My Ride 1.4......

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Iti trebuie urmatoarele:
    1. prosop microfibra - merita din plin banii
    2. un pulverizator - eu am luat de la cineva din timisoara, am dat 73 lei la precomanda; acum, este ceva mai scump, dar merita - daca vrei, iau legatura si il intreb
    3. o solutie care sa nu afecteze ceara; mai sunt si astea: valet pro si bilt hamber - toate 3 sunt bune
    4. o carpa pt buffing (ca sa indepartezi resturile de ceara dupa ce se usuca).

    Acum ti se pare ca dai mult, dar eu in 2 ani de zile am dat doar 10 lei la spalatorie (ca am fost la self-wash). In rest, o spal la tara (lunar), o dau cu ceara la 3-4 luni si cam atat.
    Last edited by Crs. Sandel; 18 April 2016, 11:31.

    Comment


    • #32
      pai aici intervine problema.....eu spal masina saptamanal....crede-ma, nu pot sa merg cu ea daca nu miroase frumos, straluceste, etc....
      Nu ragai, nu tusesc, nu trag ***** )))
      De aprox o saptamana mai fumez in ea...( ca imi iau cafeluta pe drum spre birou.....
      O sa ma uit prin Bucuresti sa vad ce gasesc si te tin la curent.

      Apropo, am dat cu ceara din greseala si sub prag (zona cu brobonele...) si a ramas alb.... nu este panica, nu? sau treb sa spal zona aia de urgenta? afecteaza in vreun fel?

      Comment


      • #33
        Eu ti-am recomandat acele produse pentru ca sunt calitative si le vei avea mult si bine (nu e si cazul solutiilor), de aceea si pretul este pe masura.

        Nu are nimic daca a ramas ceara, dar fiind in cantitate mare nu ajuta cu nimic. Ceara se da pe masina in strat subtire. Surplusul trebuie indepartat cu microfibra pt buffing, deci la prag poti curata acel exces, acea portiune alba.

        Decat sa dai 35 lei la spalatorie saptamanal, mai bine cumperi ce ti-am recomandat si o speli tu, avand in vedere ca ai un avantaj important, acela de a sta la curte.
        Last edited by Crs. Sandel; 18 April 2016, 13:02.

        Comment


        • #34
          Detailing Tesla Model S and Opti-Coat Pro paint protecting-~-~~-~~~-~~-~-Please also watch our latest video "INSANE PROJECT: Detailing A Multi Million Bugatt...


          ma faci sa rad. hai ca ”iti bag eu mintile in cap” cu ce inseamna o spalare ca la carte, sa ti se ia )

          nu-i nimeni atat de nebun sa piarda vreo 6h/saptamana sa-si spele masina...nici eu cu toata mania si comportamentul meu obsesiv compulsiv intr-ale curateniei n-as suporta asa ceva iar a 2a zi sa arate la fel ca alta care a fost spalata normal)

          e suficient daca o speli saptamanal si ii dai dai si tu cu o ceara lichida dupa (eu folosesc arexons fast wax



          si o sterg cu o carpa extrem de moale si cu asta basta. ce ma enerveaza insa foarte mult e cand ploua..dupa ce se usuca e plina de praf saharian. cred ca e de la ceara...
          Last edited by cristi....; 18 April 2016, 13:28.

          Comment


          • #35
            Baga astia praf saharian in ceara?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #36
              p.s

              vezi ca spalatu atat de des afecteaza lacul masinii, spumele folosite de ei sunt cam acide

              nu
              dar cand ploua, raman bilute cu apa pline de praf pe masina si cand se usuca masina zici ca n-a mai fost spalata de 3 luni.

              am patit eu saptamana trecuta. am spaalt-o , am dat-o cu ceara, seara a plouat iar dimineata era mai murdara decat inainte s-o spal) asta pt ca e f mult praf pe jos (nisip de asta iarna) care nu e curatat de nimeni iar alte masini cand trec ridica nisipul, il pun pe a mea, iar in combinatie cu ploaie iese un mare rahat

              asa ca mai nou imi programez mersu la spalatorie functie de prognoza meteo. arata ca o purcica acu dar nu pot s-o spal ca maine ploua, asa ca n-are sens sa dau banii aiurea ca sa arate la fel sau mai rau decat acu )

              am vecini care nu-si spala niciodata masinile si sunt mai curate decat a mea. asa ca...

              spalat peste 2 sapt, cand inceateaza ploile )
              Last edited by cristi....; 18 April 2016, 13:40.

              Comment


              • #37
                Originally posted by cristi.... View Post
                https://www.youtube.com/watch?v=ryiFgeFcKWA

                ma faci sa rad. hai ca ”iti bag eu mintile in cap” cu ce inseamna o spalare ca la carte, sa ti se ia )

                nu-i nimeni atat de nebun sa piarda vreo 6h/saptamana sa-si spele masina...nici eu cu toata mania si comportamentul meu obsesiv compulsiv intr-ale curateniei n-as suporta asa ceva iar a 2a zi sa arate la fel ca alta care a fost spalata normal)
                Vide-ul postat de tine e bine de urmat atunci cand dai masina cu ceara (nu ceara de la spalatorie, aia e praf in ochi). Daca vrei sa adere ceara cum trebuie pe masina, trebuie urmati acei pasi (de fapt o parte dintre ei, nu toti avem rotative si posibilitatea de a usca masina cu aspiratorul). Comparativ cu masina spalata normal, praful, razele solare etc nu afecteaza tabla masinii, plus ca tot ce se depune pe masina se indeparteaza mult mai repede.

                Originally posted by cristi.... View Post
                dar cand ploua, raman bilute cu apa pline de praf pe masina si cand se usuca masina zici ca n-a mai fost spalata de 3 luni.
                Daca te intereseaza aspectul estetic, nu ii mai da cu ceara. Insa, daca te intereseaza aspectul practic, si anume sa fie protejata masina cat de cat, ii dai cu ceara si treci peste praful ramas in urma bilutelor de apa


                Ca o paranteza: masina mea este singura din parcare (vreo 50 de masini) pe care raman picaturile de apa mai mult timp, desi pe celelalte masini s-au evaporat.
                Last edited by Crs. Sandel; 18 April 2016, 13:46. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #38
                  si a mea cand ploua e plina de brobonele

                  ma intereseaza ambele aspecte, si practic si estetic.

                  totusi, nu pot sa nu ma enervez cand a 2a zi vad ca masina mea e cea mai murdara dintre toate si ca pe celelalte ploaia nu a lasat atatea ”urme” ca pe a mea

                  eu asta am observat: cand o dau cu ceara, parca are magnet la praf, se depune imediat pe ea.

                  partea buna e ca in felul asta pot sa vad cine a mai pus mana pe ea etc, fiind acoperita uniform cu un strat de praf se vad toate urmele lasate pe caroserie

                  am niste copii la bloc pe care nu-i suport, simpla ideea ca ies afara si se joaca ma exaspereaza, nu si fara motiv insa; au un comportament cam delicvent, lovesc toate masinile cu mingea
                  Last edited by cristi....; 18 April 2016, 14:11.

                  Comment


                  • #39
                    eu o sa o spal acasa. o sa caut produsele cele mai bune si atat...
                    Sincer, al meu socru are loganul din 2004 (octombrie-noiembrie, pe acolo...) si are destul de multa rugina.....dar vopseaua inca straluceste.....
                    Si este si alba.....
                    Dar el nu o spala decat in curte, la 2 luni..)
                    Nu stiu daca a vazut de 10 ori o spalatorie "ecologica"...)

                    Comment


                    • #40
                      Nici chiar asa cu praful...acum depinde si de zona in care stai, la drum principal, intre blocuri etc. Schimba ceara si vezi daca are acelasi efect. La mine dupa o saptamana se vede praful, masina stand mai mult in parcare, intre blocuri.

                      Iar la faza cu "fotbalistii", in aceeasi situatie ma aflu si eu. M-am dus si le-am desfiintat portile improvizate din pietre si i-am rugat sa inceteze, intrucat nu au voie sa se joace cu mingea in spatiile dintre locurile de parcare. Fiind locuri platite, politia mi-a zis ca nu au voie. Se vor mai juca, apelam (suntem multi locatari nemultumiti de acessta situatie) din nou la politie.

                      Originally posted by enc_edy View Post
                      eu o sa o spal acasa. o sa caut produsele cele mai bune si atat...
                      Ma bucur daca te-am convins pe mine M.Florin m-a convins. Si nu imi pare rau :d
                      Last edited by Crs. Sandel; 18 April 2016, 14:19. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #41
                        voi sunteti chiar ok......vecinii mei sunt de alta etnie si dorm pe cartoane vara......pe trotuar....
                        Puradeii sparg sticle in fata portii, injura, se usureaza si multe altele....dau cu mingea in toate masinile, se sterg de muci pe masina si etc.....
                        Voi aveti probleme de juniori...)))))
                        Este un kkcios mic care mereu trece pe strada si pune mana pe toata lungimea masinii (in timp ce merge) si iti lasa tot felul de lucruri (mai ales cand este murdara masina).
                        Cand ajungi la spalatorie incepi si injuri....ca in soare se vad exact dungile cat toata lungimea masinii....(praful + mainile puradelului)

                        Comment


                        • #42
                          eu parchez la strada unde se circula foarte mult toata ziua. cum ploua, toata mizeria se acumuleaza pe marginile drumului, in stanga si in dreapta unde sunt parcate masinile (parcare laterala). de asta se pune mizeria repede

                          mizeria nu e curata de-a lungului anului, ploile n-au puterea sa mute tot nisipul acumulat pe margini in canalizare, masini de spalat trec extrem de rar si nu spala, doar ridica prafu si atat. deci mizerie ca la balamuc intr-un cuvant

                          Comment


                          • #43
                            Tara lui Papura Voda......

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google