Loganul Meu (1.4 Cu Multi Km)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cred ca nici macar nu merita toata reteta aia " de succes" oricum a recunoscut si el ca masina tragea foarte prost pe turele joase, dar bine pe alea mari. eu oricum n-as fi dat jos serpii si admisisa mare.

    Comment


    • El se astepta sa traga muult mai grav masina dupa banii bagati in motor...si poate avea pretentii mai mari, desi erau cativa cu modificarile alea si stia la ce sa se astepte, eu nu-l inteleg
      http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

      Comment


      • daca vroia sa si traga trebuia alt motor, sau la tot ce facuse el sa bage si setul de 1.6 , si sarea 10 cai in plus din prima, ca serpi si axe erau deja, si ar fi tras mai bine si in turele joase, de orash.

        Comment


        • Amza ne-ai omorat cu trasul din turele joase,mai da-o dracu ca nici stock nu trage,1.6 cu axa zici tu ca trage mai bine de jos?Intreaba pe CGK sau pe NZN,cel putin CGK a zis ca pana in 3000rpm trage mai prost de cand a pus axa de 263.Lucrul asta e valabil la orice motor caruia i se pune o axa mai agresiva fie el 1.4 sau 2.0 etc etc.

          P.S Ai aplicat tu "reteta" si nu s-a meritat?nu mai vorbi din auzite.

          P.S2 Tu daca ai set de 1.6 ai direct 10cp in plus?dupa felul in care iti merge masina si la cati bani ai bagat in ea nu prea se vede lucrul asta.
          Last edited by Alex_MIU; 30 June 2012, 13:16.
          sigpic

          IL 1 3 MIU

          Comment


          • da dar per total a lui CGK trage mult mai bine decat una stock de jos. fata de 16valvele meu trage tun de jos.

            daca ma dau cu el din ture mai stau langa el ce stau, dar daca ma dau din 200o cred ca ma umileste

            Comment


            • Originally posted by Alex_MIU View Post
              ...........................

              P.S2 Tu daca ai set de 1.6 ai direct 10cp in plus?dupa felul in care iti merge masina si la cati bani ai bagat in ea nu prea se vede lucrul asta.
              N-are, ca ia bataie de la 1.4 cu soft bun.

              Comment


              • Originally posted by Doc View Post
                Golanul asta nu este chiar stoc. Mai are el ceva ramasite de tuning prin el.
                Decat resoftare mai are, atat.

                Ideea e ca nu merita sa ma auda pe mine bulevardul ca am 95 cp non-euro sa zic iar la 400m sa ma bata 1.6 16v euro 4 silentios. Chestia asta psihica m-a facut sa o fac standard la motor.

                Deocamdata nu-i fac nimic la masina. Este o masina monotona care nu exceleaza cu nimic.

                Eu aveam asteptari mai mari in sensul ca pentru a batea 1.6 MPI, am dat 20 si un pic de milioane pe evacuare cap-coada, resoftare + corp-clapeta marit... si tot ma batea un pic. Axa aia m-a mai ajutat ceva, imi daduse un sut foartee bun pe turele de sus. Atatia bani pentru obsesia de a batea 1.6 MPI nu merita, parerea mea.

                Daca bag 20 si un pic de milioane in motorul astalalt de dCi 85, la sigur bat 1.6 16v stock. In viata mea nu mai modific motor aspirat, nu merita, foarte multi bani pentru castiguri minime. Turbooooo...
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • Tot scump e si turbo stai linistit.Fata de aspirat la turbo un soft o admisie si o evacuare pentru inceput aduc un castig mai mare de putere pentru un 1300eur insa de acolo daca se vrea ceva mai mult trebuie investitie de mii de eur ca si la aspirat de altfel.
                  sigpic

                  IL 1 3 MIU

                  Comment


                  • [QUOTE=aleXpeed;1299336In viata mea nu mai modific motor aspirat, nu merita, foarte multi bani pentru castiguri minime. Turbooooo...[/QUOTE]

                    finetea, emotia si sentimentele unui atmosferic nu se vor compara niciodata cu brutalitatea unui turbo.

                    Comment


                    • Sa nu mai vorbim de fiabilitate ;) ...
                      sigpic

                      IL 1 3 MIU

                      Comment


                      • N-am niciun viitor, nicio speranta, masina imi place cum arata acum, nu voi vinde rotile ca toti isi rup gaturile dupa ele, si la shaormerie in seara asta imi savuram shaorma si erau cativa din clanul sportivilor pe-acolo, comentau de Logan, ba' ca are jante pe 13", ba ca pe 17", ba ca pe 16", ca "arata bine rau si vad ca nu are barile modificate", nici nu va inchipuiti cum a crescut inima in mine si cat de bine intra shaorma aia cand stateam la masa, divin...


                        Cum era ultima replica de suparare a lui Hitler din filmulet... remodific 1.4...

                        ...dupa ce trec pe la Rar sa o trec pe numele meu. Idiot sunt, fac eu rost de alta axa.
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • eu nu as mai fi avut curajul asta ) dar macar acuma fa-o calumea

                          ps:te-a enarvat 1.2 -ul ala rau vad
                          sigpic
                          Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                          Comment


                          • Nu te lua dupa nimeniTu sti cel mai bine ce vrei sa facimie unu imi pare rau ca nu ai pus compressoru,atat regret.
                            sigpic

                            Comment


                            • oricum masina ar fi trebuit sa mai fie de vreo 2 ori stock si odata stilul DUB daca imi aduc aminte bine.
                              sigpic

                              IL 1 3 MIU

                              Comment


                              • cand termin cu axa si admisia, n-o sa ma mai bata nici un 1.4, fie el si cel mai chel. cred ca distrigazul mai bine face interne si serpi decat axe, si scapa de a/c si servo.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google