BV 84 TMF - Noul LOGAN - Blue Persan - 0.9 Tce

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astia acum la asigurari au o baza de date mai complexa iar daca ai mai avut incidente in care ai fost vinovat creste si valoarea asigurari.
    sigpic

    Comment


    • Care e schema acum? daca cel din acte are 55 de ani plateste mai putin la RCA decat unul care ar avea 30 de exemplu? clasa aia de bonus malus se pastreaza daca vinzi masina si treci la alta noua?
      Keep walking...

      Comment


      • Ocupandu-ma in mod direct de asigurari ... varsta face diferenta de pret, clasa BM reprezinta istoricul pe CNP proprietar corelat cu VIN auto. Daca vinzi masina o iei de la zero sau mai bine zis de la BM 100%.

        Sent from my ARIA using Forum Runner
        sigpic
        This is My Ride!
        !Visit and enjoy!

        Comment


        • Daca proprietarul este o firma de leasing in prima faza si apoi devine persoana vizica, dar conducatorul ramane neschimbat in acte cum se calculeaza BM?

          Comment


          • Ma scuzi ca intervin aici pe topicul tau..E adevarat ca la multe societati de asigurare la persoanele peste 60 de ani nu mai e nevoie de talon de pensie pentru a incheia polita?
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • pai explica-mi florine daca esti amabil cum sta treaba! deci eu am avut un logan si lam dat, la fel si skoda...nu am avut evenimente cu nicuna! acum daca o iau de la zero o sa platesc mai mult decat plateam pana acum? :O La skoda de ex am platit pt 12 luni anul trecut in nov in jur de 420 de lei!

              multumesc anticipat!
              Keep walking...

              Comment


              • mai oameni buni, chiar nu aveti de gand sa nu mai poluati topicul omului cu porcarii gen RCA ?

                Comment


                • Hai sa o detaliem ... si sper cu asta sa se opreasca discutia aici - eventual pe PM pentru cei care vor mai multe detalii.
                  Conform reglementarilor in viguare ale C.S.A. asiguratorii au obligatia ca la intocmirea unei polidte RCA sa verifice datele asiguratorului si a auto asigurat in baza de date CEDAM. Verificarea se face pe baza CNP proprietar si VIN ... asa cum spuneam si mai sus. Astfel istoricul este detaliat doar in cazul in care exista o corelare intre cele doua date altfel nu apare nimic - implicit acest lucru duce la un bonus/malus de 100% pentru ca, repet, nu exista niciun istoric. Cazurile ce deriva de aici ... simplu ... daca ti-ai vandut masina CNP-ul tau nu mai este corelat cu VIN-ul masinii ... si logic nu ai istoric.
                  De asemenea tarifele de RCA sunt stabilite de catre soc de asigurare dar doar in baza acordului dat de CSA - ceva asemanator cu o procedura bancara pentru un imprumut ... pana nu primesti acordul BNR acea procedura este ilegala (asta ca sa dau un exemplu din domeniul in care activez efectiv :-) ). Acum fiecare asigurator incearca sa ofere tot felul de reduceri in functie de varsta, vechimea permisului de conducere etc ... dar asta e altceva.
                  Sper ca am fost suficient de explicit si va rog ca de acum incolo pentru neclaritati - daca va pot fi de folos - PM.
                  Multumesc
                  Last edited by Niki; 10 September 2013, 20:07. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic
                  This is My Ride!
                  !Visit and enjoy!

                  Comment


                  • Acesta va fi ultimul meu post in legatura cu polita RCA (Florin,scuze dar nu pot da pm)
                    Am vorbit cu cel de la Omniasig (i-am spus ca am o Slz de 10 ani si casco la ea fara incidente) si mi-a spus ca deocamdata la noi nu se aplica oficial bonus-malus (!!). In fine, nu puteam sa ma incontrez prea mult cu el, masina fiind in leasing proprietarul nu sint eu, eu fiind doar cel care marca banul .
                    In alta ordine de idei, de 2 zile sint si eu fericitul beneficiar al unui Logan Laureate 0.9 Tce

                    Comment


                    • Scuze de poluare Florine... nu ai incercat covorasele de sandero 2 sa vezi cum se aseaza la tine? Nu de alta dar am vazut ca esti tare dezamagit de cele de origine si m-am interesat si eu in alta parte si nu se fabrica... P.S. Eu nu am la ce incerca caci eu pina in octombrie ma deplasez pedestru...

                      Comment


                      • Sunt covorase de Logan 2 si de cauciuc si de mocheta.
                        Faci comanda la dealer.

                        Sunt la fel si la Sandero si la Logan numai ca cele din spate se decupeaza putin Sandero avand distanta dintre bancheta si scaunul fata mai mic.
                        Last edited by stoicanu; 12 September 2013, 22:13. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpic

                        Comment


                        • sunt unii la tm care fac covorase sau le importa...dar inca nu au de logan 2...si sunt excelente...am avut pe logan ph2...
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Le importa... Am vorbit ieri cu ei... Nu au de logan 2... Dar pe net am vazut de sandero 2 asa ca de asta intreb cum se aseaza... Stoicane alea de la dealer sunt tare mici... dupa ce am vazut in pozele lui Florin...

                            Comment


                            • Cu cei de la Rimi Timisoara tin legatura inca de cand am cumparat masina. Momentan nu exista covorase aftermarket pt logan 2. De la rimi am cumparat tavita de portbagaj.
                              In alta ordine de idei cele de sandero 2 nu le-am probat pt ca nu am avut ocazia - pe acestea le comercializeaza cei de la bestautovest.ro ... cu ei am vorbit si mi-au spus ca nu se potrivesc.
                              Cele originale de logan sunt cam de rahat pt ca nu acopara toata suprafata - spre exemplu nu acopera foot-rest-ul de la sofer etc.
                              Pana acum nici unul din producatorii mari de covorase a.m. nu am in productie covorase pt logan - gledring, rigum, petex etc - singuri la care am gasit asa ceva sunt niste rusi ... loker.eu - new in august- renault logan13 ... dar in romania nu importa nimeni de la ei. ...

                              Cu cei de la Rimi Timisoara tin legatura inca de cand am cumparat masina. Momentan nu exista covorase aftermarket pt logan 2. De la rimi am cumparat tavita de portbagaj.
                              In alta ordine de idei cele de sandero 2 nu le-am probat pt ca nu am avut ocazia - pe acestea le comercializeaza cei de la bestautovest.ro ... cu ei am vorbit si mi-au spus ca nu se potrivesc.
                              Cele originale de logan sunt cam de rahat pt ca nu acopara toata suprafata - spre exemplu nu acopera foot-rest-ul de la sofer etc.
                              Pana acum nici unul din producatorii mari de covorase a.m. nu am in productie covorase pt logan - gledring, rigum, petex etc - singuri la care am gasit asa ceva sunt niste rusi ... loker.eu - new in august- renault logan13 ... dar in romania nu importa nimeni de la ei. ...

                              Rog un moderator sa ma mai ajute odata cu editarea acestui post ... mama lui de internet.... zice lumea ca sunt balbait ... scuzele mele.
                              Multumesc
                              Last edited by M.FLORIN; 13 September 2013, 07:21. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • Multumesc...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google