Un nou proiect - Dacia Logan F7P (1.8 16v)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Propietarul mașini e un băiat de nota 20 ..... Multumesc încă odată Alex
    sigpic
    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

    Comment


    • gata pentru anul asta ,sezonul de modifiocari 2011 s-a incheiat ...
      Am plecat iar din tara ,ea a ramas acolo .
      Inainte de a pleca din tara incepusem sa lucrez la o bara stabilzatoare spate ,
      am cumparat 2 bielete de dacia 1310 , facusem 2 bride pentru prinderea de puntea spate
      doar bara imi lipsea, o bara de 110 cm lungime cu 30 cm bratul ,daca imi aduc aminte bine .....sa vedem unde gasesc o asemenea bara ,am vazut pe la bmw-uri.....daca stiti alte masini care sa aiba asa ceva
      Attached Files
      sigpic
      Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
      http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

      Comment


      • Lasa ca revii tu in forta in 2012, sa fie 'al mai GogaE Logan de pe forum. Foarte interesanta indeea cu bara stabilizatoare spate, sper sa-ti iasa.

        Daca ai stii tu ce potential are Traby ala la liniute iar tu il tii in paragina...)
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • nu inteleg la ce ajuta bara stabilizatoare spate cand puntea este rigida / fixa

          ce bine ar sta jantele alea la mine pe masina. poate ti se par urate la primavara. defapt, ce nasoale sunt

          Comment


          • la ce ii ajuta si pe baietii cu reno`-uri clio sport
            PS: si tu ai jante usoare si bune, numai pune anvelope pe ele, nu cremvusti cum ai acum

            Comment


            • alexviteza :Sper sa apuc 2012 idei am destule , trebuie doar bara sa vad unde gasesc restu e verificat

              alessandro: geo a raspuns foarte bine (am auzit si eu ceva calumea de la nebunu asta ) am o teorie la ce ar ajuta dar nu sant sigur ,o fac sa vedem ce se intampla

              jantele nu o sa le dau curand ,Nu imi plac exagerat ,dar sant usoare si asta ma intereseaza si se vad bine in mers

              geo_nebunu :nu am cremvusti ( 195 55 15 masuri de CUPa ) o sa imi iau alte gume pe fata oscilez intre Toyo T1r (de care am auzit numai lucruri bune )si YOKOHAMA prada (am auzit ca sunt mai bune dar grele ) voi ce ziceti ,nu vreau profil liniar
              dupa mine as lua R888 ) dar nu am cp destui
              Last edited by lau911; 11 November 2011, 21:00.
              sigpic
              Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
              http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

              Comment


              • @ lau chiar nu mi pot imagina la ce ajuta bara stabilizatoare. puntea este rigida, nu se misca nu se torsioneaza. cum ajuta ? cum influenteaza ? sunt curios
                Last edited by db16cos; 11 November 2011, 21:34.
                DB16COS

                Comment


                • am o teorie ,nu stiu daca e buna sau nu ,e cam greu de inteles
                  puntea are bucse de cauciu si amortizorul la fel bara asta cred ca rigidizeaza bucsa amortizorului ,nu permite amortizorului sa oscileze ,corect e amortizoarelor fiind punte fixa ....lucreaza ambele amortizoare ambele bucsi ...ce bara o fi buna nu stiu ,poate indrept una de fata nu stiu
                  sigpic
                  Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                  http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                  Comment


                  • Originally posted by alessandro View Post
                    nu inteleg la ce ajuta bara stabilizatoare spate cand puntea este rigida / fixa

                    ce bine ar sta jantele alea la mine pe masina. poate ti se par urate la primavara. defapt, ce nasoale sunt
                    Este un accesoriu de imagine care aduce greutate proiectului.
                    La o astfel de punte rolul .
                    Daca cumva reusesti sa tai puntea la mijloc sa detasezi stanga de dreapta prinsa cum trebuie ar avea un rol.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Cum adica puntea nu lucreaza? Cand intrii mai tare pe viraj, lucreaza (se deformeaza in plaja de elasticitate - limitat, constructia puntii oferind si un anumit grad de rigiditate).

                      Cu cat lasati masina mai jos si ii puneti o suspensie sport mai dura si roti mai late, scoase mai mult in afara, comportamentul puntii spate si gradul de deformare elastica se va schimba, fata se setarea stoc a suspensiei - atunci cand se intra tare in viraje.

                      Recomand sa faci prinderea axului barii de torsiune (axul, nu bratele) de bara rotunda din interiorul puntii si nu de profilul "L" al puntii. Prinderile respective asigura numai mentinerea axului in pozitia respectiva, astfel incat bratele sa poata prelua solicitarile din puntea "H". (A se vedea si puntile spate gen Golf 2)

                      Comment


                      • Cum ai masurat acele defaormari pe punte sau sunt simple deductii?

                        Comment


                        • Mai bine ..ceva de genul acesta...
                          Attached Files
                          LA VOLANUL UNEI MASINI DE CURSE NU CONTEAZA CINE ESTI, CONTEAZA NUMAI DECIZIA PE CARE O IEI INTR-UN FRAGMENT DE SECUNDA

                          Comment


                          • Astea intradevar au un rol, dar la suspensie rigida ... trebuie masurata deformarea si punctele de deformare ale puntii altfel sunt kg puse in plus.

                            Comment


                            • Eu nu detin cunostintele voastre asa ca nu vreau sa ma contrazic ,daca bara era complet inutila ....nu o folosea nimeni ,fiind un produs fara intrebuintare ...eu am cautat detalii despre bara ,foarte multi oameni cu punte rigida o folosesc si sunt multumiti .Nu vreau sa ma pronunt pana nu o fac ...


                              SORIN : daca nu ma insel ala e un logan galben ADAC care alearga la noi in CNVC , nu cunosc detali despre el as fi curios ,daca ai vre un link sau alt ceva ?
                              barile pe care le ai pus tu se pot face ,punte a are chiar gauri date in bratele punti ...nu trebuie decat sudate 4 plagbande de traversa centrala .....si barile
                              ma puneti in dificultate ce sa aleg .....voi mai studia probleama
                              multunesc de idei
                              sigpic
                              Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                              http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                              Comment


                              • bara stabilizatoare la punte fixa nu ajuta la nimic. nu are ce sa stabilizeze

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google