Stepway 1.5 Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    E foarte fain Stepway 2, ma mai opresc pe strada cand vad cate unul parcat, sa-mi clatesc ochii. Si argintiul si visiniul se vad frumos. Poate e putin mai greu de intretinut aceasta culoare, dar nu trebuie exagerat. Daca nu ai garaj in care sa o tii, oricum sta in ploaie, soare, praf etc.

    Eu personal iti recomand o conservare suplimentara cu ceara in praguri, usi, stalpi, lonjeroane pana sa vina iarna (se face in reprezentanta), si cate o ceurire la fiecare 2 ani, vara.
    In rest, spalata moderat integral (putin mai des iarna). Si neaparat aparatori de noroi (protejezi si pragurile si bara spate).

    In rest, bani de benzina si drumuri bune sa ai.
    Last edited by balooo; 3 September 2014, 11:07.
    sigpic

    Comment


    • #77
      Originally posted by mumus View Post
      ...
      Eu incontinuare raman la parerea ca dacia noua nu merita mai mult de 8000E.
      Ai perfecta dreptate..

      Comment


      • #78
        Originally posted by M.FLORIN View Post
        Acum nu stiu daca te ocupi cu detailingul auto ... ceara e ceara iar polishul e altceva. Ceara este o protectie iar polisul este un abraziv.

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
        stiu diferenta dintre cele 2 doamne ) dar era vb de solutia in cauza ce e exact

        @mumus: "Acum cum nu mai sunt nici motoarele alea vechi, cine stie cat vor tine si astea..."
        - motorul diesel este exact cel vechi, imbunatatit. despre ce tot vorbim aici.
        "Pai pun si ei briz brizuri, culori atragatoare, sa iti ia ochii. "
        - cand ziceam eu asta despre alte marci low cost dar cu mai multe dotari si un pic mai scumpe, eram considerat comunist, ca imi place confortul de tractor din dacia ).
        "Eu incontinuare raman la parerea ca dacia noua nu merita mai mult de 8000E."
        Cum adica in continuare? Acum doua luni era sa dai mai mult de 8000 pe o dacie )) chiar 10 000. )))
        Astea sunt cotituri in functie de situatie. La comparatiile aveo, i20, accent, fabia, etc vs logan, castigau alea ca aveau dotari desi erau un pic mai scumpute. Atunci erau bune dotarile. Acum ca sunt si pe dacia, sunt puse degeaba doar sa ia ochii. Acum 2-3 luni considerai dacia ok si voriai sa iei una cu 10000, a sarit toledo-ul, hop ca defapt nu ai da mai mult de 8000 pe o dacie. Care cum e?

        @balooo: multumesc mult
        Last edited by pilifida; 3 September 2014, 12:08.
        sigpic

        Comment


        • #79
          Foarte frumoasă mașina!!! Și..cam multă saturație la poze, dar numai contează. Imi poți spune pe unde sunt facute pozele!? Stimă
          My turbo lag, give your MPI, a chance

          Comment


          • #80
            Vorbim de un sandel fara portbagaj, fara spatiu... de o masina mica...de ce as da mai mult de 8000 ?

            Iar in legatura cu ce am cumparat eu...acum cateva luni, nu stiam ca mai am si alte optiuni in 10000e.

            Eu am mai zis ca dacia este prea scumpa ptr ce ofera si in alte randuri, dar daca nu aveam de ales, dadeam si eu 10300 un mcv aproape full, dar nu pe berlina, si cu atat mai putin pe un sandero.

            Parerea mea, si nu numai a mea este ca dacia este supraevaluata. Asta este adevarul.

            Daca am luat alta marca, nu pot sa zic decat ca imi pare bine, dar nu despre asta era vorba, ci de calitatea proasta a tablei si a vopselei la dacie nu?

            Ps: ia fa o poza la o fabia, hyundai, sau o alta masina de 12000 E sub 2 ani si cu rugina... nu cred ca imi arati.
            Last edited by mumus; 3 September 2014, 12:44.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #81
              - am filtru de polarizare la camera si ala imbogateste tare de tot contrastul si culorile-
              - pozele 1 si 8: obarsia lotrului - drumul spre lacul galcescu
              - pozele 2,3,4,5 - Cheile Cheii - Valcea
              - poza 6 - la tzara
              - poza 7 - Lacul vidra

              @mumus - nu stiu cum e cu tabla ca eu nu o testez cu degetul ). Poate altii au manii dinastea sa apese cu dinamometrul pe masina, sa vada la ce forta incepe tabla sa se incovoieze )
              - lacul e najpa. da. Vopseaua nu stiu ca zgarieturile nu au ajuns la tabla. Am doar lacul afectat. Dar ma indoiesc ca vopseaua ar fi rupta din soare ). Daca tot e la test, iti fac o invitatie: baga-te si tu intr-un gard viu cu varfurile crengilor taiate si zi-mi daca apare ceva pe masina ta, Altfel din avioane si din auzite degeaba comparam. A mea clar se zgarie. A ta cum e? Abia dupa ce faci asta (involuntar, sau voluntar de amorul comparatiei), si vopseaua/lacul tau raman intacte, putem vorbi si compara

              - aici vorbeam de zgarieturi nu de rugina. Am zis clar, cand apar primii microni de oxidare, pun microscopul la camera, fac poza si o pun pe forum sa se vada ca ati avut dreptate. Pana atunci lasati mania asta obsedanta la o parte
              Last edited by pilifida; 3 September 2014, 12:49.
              sigpic

              Comment


              • #82
                Filtrul de polarizare, daca este acela circular (pe care il reglezi tu cu mana) iti poate taia reflexiile de pe obiectul fotografiat.
                Sper ca stiai si lucrul acesta.
                Last edited by 77sky; 3 September 2014, 14:02. Reason: Pe care, nu "care"...
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • #83
                  - e circular, si special pentru reflexii l-am luat si pentru aia se cumpara de obicei. Ca saturatia si contrastu' le poti regla din lightroom si aftermarket
                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    - Mai pun o serie de poze ) daca tot am avut feedback pozitiv la.primele
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • #85
                      Mi se pare mie, sau sunt hdr-uri unele?
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • #86
                        2 din 4 Mai ales cea cu cele 2 straturi de nori, trebuia hdr ca sa iasa bine contrastul dintre norii de sus, partea senina si norii de jos
                        sigpic

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google