My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, daca masina pica din cer, o castigi la loz in plic sau o mostenesti. Altfel, nu! Cel putin pe parcursul unui an.
    Interesant de facut o statistica dupa minim 4, ideal 6, ani de utilizare.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Originally posted by 77sky View Post
      Din calculul tau lipseste cea mai mare valoare: uzura/achizitia otilajului
      Nu am uitat de acest aspect, dar îl voi integra în calcul la vânzarea maşinii, atunci când voi avea valoarea lui exactă.
      Indicatorul specific va fi ceva de genul: deprecierea valorii maşinii (valoarea de achiziţie a utilajului de nou - valoarea de vânzare) per numărul de kilometri efectuaţi.

      Comment


      • Originally posted by 77sky View Post
        ...si faceam o asemenea socoteala, dar in ani (sunt cheltuieli mult mai mari atunci- revizii mai scumpe)...
        La mine cel puţin, suma alocată "reviziilor mai scumpe" este cumva echivalentă cu suma anumitor cheltuieli pe care le-am efectuat anul trecut (folie auto, cotieră, capace roţi, încărcare Freon, preşuri cauciuc) şi care cu siguranţă nu se vor mai regăsi în capitolul cheltuieli pentru anul acesta (nu sunt genul de cheltuieli pe care le faci în fiecare an la maşină).

        Şi cum suma elementelor enumerate mai sus se ridică la un total de 1.089 de lei, consider că această valoare îmi poate acoperi de exemplu schimbul unei distribuţii, a discurilor de frână sau achiziţionarea a 4 anvelope de vară.
        Totul este să nu se suprapună în decursul unui an.
        În rest, probabil că cea mai mare variabilă va fi tot cea legată de alimentarea cu motorină, în funcţie de evoluţia preţului acesteia şi bineînţeles de numărul de kilometri efectuaţi.

        Comment


        • Recomand spritmonitor.de pentru evidente de genul asta.
          La benzinarul meu a iesit 0.94 lei/km pentru 6500 de km parcursi anul trecut. In plus, am si casco la care am platit. Daca faceam mai multi km mai scadea (multe costuri fixe in total, carburantul a fost vreo 40% la mine) insa tot nu ma apropiam prea mult de diesel.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • nea ainstain, stai bine ptr. benzinara ta.

            7.61% consumu' tau mediu / an, e bun:


            vad ca in sezonu' bland si cald bagi motor la greu


            la mine a iesit un 1.18-1.20 lei per km ptr. cca. 20 mii km parcursi anu' trecut.
            consumabile - 2 schimburi de ulei pe an / piese+manopera (directie + articulatie + suspensie + saboti etc) / casco / set 4 gume...si cat si mai cate
            benzina, co 100

            taxi rullz!

            pe gaz probabil ca as fi iesit undeva pe la jumate', ma apropiam de colegu' Ampt
            Last edited by Kojak; 19 January 2015, 20:15.

            Comment


            • Originally posted by Ampt View Post
              Consumul maşinii mele cu motor Diesel înregistrat iarna, pe o distanţă parcursă conform jurnalierului de bord de 363,1 kilometri (din care aproximativ 270 de kilometri au fost efectuaţi numai în regim Urban), a fost de 6,5 litri/100Km (pentru distanţa parcursă s-au consumat 23,5 litri de motorină).
              Temperaturile de peste 0 grade Celsius înregistrate în ultimele 2-3 zile, au determinat scăderea consumului de motorină cu aproximativ 1 litru/100 km.
              Concret, ultimii 145,8 kilometri au fost parcurşi cu doar 8 litri de motorină, rezultând un consum de 5,5 litri/100Km.

              "Bonus" temperaturi pozitive, 4 pavele pe ceasul de temperatură lichid de răcire.
              Attached Files

              Comment


              • Azi pe la 12 erai pe "parcare".
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • @t0rquemada: Ieri ne-au schimbat repartitoarele de la calorifere, am trecut pe Wireless...

                  După exact două săptămâni de circulat preponderent prin oraş, o ieşire până la Kilometrul 36 de pe A1 este pentru motorul Diesel, precum o "cură la Amara".

                  Comment


                  • Originally posted by Ampt View Post
                    ...astăzi (13.06.2014) am schimbat uleiul la motor, filtrul de ulei şi filtrul de aer, Kilometri Bord - 52.761 Km.
                    Ulei motor (ELF Evolution Full-Tech FE 5W30) după 7 luni şi jumătate şi exact 9.149 de kilometri parcurşi de la precedentul schimb.
                    Attached Files

                    Comment


                    • arata foarte bine uleiul scos din motor !
                      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                      Comment


                      • După patru săptămâni de folosire aproape zilnică a husei cu încălzire, pot spune că acest gadget aduce utilizatorului său un confort similar cu cel pe care îl oferă instalaţia de Aer Condiţionat, vara pe căldurile toride.

                        Comment


                        • Poti pune niste poze cu husele?
                          sigpic

                          Broker de asigurari DESTINE

                          Comment


                          • @bv06rmn: Găseşti toate informaţiile despre husă, inclusiv pozele solicitate începând cu pagina 48 a acestui Jurnal de Bord.

                            Comment


                            • Pentru o masina bine intretinuta intotdeauna se platesc niste banuti in plus, doar putina rabdare sa ai
                              sigpic

                              Comment


                              • Din ciclul, "cât de mult influenţează temperatura exterioară consumul de motorină", am să vă dau un exemplu concret, constatat şi calculat în cursul zilei de astăzi.
                                La ora 7h 30m în dimineaţa aceasta, temperatură exterioară de -8 grade Celsius, dus copilul la şcoală şi făcut un drum pe Şoseaua de Centură cu întoarcere acasă (uitasem să printez ceva şi a trebuit musai să mă întorc din drum), aproximativ 20 de kilometri parcurşi, mai mult liber decât aglomerat, consumul s-a situat în jurul valorii de 6,3 litri/100Km.

                                Plecat după o jumătate de oră de acasă, motor aproape cald, tăiat oraşul în două până în Comuna Pantelimon şi înapoi, aglomeraţie medie, "tras" bine de maşină întrucât mă cam grăbeam, aproximativ 34 de kilometri parcurşi, consum în jur de 5,7 litri/100Km.
                                Bonus, patru pavele pe ceasul de temperatură.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google