Logan din Craiova

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    poze

    poze o sa fac cand o sa fie nor afara sau cand o sa o pun la umbra ca e vopseaua prea lucioasa si nu iese nimic... ca asa puneam poze din prima zi...Promit ca in urmatoarele 2-3 zile o sa pun poze


    te rog sa nu mai folosesti limbaj mirc!
    Last edited by 1.5 DCI; 7 June 2007, 11:45.

    Comment


    • #17
      Ce sa zic...sper sa iti rezolvi cat mai repede problema si pe viitor sa nu mai ai dea face cu alte probleme

      PS: io am o zgarietura adanca (pe aripa) de vreo 2 ani si nu mio iesit rugina
      ...de doi lei :p

      Comment


      • #18
        sal

        si eu sper sa se rezoolve cat mai repede... dar ma gandesc ce o sa se intample pe viitor...

        Comment


        • #19
          Posibil sa fie un defect de fabricatie ca altfel nu pot sa-mi explic.Se mai intampla si la case mai mari.Un ex Seat Ibiza: am scos paharul cu tot cu suport,VW Polo se desprindea plasticul ala de pe stalpi.Padure fara uscaciuni nu exista. Sa auzim numai de bine.
          Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

          Comment


          • #20
            aici e o chestie mult mai grava decat ca ai scos un pahar cu tot cu suport.

            eu totusi nu inteleg niste lucruri:
            1. de la ce s-a dus vopseaua si a aparut rugina? s-a exfoliat asa pur si simplu si a luat rugina? ai avut gainat pe ea si s-a exfoliat si dupa a aparut rugina? oricum imi e greu sa cred, in ambele situatii, ca nu ai observat exfolierea vopselei inainte sa apara rugina
            2. aia de la Pitesti ti-au zis sa o faci pe casco??? si la exfoliere datorita proastei vopsiri si la exfoliere de la gainat casco nu are nici o treaba.
            3. aia de la VC ti-au zis ca Dacia nu are nici o treaba cu degresarea inainte de vopsire???

            calea de urmat e sa ceri o expertiza din care sa rezulte clar de ce s-a exfoliat vopseaua (daca e de la proasta vopsire o sa iti mai apara si in alte locuri) si daca e din vina Dacia sa le soliciti sa iti dea revopsire.
            multa bafta, nervi de otel si sa ne scrii si noua ce ai facut.
            Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
            10.000 km - 22.01.2007

            Comment


            • #21
              noutati

              am reusit sa fac o poza la punctele alea dar in poza datorita soarelui nu se vede RUGINA (maro) se vede alb l batea soarele rau in masina... uite poza
              Attached Files

              Comment


              • #22
                Aici e treaba clara de garantie nu de CASCO sau mai stiu eu ce ... pt ca e defect de fabricatie deci e vina DACIA...am mai vaz o gramada de poze cu exfolieri(alt forum) de vopsea ca la tine si din cate au zis acele persoane s-a rezolvat pe garantie..
                Last edited by lineup; 9 June 2007, 00:00.
                Easy 1.5 DCI

                Comment


                • #23
                  S-a rezolvat ceva pana acum cu OPC-ul?
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #24
                    frate imi pare rau pt tine da deja am un sentiment aiurea mie frica sa nu mi se intample acelasi lucru .Cei drept nu am mai auzit pe nimeni care sa fii patit ceva de genu asta da asta e cred ca e din cauza unui alcolist de vopsitor care a facut lucru de mantuiala asta e .oricum sper sa nu fie vreun virus treaba asta ca mie frica sa nu se ia mai ales ca sunt tot din Craiova) in rest sa ne mearga golanii

                    Comment


                    • #25
                      Aia de la vocea clientului is neseriosi. Si eu am sunat sa ma plang de un serviciu prestat de dealerul dacia din orasul meu si m-au luat cu teorii si dume si concluzia doamnei cu care am vorbit a fost ca nu trebuia sa modific nimic la masina, masina sa ramana asa cum am venit ...asta e. In general in romania cam asa merge treaba... nimeni nu ti-ar rezolva problema ...te trimit dintr-o parte in alta ...trist ...foarte trist Multa bafta in rezolvarea problemei.

                      Comment


                      • #26
                        Din cite cunosc eu din tehnologia de vopsire, pina la vopsitori caroseria trece printr-o sucesiune de alte operatii (aplicareade masticuri pentru etansare si insonorizare, degresari sucesive, imersare in baia de cataforeza si abia apoi se aplica vopseaua). Deci lantul slabiciunilor poate fi foarte lung. Am vazut intr-un reportaj de specialitate ca si o scama de bumbac ramasa inainte de vopsire pe caroserie, poate produce exfolieri. De aceea vopsitoriile in general sint foarte bine izolate de praf. Mai poate fi si condensul care apare pe instalatia de aer comprimat si nu a fost retinut de filtre, a provocat acest fenomen. Trebuie prelevata proba din zona exfoliata si pusa la microscop. Dar cine sa faca asta?!!! Singura solutie este sa curete vopseaua pina la tabla si sa aplice un nou strat de vopsea. Sfatul meu e sa ceri vopsire completa ca nu mai reusesc meseriasii nostri sa nimereasca aceeasi tenta de culoare.

                        Comment


                        • #27
                          in uzina vopsirea se face automat, nu manual. la reprezentanta au vopsea exact la nuanta. ar trebui revopsit tot plafonul. in 2005 a fost mare tambalau in presa pentru un logan caruia i se exfoliase vopseaua de pe plafon la 2-3 luni de la nou si caruia nu au vrut sa i-o faca pe garantie pentru ca la expertiza a reiesit ca era vorba de un agent chimic coroziv din afara ajuns nu se stie cum pe masina omului. daca te stii "curat" fa-i expertiza si apoi cheama uzina in instanta. daca nu incearca pe casco daca ai sunt obligati sa ti-o repare.

                          Comment


                          • #28
                            Depinde de cat timp ai masina, pentru ca daca e e 1-2 ani nu mai nimeresc vospitorii aceeasi nuanta si trebuie vopsit tot plafonul.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #29
                              sal

                              Andrei masina mea are 6 luni e lotul din decembrie 2006!!! NOUTATEA CARE MI-A ZIS-O DACIA... TOT LOTUL DE LOGAN DIN NOIEMBRIE-DECEMBRIE-IANUARIE O SA TRIMITA PROPRIETARILOR RECHEMAREA PENTRU ca VOPSEAUA E FOARTE PROASTA SI O SA LE REVOPSEASCA....
                              Last edited by 1.5 DCI; 11 June 2007, 14:58.

                              Comment


                              • #30
                                Inseamna ca e ceva mai nasol, a fost proasta vopseaua sau s-a intamplat ceva in timpul procedeului de vopsire.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google