Saab 9-5 Aero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi i am montat si folii pe spate+ luneta Llumar ATR (seria confort) cu 15% transparenta.
    Arata foarte frumos si baietii au facut treaba buna (sper). Cost 450 lei, garantie 12 ani. Pe fata mi-a testat cu aparatul si am 72% transparenta- deci orice folie as pune pic sub 70% si devine ilegal.
    Ca o curiozitate cat eram acolo vine un domn cu un Opel ca vrea folii si pe fata. Ii explica oamenii ca va avea probleme cu politia si el zice 'lasa mah ca lucrez in politie'. Da' ce"mah pentru astia care lucreaza in politie e vreo lege speciala vs muritorii de rand?!! Din pacate 75% tot militieni au ramas...noroc de restul de 25%.
    Daca tot eram acolo si speriat de ce spun unii ca anual se pierde 10% din freon..am zis sa verific/schimb si freonul ca na- masina are 9 ani si nu s-a umblat deloc la freon. Aiurea...am aruncat pe fereastra 100 lei. Masina avea 720 ml din 825 maxim... Acum sper ca ce mi-au bagat baietii inapoi e ok (contine si ulei cat trebuie) si nu ma trezesc cu alte belele.

    Totodata am trecut si la gumele de vara 245/45 R17. Imi cam rupe rinichii acum dar in schimb se comporta mai bine masina. Deocamdata am lasat anvelopele vechi- Goodyear Excellence DOT 46/2008 puse pe masina in 2009. Cei de la Autosoft mi-au zis ca nu au nicio problema anvelopele (nu au crapaturi, practic se prezinta ca noi fiind rulate vreo 5,000 km), totusi cica aceasta gama de la Goodyear este foarte proasta .
    Deocamdata merg cu astea ca deja am investit cam mult in masina (din fericire doar din placere, nu din defecte).
    Poze cand se face frumos afara.

    Drumuri faine!
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • Astazi cu ajutorul lui Marx am schimbat lichidul servodirectie-ultimul fluid pe care nu il schimbasem de cand am luat masina exceptand uleiul din cutie. Am pus Petrosin CHF 11 S (folosit de BMW). S a lucrat curat, ingrijit si cu atentie. Multumesc Marx
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • 64,000 km
        Top speed 220 - m am luat la harjoneala cu un Audi A3 care surprinzator este singura masina ce mi-a tinut piept pe accelerare din localitate. Numai ca lui la 220 i s-a intamplat o nefacuta...i.e. cred ca i s-a cam terminat pedala pentru ca am inceput sa recuperez puternic si sa il imping de la spate.
        Mi-am gasit un proiector spart...sa mor daca stiu ce si cum (cred ca de la o piatra aruncata de cineva din fata altfel nu imi explic), dar nu e asa o mare tragedie: 150 lei nou AM; app. 70 lei sh original.
        (nu am avut timp sa il schimb).

        In rest...imi cam dau seama ca sunt foarte multi frustrati pe drumurile patriei... cu precadere cei de la VAG care cred ca daca au 140 cai pe A4 sau Passat sunt regii soselelor. Din pacate pentru ei micuta mea le cam scoate soferia din cap (ce masina o fi...o fi Skoda.....o fi Seat...).
        Drumuri faine.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • Si tu, daca te apuci sa le domonstrezi unor frustrati ca a ta este mai mare, in ce catogorie te incadrezi?
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Motorizare : Proceed 1.6 126 cai
            Ti-a fost asa de draga, de n-o mai dai jos de la profil?

            Comment


            • Originally posted by eugenmanea View Post
              64,000 km

              In rest...imi cam dau seama ca sunt foarte multi frustrati pe drumurile patriei... cu precadere cei de la VAG care cred ca daca au 140 cai pe A4 sau Passat sunt regii soselelor. Din pacate pentru ei micuta mea le cam scoate soferia din cap (ce masina o fi...o fi Skoda.....o fi Seat...).
              Drumuri faine.
              Cu prima ocazie cand le mai scoti soferia din cap la aia de la VAG sa afisezi pe CB consumul instant si vezi daca "se merita"...

              Comment


              • Trebuie multa soferie sa dai blana pe E85....
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Eu merg in ritm normal.. rareori imi pun mintea cu vagurile gen acel A3. Numai ca la iesirea din localitati calutii isi spun cuvantul..acum ce sa fac sa stau dupa ei? .
                  Nici cu kia nu eram prea cuminte..
                  Consumul e decent cam 12-13 litri gpl la suta media afara. La 2 lei litrul nu e asa o tragedie.
                  Scaunele ventilate sunt dementiale pe caldura.. cred ca la urmatoarea masina o sa am o stacheta destul de sus.
                  Singura chestie cu care nu ma impac la masina asta e servodirectia hidraulica.. altfel as fi tinut o pana la adanci batraneti.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Cand o vinzi ma anunti !

                    Comment


                    • Originally posted by eugenmanea View Post
                      Eu merg in ritm normal.. rareori imi pun mintea cu vagurile gen acel A3. Numai ca la iesirea din localitati calutii isi spun cuvantul..acum ce sa fac sa stau dupa ei? .
                      N.
                      Da stim, 160 in afara si 90 in localitate.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Lol....
                        Acelasi gen de frustrare doar ca de baridaca opusa: "pai ce ma, nu se da asta? Lasa ca ii arat eu! Vs "ce ma? Vrea asta sa ma faca? Lasa ca ii arat eu". Acelasi golanism. Doar ca unul e de vag, altul e de saab.
                        Ma rog, fiecare face ce pofteste.

                        Comment


                        • Originally posted by einstein1984 View Post
                          Da stim, 160 in afara si 90 in localitate.
                          Ai sa razi dar in localitati daca nu am pe cineva in fata iepuras merg cu 60 maxim 70 spre iesire; daca am iepuras hai un 80.

                          Intrebare: daca la iesirea din localitate cu Logan 16v fiind e un Tico in fata ta care in loc sa se dea pe banda 1 ii da blana,ii scoate pistoanele pe nari... (cu toate ca tu il flanchezi si vede ca nu are nicio sansa)... ca doar masina coreeana e mult peste dacia romaneasca.... ce gandesti tu despre soferul Tico?
                          Acum cinstit vorbind grandomania e sport national in Romania..ce e drept ni se cam trage si de la perioada comunista in care nu prea aveam nimic.
                          De la cei care isi iau Haudi 140 cai si cred ca sunt regii soselelor...nu concep sa se dea pe banda 1 mai ales din fata unei masini necunoscute... pana la patronasii care cand dau de 2 lei isi cumpara X6 Q7 Porsche Cayenne si alte OZN uri...eventual isi mai si trantesc un sediu/casa ce se intoarce dupa soare.Am 2 pe tzeava acum la executat la job...si vorbesc de afaceri care in vremurile lor bune depaseau 10 Mio eur...nu de pietari cu cifra de afaceri de 5 cifre.
                          Cred ca si eu am devenit mai rau de cand mi am schimbat job ul..de acum stau in spatele lor nu ii mai depasesc.
                          Last edited by eugenmanea; 20 May 2016, 21:40.
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • 3,000 ture la 140 pe pilot automat, consum in jur de 9.1%
                            Attached Files
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • Originally posted by eugenmanea View Post
                              3,000 ture la 140 pe pilot automat, consum in jur de 9.1%
                              Mai pune 1, 1.5 litri pe consumul din bord!

                              Comment


                              • Nu am consum instant la ea dar Ploiesti Bucuresti pe pilot automat 140 tot drumul consum mediu afisat 9.1%. La un moment dat crescuse la 9.4 xa a trebuit sa accelerez un pic sa depasesc o masina.. apoi a scazut inapoi la 9.1%. Cred ca autostrada e totusi un pic in panta ?
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google