Un nou proiect - Dacia Logan F7P (1.8 16v)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai daia le si pun sa aiba o sansa sa stam egali ,ori cum vin roatele de vara superlight
    sigpic
    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

    Comment


    • super usor da nu prea , nu au kg alea care le da producatorul neam.

      Comment


      • NU au 5kg normal ,dar sunt mai usoare decat majoritatea jantelor .....ori cum pana acum daia m-am ferit de frane mai mari )) kg in plus pe transmisie
        sigpic
        Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
        http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

        Comment


        • Hai ma drace ca ma dezmagesti,daca tot ai ramas pe etrieri aia,ia o placuta mai de doamne ajuta....un Ds/2500.Auzi la el bloca rotile prea usor)sa vezi ce senzatie e cand nu se mai blocheaza nici cand vrei....atunci e mai nasol...
          sigpic

          Comment


          • Alex am luat FERodo Fdb845 pentru inceput ......probabil vor urma Ds performance .....nu se poate sa nu blocheze drace , nu am anvelope de circuit sa stea lipite de asfalt ......am avut mai multe motive cand am ales sistemul asta de franare in locul celui de Van
            Dabea astept sa le pun sa vad cum se comporta
            Attached Files
            sigpic
            Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
            http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

            Comment


            • Cu FDB 845 pe B-Max vei avea fading puternic dupa 2-3 franari consecutive din 100-120 kmh, dupa care isi revine. Motivul ? Placutele nu sunt compatibile cu compozitia fontei si se supraincalzesc prematur. Fonta cu mult carbon disipa caldura foarte bine, insa o ''accepta'' mult mai greu. Rezultat = placute supraincalzite rapid, lichid fiert.

              In conditii de incalzire lenta a sistemului de franare problema nu apare. In aproximativ 30 de franari din 120 kmh eu nu am reusit sa le pun in cap, sa raman fara ABS ori sa am fading mare.

              Placutele au sa te tina mai putin decat un schimb de ulei
              sigpic

              Comment


              • Am avut in vedere si acest aspect cand le-am achizitionat , stiam ca discurile le vor macina ....problema va fi ca tota pilitura ,se va depune in santurile discurilor si pe jante ,cat despre fierberea lichidului sper sa fie bun cel Ate Super blue racing si sa nu ajunga la 280 grade niciodata .

                Eu vreau sa le vad pe masina si dupa voi reveni cu impresi


                Ps :Pe Marsc sa dati vina el a zis FDB845 )
                Last edited by lau911; 17 March 2012, 02:39.
                sigpic
                Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                Comment


                • Macar sa folosesti tu franele alea asa indelung incat sa nu te mai tina deloc.. ca la circuit.
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • Taticu eu ti am zis sa iti iei discuri normale pentru ca nu ai nevoie de brembo max.

                    Am lesinat de ras cand am vazut ca prima intrebare a fost de ce nu ai luat de van.

                    Ai facut alegerea buna stai calm. Ti am mai explicat si am mai discutat de o gramada ori. Cel mai bine ar fi venite niste ds performance ca se impaca mai bine cu discurile

                    Comment


                    • Pai alessandro stia de patania mea cu FDB 845
                      sigpic

                      Comment


                      • I am zis doar ca I'll vor tine placutele cat un schimb de ulei. De fenomenele termice generate de continutul ridicat de carbon ( fonta ) am uitat sa spun.
                        De asta se recomanda ds uri pt b max. Oricum cu lichidul ala nu ar trebui sa aibe probleme

                        Comment


                        • Buna treaba cu franele! O sa vezi diferente mari pe curbe. Asta vreau sa fac si eu la masinuta mea. Sa vedem cum vom sta cu banii. Sa torni tot!! First impressions

                          Comment


                          • Franele sunt ))) senzatia pasagerilor din masina :
                            "Tautere las-o mai incet ca mie rau ......baaaaaaaaaaa Sa moara ........mi-e rau ,ba nebunule...laso usor la pod ...... Baaaaaaaaaaaa! "

                            Am pus franele pe masina ,am schimbat lichidul am aerisit ....am facut vreo 15 franari usoare de la 100-110 .... m-am plimbat putin am incercat si niste franari mai agresive .....franele sau imbunatatit odata si cu schimbarea rotilor cu cele de vara (195 55 15 ).

                            Discurile Brembo max 259mm au 4 ,5 kg iar cele vechi 4 kg tot 259 mm cele de Van aveau 5,5 kg deci la capitolul adaos greutate pe transmisie sta bine .

                            Am pus suruburile de cadere puntea fata e asa /--\ sa mai bine pe schimbarile de directie si viraje

                            Am facut si putina curatenie la interior si tot nu am spalat-o
                            Attached Files
                            sigpic
                            Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                            http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                            Comment


                            • O servo iti mai trebuie si deja te poti baga la indemanari. Dar va tragea mai greu.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Nu mai e daia "racing"?Te-ai saturat de "zanganeli" de ai pus fetele la loc?

                                P.S Sa inrosesti discurile sanatos
                                sigpic

                                IL 1 3 MIU

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google