My Ride 1.4......

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu îmi permit sa dau 4000 lei.....pe suspensie...cel Putin nu akm.....
    Vreau sa îmi pun fusta lanspoilerul din fata (cum sunt cele din 2011-2012)
    Treb sa fac vreo modificare? Sau se prinde direct de suruburile existente pe sub spoiler?

    Comment


    • #17
      Se prinde cu suruburile existente
      http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

      Comment


      • #18
        Multumesc ptr raspuns Tvm

        Comment


        • #19
          Am băgat si o sesiune de ceara solida, la mana, in aprox 4 ore....
          Ca idee, nu mai fac asa ceva niciodată....sau doar la masina....(flex mic cu viteza reglabila si in cap burete special).
          Am si febra musculara, nici nu-mi place cum a iesit.......
          Attached Files

          Comment


          • #20
            Originally posted by enc_edy View Post
            Am băgat si o sesiune de ceara solida, la mana, in aprox 4 ore....

            Ehe...ma bucur cand vad pe cineva care isi da masina cu ceara solida Ca a durat 4 ore, nu asta e problema. Conteaza mediul in care s-a dat cu ceara si rezultatul.

            Comment


            • #21
              Pai am fost la spălătorie si dupa am băgat masina in curte si pe fiecare portiune înainte de ceara mai dadeam cu o cârpă de bumbac sa iau praful.....nu bătea vântul sau etc.....

              Comment


              • #22
                Conditiile au fost excelente. Ceruirea, ca sa iasa foarte bine, trebuie sa aiba inainte o pregatire temeinica a tablei: spalare (la spalatorie nu este suficient), apoi spalare cu metoda "2 galeti", decontaminare cu argila, apoi stergere cu IPA, dupa care aplici ceara. Eu am ceruit masina manual, am respectat pasii de mai sus si de fiecare data am fost multumit de cum am lucrat.

                Comment


                • #23
                  Înseamnă ca o sa mă abtin......data viitoare....
                  Sa inteleg ca sunt norocos ca nu am Zgâriat tabla? ))
                  Sau k nu a iesit cum ar fi normal?
                  Mentionez ca este prima si ultima data când mai fac asta...masina are aproape 8 ani si nu cred ca mai merita sa-mi bat capul...

                  Comment


                  • #24
                    Esti norocos daca nu ai zgariat tabla. Simpla spalare la spalatorie nu este suficienta, oricat de puternic ar fi jetul, tot ramane praf pe masina. Am spalat masina la spalatorie, apoi am spalat-o la galeata (metoda 2 galeti), cu manusa si apa din galeti a iesit murdara. Prefer ca masina sa stea murdara decat sa o duc la spalatorie, unde o sterge cu o carpa peste tot. Sau poti folosi self-wash si o stergi tu cu un prosop din microfibra.
                    Last edited by Crs. Sandel; 18 April 2016, 08:41.

                    Comment


                    • #25
                      eu merg la aceeasi spalatorie de 8 ani.....
                      Patronul a fost cu mine in clasele 1-8 )))
                      Baietii ma stiu (si stiu ca sunt foarte pretentios) si crede-ma ca freaca la ea de ma plictisesc eu.....iar eu spal masina saptamanal si nu o bag in noroaie sau etc.....mai mult praf....
                      Nu am identificat zgarieturi.....probabil ca am zgariat-o dar nu se observa cu ochiul liber....

                      Comment


                      • #26
                        Daca o speli saptamanal si mai ales la spalatorie, unde au solutii puternice care diminueaza stratul de ceara, cam degeaba ai dat masina cu ceara
                        Pt a mentine ceara, este nevoie de solutii cu ph neutru.

                        Comment


                        • #27
                          chiar iti multumesc pentru sfat.
                          O sa caut o solutie cu ph neutru si o sa imi confectionez un "fas-fas" cu care sa dea cel de la spalatorie. Teoretic nu ar trebui sa fie probleme....da cu apa, ii dau eu solutia cu care sa dea si dupa clatirea....
                          Ma gandesc doar sa nu "maraie" ca sta sa dea samponul la "fas-fas".....in loc de acel compresor care iti umple masina de spuma in 30 sec
                          Mi-as spala singur masina (stau la curte), dar mi se pare ca raman urme, parca nu iese ca la spalatorie.....

                          Comment


                          • #28
                            Cu placere!

                            Poti incerca sa te duci cu fas-fas-ul tau, doar ca trebuie solutie buna si mai ales, un pulverizator (am dat 75 lei) care sa imprastie cum trebuie solutia pe masina.

                            O poti spala linistit si la curte (incerci sa creezi presiune la furtun), insa spalatoria are avantajul ca iti curata foarte bine pasajele rotilor. Dupa ce o speli, o stergi imediat si astfel nu raman urme...si sa nu fie soare, ca usuca repede masina si raman urme de la apa.

                            Comment


                            • #29
                              stii ce, mi s-a pus pata si incep sa imi spal singur masina....)))
                              daca aia pot, eu dc nu as putea?? )))
                              O sa caut un pulverizator, o carpa din piele de "crocodil".......si o solutie buna (daca stii tu ceva bun, incerc cu placere) si o sa ma mai duc la spalatorie doar cand este plina de noroi......
                              Teoretic, vara te incurca mai mult praful + stropii de ploaie (daca este cazul).
                              Si ma apuc eu frumusel sambata si nici nu mai dau banii (20 RON spalatoria + 15 RON "spagutza...") in fiecare saptamana....
                              Ca si concluzie, daca imi poti recomanda un pulverizator si o solutie ar fi super ))
                              Ma intereseaza ca ceara sa stea cat mai mult pe masina....
                              Mentionez ca jetul de apa este suficient de puternic cred eu....am furtun de udat curtea cu cap reglabil...

                              Comment


                              • #30
                                35 lei/Sapt. sa speli masina ?? eu nu las mai mult de 10 lei la spalatorie DAR o sterg eu cu carpele mele.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google