabil: "Domnule, Toledo are rata de defectare a motorizarii de 45% intr-un lot de 1000 de masini, conduse in Dubai". Acel personaj doar spune, si e de ignorat.
      Ce facem insa cu comparatiile absurde? Ca eu impotriva lor am fost mereu, si nu impotriva masinii.
      Apoi eu imi pot expune punctul de vedere in ceea ce priveste acel "lux" superior ce-l ofera, si zic ca nu merita diferenta de bani fata de Dacia.
      INSA, 5 stele euroncap fac!
      De cand am vazut ca are 5 stele, jos palaria! Siguranta inainte de multe altele. Si doar acea siguranta merita 6000 lei.

      Comment


      • de cand am scris eu despre chestia asta...


        si a venit Iexpertul dacia sa imi eCSpliGe cum e treaba cu siguranta la dacia....

        Comment


        • La politica, fotbal si masini toti romanii e iexperti

          Deci- Toledo a consumat in medie 5.7% Brasov- Constanta in conditiile in care autostrada ai facut o cu 130 si peste? Mi se pare super consumul- de diesel chiar!
          Brasov- Bucuresti cum ai mers? Legal sau peste?
          Cate persoane? Bagaje? AC?
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • Brasov bucuresti usor peste legal, dar destul de alert, la urcare pana sa dau de ses consumul era pe la 8-9, iar pana la intrarea pe autostrada a coborat la 4.9
            Am fost eu , sotia, kinderul de 2.7 ani, si portbagajul plin ochi, cu patut , si toate cele.

            Iar per total consumul a urcat la 6, dus intors. Chiar ma surprins consumul, ma asteptam ca in rodaj sa fie mai mare. Cu um aspirat, nu reuseam acest consum, cred ca era cel putin cu un litru mai mare. Am facut economie de 50 ron la benzina, e chiar ok.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by einstein1984 View Post
              Eu nu inteleg cum renault sau opel scoat 75 de cai din 1.2l de cilindree fara turbina si altii cu turbina scot 85... daca tot dai banii pe turbinuta aia macar sa o folosesti de toti banii.
              E vorba in primul rand de cuplu sau, mai bine spus, de distributia puterii in plaja de turatie. Benzinarele aspirate nu au fost niciodata prea bune la capitolul asta, mi se pare destul de irelevanta cifra puterii maxime la un motor folosit pe o masina de familie. Degeaba ai avea, sa zicem, 90-100 cp dintr-un motor de 1,2 aspirat, puterea aia e obtinuta foarte sus in ture, iar pana la 3-4000 rpm acceleratia e letargica. Cu o mica turbina, chiar daca puterea nu creste prea mult, cuplul este mai bun de la turatii scazute si permite instalarea motorului pe caroserii mai grele.

              1.2 TSI e un motor echilibrat, are 4 cilindri, l-am condus pe GolfVI (varianta 105cp) si trage foarte bine masina dupa el, am condus si fabia cu varianta de 85 cp si e potrivit. Acum sa speram ca VW au rezolvat problemele de fiabilitate.

              Comment


              • Salut,

                Felicitari pentru achizitie si sa ai parte de multi km fara prob. Pentru o masina de familie motorizarea este foarte buna, simplul lucru ca ai un cuplu foarte bun de 160 nm la 1500 rpm face totul din punctul meu de vedere, mai ales banii pe care i-ai dat...eu zic ca ai facut o alegere foarte buna si logica.

                Pe de alta parte, eu cred ca desi toledo, ca si rapid de altfel, au plastic tare in bord.....tind sa cred ca asamblarea e mai ok decat la logan....desi pe termen lung o sa apara probabil zgomote si greieri.... de asta nu scapi si la masini scumpe.

                Apropo de asamblare, cum ti se pare?

                Felicitari si drumuri multe :P!

                Comment


                • Lufturile sunt mulr mai mici peste tot, si am mai spus-o, pare o masina mai scumpa, deci este ok asamblata. Antifonarea imi place cel mai mult.

                  Si nu am hill asist, am fost azi la ei sa imi dea actele ptr mersul la RAR, si mi-au pus testerul pe masina, nu am asa ceva, cica la ei doar alhambra are asa ceva si aia are frana de mana la buton.

                  Si inca ceva, m-au servit cu o cafea cat timp asteptam si priveam ce face mecanicul pe laptop.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by andri1940 View Post
                    E vorba in primul rand de cuplu sau, mai bine spus, de distributia puterii in plaja de turatie. Benzinarele aspirate nu au fost niciodata prea bune la capitolul asta, mi se pare destul de irelevanta cifra puterii maxime la un motor folosit pe o masina de familie. Degeaba ai avea, sa zicem, 90-100 cp dintr-un motor de 1,2 aspirat, puterea aia e obtinuta foarte sus in ture, iar pana la 3-4000 rpm acceleratia e letargica. Cu o mica turbina, chiar daca puterea nu creste prea mult, cuplul este mai bun de la turatii scazute si permite instalarea motorului pe caroserii mai grele.

                    1.2 TSI e un motor echilibrat, are 4 cilindri, l-am condus pe GolfVI (varianta 105cp) si trage foarte bine masina dupa el, am condus si fabia cu varianta de 85 cp si e potrivit. Acum sa speram ca VW au rezolvat problemele de fiabilitate.
                    Motoarele de 1.2 cu 75 de cai sunt de vreo 15 ani, faptul ca 1.2 tsi de 85 are doar 85 de cai este datorat softului, aceiasi varianta de motor fiind disponibila si cu 105 cai. Deci turbina chiar isi face treaba, pe langa cuplul jos de care mentiona colegul nostru si un aport considerabil de putere (75vs105).

                    Comment


                    • Si cat e cuplul ala?
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • 160 pt 85 si 175 pt 105 cai

                        Comment


                        • La mine 160nm, la varianta de 105cp e 175 parca.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • 160Nm la 1500rpm.
                            Importanta e turatia. ;)

                            Comment


                            • 160 Nm de la 1500 rpm pana la **** rpm!
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Tocmai d-asta cutia aia lunga pe care o blamati poate pune pe asfalt cei 85cp, iar pana la 150km/h (3500rpm) motorul este pe cuplu maxim si consumul este foarte bun.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google