My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oricat am dori unii sa nu fie asa, uleiul la un diesel se inegreste mult mai repede fata de un benzinar
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • @IancuMIC: Absolut corect

      P.S Pozele le-am făcut în primul rând pentru istoricul maşinii, dar şi pentru curioşi.

      Comment


      • De la o vreme, eu sunt unul din curiosi; de cand m-am "pricopsit" cu un dCi.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Foarte bine ca se inegreste imediat. Asta inseamna ca isi face treaba.
          Daca era ca nou, atunci aveai o problema

          Comment


          • Sunt motoare bune şi dCi-urile, dar clar mult mai pretenţioase decât un motor pe benzină aspirat, practic "nemuritor" din punctul meu de vedere

            Comment


            • in ce sens pretentioase ? trebuie sa le canti ? al meu merge perfect. ce-i drept, n-are decat vreo 80 de mii. dar daca faci reviziile la timp si bagi motorina buna (rompertrol ) nu vad ce probleme ar avea, mai ales ph2.

              Comment


              • Adevar graiesti domnul B997NDL eu am aproape 90 de mii si in afara de ulei si filtre, nici macar un capat de bara nu am schimbat ca nu cere. Pardon am uitat de placutele de frana. Secretul e sa nu ai mila, sa-i atingi nivelul maxim de exploatare am motorului de cate ori ai ocazia. Parerea mea. Respect!

                Comment


                • Extrapoland, adevarul este ca orice se repara cu ciocanul))
                  Folositi voi "nivelul maxim de exploatare al motorului de cate ori ai ocazia", sa vezi distractie dupa.

                  Comment


                  • nu neaparat "nivelul maxim", dar nici sa mergi cu ea subturat doar ca sa "scoti" un cosum bun.

                    Comment


                    • Nu stiu ce sa zic de faza cu ciocanul, dar parca cu cat ai prea multa grija de masina, e ca un copil n.are imunitate si se imbolnaveste mai des. Mai tine si de norocul fiecăruia.

                      Comment


                      • O nouă regenerare a filtrului de particule realizată după aproximativ 500 de kilometri de la precedenta, kilometri pe care i-am efectuat preponderent într-un trafic urban.
                        Durata de timp în care DPF-ul s-a regenerat: 7-8 minute.

                        Comment


                        • Tot in trafic urban te-a prins...regenerarea?
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Stai sa vezi cand o apuca regenerarea la o intersectie distanta de casa , dimineata iesit din tura de noapte si asta nu odata ci de trei ori mi s-a intamplat pana acum ,dau scaunul pe spate si astept pana isi face treaba.
                            Captain of the black pearl

                            Comment


                            • Se face, sau mai bine zis se continua si cu motor la relanti?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Sincer habar nu am dar cine crezi mai sta sa o plimbe cand imi pica ochii in gura de somn, am vazut ca la un moment dat clampane cateva relee pe sub bord si motorul revine la turatia normala de ralanti.
                                Intr-o dimineata chiar a fost hilar ,un vecin iesise cu cainele sa isi faca nevoile, ne-am salutat si apoi inevitabila intrebare ...Ce faci vecine ? am iesit cu catelul , tu ?.. eu, astept sa se termine regenerarea.
                                Last edited by GFN; 11 September 2014, 20:40.
                                Captain of the black pearl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google