Loganul Meu (1.4 Cu Multi Km)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • scz de off eu am pastrat stickerul de la arce cine-l vrea? ) NYT il vrei tu sa-l pui pe Hummer? )
    sigpic

    Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

    Comment


    • Hai ca nu mai sunt multi de pe la noi fara arcuri. Trantitilor .

      Bravo tu Alex, loganelul galben primeste arcuri sport la 200.000 km. Felicitari!

      Da-i cu ea de pamant acum si rupe virajele-n doua.
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • Oooo..bv bv.. Niste jante...si cauciucuri...si ai aranjat-o..
        sigpic
        Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

        Comment


        • Originally posted by Thejock3r View Post
          ti-ai taiat din arcuri..am inteles...!! bine ai venit printre cei cu arcele taiate :P Arata bine dar dai stickerul jos cu H&R
          Sunt taiate cu indemanare si simt de raspundere, vorba lui streulea "meseriasi domne, nu gluma")).

          Originally posted by dsign View Post
          Vai craca lui, ce ghinioane a avut aseara... Mai intai planetara, apoi uleiul, apoi amortizorul, apoi scutul de motor... Dimineata anvelopa...

          Eu deja incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea ca voi pleca direct la serviciu.



          Oricum, Logan 1.4 by Distrigaz Motorsport este acum mai aproape de sol...



          Pune-o la pamant, ba, pune-o la pamant! La Familia dixit
          Da' cat ghinion am avut nene, mai adauga si instalatia ta electrica, luam foc pe-acolo nu gluma, parca nici atelierul tau nu mai tinea cu Loganurile "paciente", cred ca acum intelegi de ce o fac asa de greu, ghinioane peste ghinioane, iti multumesc mult pentru ajutor!! Am mers aseara pe ploaie in 3 arcuri "shport" pana acasa si a fost ok, azi dimineata am facut-o complet + semipana depistata in carrefour incercand niste timpi de parcurs ale unor trasee prestabilite.

          Originally posted by `dada View Post
          alex fi fericit ca nu ai plecat cu taxiul acasa......deci in tot ghinionul am gasit si un lucru pozitiv.....vezi? ma pricep la incurajarile de pe margine)
          De-acum inainte trebuie sa vii neaparat la atelier ca totul sa se termine cu bine si ca la carte!!

          Originally posted by dsign View Post
          Ar fi fost culmea, puiul de taximetrist sa cheme taxiul....
          In afara de a lui tata nu ma urcam in niciunul, cine stie ce flacari imi cumparam de dimineata din Vitan Racing Power Distribution?

          Originally posted by MS 41 NZN View Post
          felicitari pt noile arce...masina arata bine...;)bafta!
          Multumesc mult NZN-ule, si a tat imi place cum arata, sper sa o vad live, poate la Brasov, daca vor fi finante, timp si buna dispozitie.

          Originally posted by B 74 NYT View Post
          sa vede ca n-a fost taticul vostru acolo si v-ati facut de cap,cum reusiti sa scoateti planetara din cutie numai voi stiti,eu singur le-am dat jos si sigur le-am montat si nu am scos nici o planetar,neinstruitilor,aoleu ca ma apuc cu tesla de mine,apropo acum merita si neste jante ca e uratica blonda fara jante,dar welcome tu zà jungle cu ea la pamint vb lui dsign "pune-o la pamint ...",vad si tu tot la fle usor usor ai mai faci cate ceva,eu am zis ca lento lento dar vad ca tu ma intreci,dar tot binele spre bine,spor la tunarit si bv bv bv,sa nu dai actipildu cu H&R de pe masina jos ca e sucar si nu e nici foarte vizibil,dàcat daca se holbeaza ochiul unui fotograf gen thejok3r,dar el e de-al nostru,lasa-l acolo,se ofitca lumea ca lor nu le-a dat actipilde cand si-au luat arce
          bv nepoateee te pupa unchiul tau agentul pt noul look asa asa
          haidi pa ca mi-e somn
          spor la tunareala
          Nyt, ti-am dus lipsa, chiar cand ma mai spalam ocazional pe maini ii spuneam lui Fof de ce tu nu ai avut si tu probleme cu gaura de imbus de la amortizorul dreapta fata ca si a ta e tot galbena). Cu planetara sa il intrebi pe tomu)), oricum nu m-am suparat pe el, se intampla, asta e. O fac si eu usor usor dar si cand iese....pai sa iasa nene, nu vreau sa-mi bat joc deloc de masina. Vor urma si jantele, daca transportul iese cum trebuie o fac gen rally asa, am testat o janta aseara de chestie si e....mortal. Nu voi da jos stickerele cu H&R, evidentiaza caii putere dati in plus de aceste doua stickere, asa se spune si lasa-l pe Cosmin, este de-al nostru, se vede ca are carisma de fotograf, observa tot.

          Originally posted by CataFOF View Post
          hopa ma nytule mai opreste`te !
          Bravo alex , meritai , bine sa sa sparg ghinionul adus de tomu )
          ai rezolvat si cu planetara ? cat t`ea dus scosul si pusul ?
          Mersi frumos Cataline atat pentru ajutorul de aseara cat si pentru vorbele frumoase, planetara este ok, tomu este meserie, stie sa iasa din k.. ca de fiecare data) glumesc, sa nu se supere. 30 de roni arcul dreapta schimbat in 4 minute.

          Originally posted by sli_waz View Post
          faina faina asa da niste jannte acu
          Multumesc! Urmeaza urmeaza.


          Aseara cred ca a fost cea mai ghinionista zi a mea cred. Intai planetara buclucasa (asta e, nu sunt suparat deloc), a iesit tot uleiul din cutie (original de Pitesti nene)) ), daca nu se intampla il mai tineam cel putin pana la 400.000 de km., e bine ca pe-asta nou il tin pana la 1.000.000, apoi cu filetul de imbus de la amortizorul dreapta fata, s-a rupt imbusul ina acel locas, apoi s-a rotunjit zona.... . Am fost cu Canto sa iau ulei pentru cutie (multumesc inca odata Canto!), ne-am plimbat noi prin cateva benzinarii si la un anume OMV (parca?) am cerut, normal, ulei de cutie pentru Logan. Ce-mi spune angajatul de acolo... La ce-ti trebuie? Si eu, pai sa iau altul ca imi schimb arcurile cu unele sport si am scos planetara din greseala, s-a scurs tot uleiul. Platesc eu si face angajatul, am si eu Logan, iti pui arcuri sport ca sa rupi oalele))???hahahaa. Impresie de roman autentic, i-am zis ca sunt arcuri sport nemtesti speciale pentru Logan, la care meserie ala "aa pai asa da, sunt bune", spuneti si voi mentalitate.... S-au pus 3 arcuri, tomu si-a rupt un imbus in amortizor ca si mine si a renuntat sa mai mestereasca la a lui, apoi cu aparatul de sudura care era foarte sinistru, ramaneam fara curent, palpaia un bec de nebun etc. Ghinion maxim, azi de dimineata dupa ce am pus arcul bine ca am observat ca fasaia cauciucul pe dreapta spate ca altfel o gaseam pe janta si tot asa.... . A meritat per total, sunt foarte multumit, a circulat si TATA!! cu ea si i-a placut foarte mult, nu a avut nimic de obiectat, ma incurajeaza pe viitor la modificari insa nu si la bani). Vor urma imbunatatiri!!
          Attached Files
          Last edited by aleXpeed; 12 October 2009, 22:44.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • Post nou, greseala mea, nu am vazut ca mai era o pagina.

            @eu4yas: multumesc frumos, abia astept sa vad cum este la drum lung, am prins si viteze legale in oras pana acum pe portiuni libere si este super, m-as plimba zi de zi la rand dar nu am timp. Multumesc si pentru ajutorul pe care mi l-ai fi putut da!

            @fane1990: vor urma si astea!
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • sa vezi cand o sa`ti traga masina , atunci nebunie pe felie.

              Comment


              • F tare Alex!Felicitari pentru arcuri...si eu am rupt imbusul in capul amortizorului si tot acolo e...noroc ca s-a rupt cand le montam la loc,dupa ce terminasem treaba...poate reusesc sa il scot cumva...da-l dreq.In rest iti doresc multi,multi km fara probleme...arata-le ca si Loganasul poate sa mearga mult si bine!
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by CataFOF View Post
                  sa vezi cand o sa`ti traga masina , atunci nebunie pe felie.
                  Cine stie...stie, o fac eu Cata, macar un "stage 1" cum se spune, sa nu am treaba cu 1.6 sa ma tin de ei. Macar de dci-urile de 65 si 70 cp mai ales MCV nu ma plang. De curand si clio dci, nu stiu ce versiune, cred ca de 70 cp, ma tin de el si in viteza trec de el daca se da la o parte. Masina merge bec si nu merg la consum, asta e bine.

                  Originally posted by Dragman View Post
                  F tare Alex!Felicitari pentru arcuri...si eu am rupt imbusul in capul amortizorului si tot acolo e...noroc ca s-a rupt cand le montam la loc,dupa ce terminasem treaba...poate reusesc sa il scot cumva...da-l dreq.In rest iti doresc multi,multi km fara probleme...arata-le ca si Loganasul poate sa mearga mult si bine!
                  Multumesc multumesc!! Daca vrei sa strangi bine surubul acela mergi in Aparatori la mesterii care repara taxiuri, langa benzinaria Mol. Mi-au stricat ei in trecut si alte suruburi, scut, nu mi-au strans bine un disc de frana.... . Dar te scot din orice belea. Nu le-au trebuit contra ca sa dea jos arcul dreapta fata, "ce imbus domne', alea-s povesti.". Masina merge foarte bine.
                  Last edited by aleXpeed; 13 October 2009, 00:00.
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • Alex tu te referi la service-viorel cumva?vroiam sa imi fac distributia la ei...
                    sigpic

                    Comment


                    • Fao! Daca depistezi nereguli, sa te bucuri, te duci fix la Viorel, sa vezi distractia-dracu' pe bietii dorei, ti-o fac mai bine ca in fabrica, el nu vrea sa piarda clienti, e cu gura mare tot timpul, "nu-l lasa pe domnul sa astepte", comanzi ceva iti spune imediat "rezolvam problema", daca te plangi la el de manopera atunci e de rau pentru cei care si-au batut joc si ti-o face ratis cum trebuia sa fie + vinovatii sanctionati.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • super tare!merci de info!
                        sigpic

                        Comment


                        • Cu 1,4 stock nu prea te tii dupa dci,nici macar dupa ala de 65 de cai,are cuplu mult mai bun,cu soft se poate.

                          Comment


                          • Eu ma tin dupa ala de 65 cp berlina, si 70 cp MCV. E 1.4 lasat de tot de km., da' ce-o sa se mai lase in timp neicaa...inca este in rodaj si acum, nu s-a lasat de tot. Dupa 80 km/h ala de 65 nu mai trage deloc), a mea da.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Si eu ma tin si dupa ala de 85 de cai,dar a mea e Ambiance,deci e usoara si am acum un soft ff agresiv,la stock ai lag mult.;)

                              Comment


                              • Eu nu sunt adept dci, cuplul imi place recunosc, in rest nu-mi place, la nimic, fiabilitate, buget de consum (fata de a mea heh), senzatie, una e sa schimbi la 3500-4000 rpm, alta e la 5500-6000 rpm. A lui tata e caz special, am vazut pe carte putere maxima la 3750 rpm., tata schimba la orice masina la 2800-3000 rpm., cutie lunga, consum mic, trage bine, este "fortat" sa mearga mai tare.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google