Logan 1.6 MPI By Renault

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.6 MPI By Renault

    Salutare tuturor! Astazi am decis sa va prezint masina familiei.
    Dacia Logan 1.6 MPI, versiune ABS Plus - Preference, an fabricatie 2007, luna mai.

    Imbunatatiri si schimbari aduse masinii:
    - Computer de bord
    - Remapare ECU
    - Radio CD player + boxe Sony Xplod
    - Jante aliaj cu sigle originale Renault
    - Becuri xenon in proiectoarele de ceata
    - Pozitii faruri cu leduri SMD, culoare alb rece
    - Stergator Bosch cu lama din fibra de carbon parte sofer
    - Oglinzi manuale de Logan MCV
    - Statie CB
    - Sigla inox cromat Renault pe bara fata
    - Benzi inox cromat la geamurile laterale
    - Contactori aprindere plafoniera pentru usile spate
    - Duze spalare parbriz de Logan 2
    - Inele aeratoare cromate de Logan 2
    - Clapete usi interior cromate
    - Suport numar Renault pe bara fata
    Si alte maruntisuri, de exemplu izolarea cablurilor din compartimentul motor cu tub de plastic negru pe unde nu avea pus din fabrica.
    Urmeaza multe alte imbunatatiri si schimbari pentru aceasta masina.

    In cei 8 ani si 39000 km nu s-a defectat absolut nimic la masina (inafara de cablul de acceleratie care aproape s-a rupt pe la 38000 km si l-am schmbat cu unul de origine) pentru ca a stat in mare parte a timpului in garaj si s-a mers cu ea pe distante mici.
    Consumabilele au fost schimbate la timp, in cei 8 ani s-au facut 3 schimburi de ulei (primul schimb am pus ulei Elf excellium nf 5-W40, si celelalte doua schmburi am pus Castrol magnatec 10-W40) si 3 schimburi de filtre de ulei si aer de origine.

    Pe anul acesta am sa ma ocup mai mult de ea, urmatoarea imbunatatire pe care o voi face masinii in curand este montarea de AC. La toamna voi schimba in service distributia, pompa de apa si lichidul de frana + placutele de frana.

    Primele doua poze au fost facute cand era masina noua si celelalte trei poze au fost facute anul trecut.
    Attached Files

  • #2
    Spor la treaba

    Batrana dar cu km fff putini
    sigpic
    Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

    Comment


    • #3
      Doar 3 schimburi de ulei in 8 ani ?


      Sent using Tapatalk

      Comment


      • #4
        S-a pastrat bine masina .
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • #5
          Stergator Bosch cu lama din fibra de carbon parte sofer
          Nu zgarie parbrizul? Poate era mai bun unul de cauciuc.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Becuri xenon in proiectoarele de ceata ?
            Ai mers vreodata cu ele pe ceata? Daca sunt cu lumina alb-albastrui mai rau te incurca.
            In rest arata bine chiar daca deranjeaza pe ceilalti, dar ce conteaza, nu-i asa ?
            PREFERENCE 1.6

            Comment


            • #7
              Originally posted by alexsr View Post
              Doar 3 schimburi de ulei in 8 ani ?
              Detaliul acesta m-a mirat şi pe mine, chiar dacă kilometrii parcurşi cu maşina sunt totuşi puţini.

              Comment


              • #8
                Originally posted by marcghi View Post
                Becuri xenon in proiectoarele de ceata ?
                Ai mers vreodata cu ele pe ceata? Daca sunt cu lumina alb-albastrui mai rau te incurca.
                In rest arata bine chiar daca deranjeaza pe ceilalti, dar ce conteaza, nu-i asa ?
                O sa fiti surprinsi, dar lumina alb albastra pare sa fie mai eficienta pe ceata. Becurile osram night breaker unlimited 110%, pe faza lunga au o tenta alb-albastruie si pe ceata se vede mai bine, decat pe faza scurta alba.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by alexsr View Post
                  Doar 3 schimburi de ulei in 8 ani ?
                  De fapt sunt vreo 6: 3 + 3 de origine.

                  Comment


                  • #10
                    @madhorsefuzzy: Corect, se vede că ai fost mai atent decât noi.

                    Comment


                    • #11
                      3 schimburi de ulei plus 3 schimburi de filtre de ulei si aer de origine


                      Sent using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by alexsr View Post
                        Doar 3 schimburi de ulei in 8 ani ?


                        Sent using Tapatalk
                        Da, asa este. Am schimbat uleiul, filtrele de ulei si aer de 3 ori in 8 ani, avand in vedere ca masina face aproape 3000 km/an. Primul ulei l-am schimbat dupa 2 ani si am pus Elf apoi dupa inca 2 ani l-am schimbat din nou si am pus Castrol pe care l-am tinut 3 ani si l-am schimbat din nou, am pus tot acelasi Castrol care se afla si acum in motor. Masina a functionat impecabil pana acum in acest regim de schimbare al uleiului si filtrelor de ulei si aer. Luna aceasta s-a facut 1 an si 5000 km parcursi cu uleiul Castrol. Daca mai fac 5000 km pana la sfarsitul anului voi schimba din nou aceste consumabile. In poza se afla bidoanele cu uleiul vechi de la fiecare schimb, acest ulei il pastrez pentru vopsirea gardului de lemn.
                        Attached Files
                        Last edited by Andy96; 17 July 2015, 23:44.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by einstein1984 View Post
                          Nu zgarie parbrizul? Poate era mai bun unul de cauciuc.
                          Lama acestui stergator este putin mai moale decat o lama de cauciuc si nu ingheata. Iarna cand e frig afara si ninge nu mai scartaie stergatorul in timpul functionarii ca cele din fabrica. Pe partea pasagerului am pus un stergator cu lama de cauciuc. Acest stergator si cel Bosch le am pe masina de la inceputul lui 2015, pana acum nu au scartait deloc.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by marcghi View Post
                            Becuri xenon in proiectoarele de ceata ?
                            Ai mers vreodata cu ele pe ceata? Daca sunt cu lumina alb-albastrui mai rau te incurca.
                            In rest arata bine chiar daca deranjeaza pe ceilalti, dar ce conteaza, nu-i asa ?
                            Becurile din proiectoarele de ceata au culoarea alb aproape rece, deloc albastrui si nu deranjeaza pe nimeni. Pozele le-am facut cu un smartphone care are o camera amarata de 5 megapixeli care nu focalizeaza bine noaptea dar totusi cam asa arata lumina in realitate.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Mai bine ii pui 5w40 decat 10w40, daca tii la motor, dar stii mai bine ce este bine pentru tine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google