Logan MCV 2017 1.5dCi (90 CP) Cu Easy-R

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Logan MCV 2017 1.5dCi (90 CP) Cu Easy-R

    mersi pentru urari, la fel iti doresc si tie.

    eu sunt fan benzinar dar am ales dci 90 cu easy-r ptr cutia in 6 trepte. la aproape 9000km nu sunt dezamagit, a meritat investitia.

    folie pe fata am vrut si eu simpla dar nu avea cel ce mi-a montat la momentul respectiv. o sa urmeze :-)

    si cred ca mai urmeaza folie parbriz (pe exterior) dar atermica. doar ca nu stiu inca unde o sa mut antena GPS :-)

    intre timp am montat si deflectorul frontal de aer (barbita) cu pop-nit normal de 4.8 13mm. nu se clipseaza nitul pana la capat (fiind plastic nu e ok) dar trebuie taiat dupa. operatiune destul de complicata fara un cleste de sarma adecvat.

    s-ar putea si cu surub+saiba+piulita dar e complicat ca trebuie desfacute multe ornamente sau data bara jos.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 14 March 2018, 18:52. Reason: Automerged Doublepost
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Silviu View Post

      s-ar putea si cu surub+saiba+piulita dar e complicat ca trebuie desfacute multe ornamente sau data bara jos.
      Nu e complicat deloc. Daca s-au pastrat aceleasi piese pe dedesubt ca la Logan 2/Sandero 2 (adica versiunea anterioara), acel deflector se monteaza foarte usor, fiind nevoit sa demontezi niste plastice pe dedesubt, fara a fi nevoit sa dai bara jos. Plus ca suburile, piulitele, groverele, saibele ofera o mai buna prindere a deflectorului si o mai mare siguranta ca nu il pierzi/nu se desface la borduri, teren putin mai accidentat, aka "coclauri".

      Ca sa iti dai seama de rezistenta popniturilor: eu l-am avut montat cu asa ceva, am mers pe un drum mai denivelat, s-au rupt 3 popnituri. Dupa vreo 200 km parcursi, preponderent la viteze de pana in 100 km/h, pe un drum drept, eu avand 110 km/h, a trecut un tir din sens opus si curentii de aer produsi de acesta au rupt si restul de 7-8-9 popnituri (ma gandesc ca pe drum se mai slabisera cateva).

      Luna aceasta am mers pe acelasi drum denivelat si deflectorul nu s-a desprins deloc, intrucat a fost montat cu surub, 2 saibe (una deasupra deflectorului si una dedesubt), piulita autoblocanta, grover.
      Last edited by Crs. Sandel; 25 August 2017, 23:15.

      Comment


      • #33
        Salut...Care este impresia după un an de utilizare?

        Comment


        • #34
          Salut,

          masina are 10 luni si 18000km (intr-o luna preconizez sa ajung la 20000km dupa un drum mai lung) si impresiile sunt inca bune. La 10000km am facut un schimb de ulei intermediar, masina fiind noua am zis ca e mai bine sa il schimb mai repede.

          Motor+cutie doar pareri de bine. Nicio problema pana acum. Am avut emotii cu cutia (pe la vreo 9000km parca) ca incep trepidatiile dar nu s-a confirmat. Cu Easy-R abia dupa 10000km am inceput sa ma impac bine. Acum pot spune ca o controlez 100% cum vreau eu.

          Imi plac treptele 3, 4 si 5 (mai scurte ca la cutia manuala in 5 trepte) cand ai nevoie de acelerare.

          Consumul este decent pentru o masina de 1.300kg. 5.5% in exterior (in conditii de viteza medie ~75km/h) si cam 8.5% in oras (Timisoara) cand e aglomerat. Acum a scazut pe la 7.6% ca e mai liber orasul (sau era pana saptamana trecuta).

          Una peste alta nu regret banii investiti ba chiar consider ca am facut o alegere buna. Ca spatiu interior e cam la fel cu vechiul L1 dar portbagajul este mult mai incapator. Cu 2 copii acum nu mai simt lipsa spatiului.

          Pana acum nu am ajuns in service cu nicio problema. Singurul lucru observat, un scartait cand las pedala de frana. Dar nu e de la pedala deoarece in interior nu se aude ci doar cand am geamul deschis il aud afara. Si doar cand las pedala. Vedem cum evolueaza pana la revizia de 20000km.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • #35
            Felicitari de masina, admir selectia de accesorii.

            Singurul lucru ce ma da inapoi de la MediaNav este lipsa conectivitatii Apple CarPlay si eu am de gand sa sar peste acest sistem si sa comand acel Pioneer DA120 cu kit de adaptare.

            Pe satelitul de comanda audio ai si buton de comanda vocala pentru Siri?

            Comment


            • #36
              Mulțumesc frumos pentru prezentar, foarte explicita. ..intenționez achiziționarea unui mcw similar,doar ca prefer cutia manuala...

              Comment


              • #37
                Folie

                Originally posted by Silviu View Post
                Imbunatatiri:

                ~~~~~~

                1. Folie cu transparenta 20% (omologata) pe geamurile spate si luneta
                [ATTACH]521140[/ATTACH] [ATTACH]521141[/ATTACH] [ATTACH]521142[/ATTACH]

                A costat 350 Lei si s-a realizat fara demontare geamuri.

                ~~~~~~~

                2. Capace opritori usi. Se monteaza in doua feluri:
                2.1 fie desfaceti opritorul din stalp si introduceti capacul (foarte grei de desfacut acel surub; este strans destul de tare)
                2.2 cum am facut eu: taiati capacul si aveti grija cand il montati sa-l asezati bine
                [ATTACH]521143[/ATTACH] [ATTACH]521144[/ATTACH] [ATTACH]521145[/ATTACH]

                ~~~~~~~

                3. Urmeaza: montaj elemente aerodinamice inainte de rezervorul de combustibil:
                [ATTACH]521146[/ATTACH] [ATTACH]521147[/ATTACH] [ATTACH]521148[/ATTACH] [ATTACH]521149[/ATTACH]

                Codurile pieselor si preturile platite de mine:

                Deflector aerodinamic rezervor st 972841918R (1 buc) - 29 lei
                Deflector aerodinamic rezervor dr 972841251R (1 buc) - 31 lei
                piulita H RDL M6 7703033181 M6x100 (6 buc) - 52 lei
                salut unde ai pus folia pe geamuri?si eu am un mcv stepway.

                salut unde ai pus folia,si eu am un logan mcv stepway.
                Last edited by pitiku1; 3 March 2018, 17:50. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #38
                  @pitiku1, ti-am trimis PM cu datele de contact.

                  ~~~~

                  Mai stergem praful.

                  Am montat si doua carlige de plase mai mari (similare cu ce se monteaza pe skoda/audi/vw).

                  In partea stanga nu am putut sa-l montez langa carligul initial din cauza lampii de iluminat asa ca l-am montat peste el.
                  Attached Files
                  Last edited by 77sky; 14 March 2018, 18:48.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • #39
                    Puncte slabe (principale):
                    - calitatea manerelor de pe usa fata (scartie, mai ales la caldura);


                    Eu am rezolvat aceasta problema in iulie 2017, la o luna de la achizitie, prin demontarea lor si aplicarea de vasilina pe toate elementele de contact, si pana in prezent nu au reaparut aceste zgomote.
                    Felicitati pentru achizitie!

                    Comment


                    • #40
                      Frumos agregat, sa-ti aduca numai bucurii si multi km fara probleme! Carligele pt plase, cele care le-ai montat in portbagaj, pe unde le-ai mai gasit? Multumesc!

                      Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Silviu View Post
                        Si inca o mica imbunatatire: oglinda copii, de origine, 93 lei:
                        Salut!
                        Oglinzile ti-au venit amandoua in pretul respectiv?

                        Comment


                        • #42
                          Sa o stapanesti sanatos Siviu si sa te tina ca si pana acum fara probleme. Culoarea e pretentiosa dar faina. Plus ca ai impodobit-o bine.
                          Si eu tot Prestige brun vision dar cu 3 luni mai tinerel. Am aceleasi opinii despre masina ca si tine. Nu l-am procopsit cu nimic pana acum.
                          Ai adaugat EcoDrive si ai spus ca afiseaza temperatura exteriora. Torque spunea ca merge si temperatura motor. De asta as fi interesat si eu. Multiplexorul de unde l-ai comandat? Te rog daca se poate sa detaliezi putin.
                          Si continua jurnalul pentru ca este interesant si util.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Gabi GL View Post
                            Carligele pt plase, cele care le-ai montat in portbagaj, pe unde le-ai mai gasit? Multumesc!
                            Pe Olx, 30 lei bucata. Vezi aici. (sper sa nu o considere moderatorii o reclama, nu-l cunosc pe individ doar am cumparat de la el).

                            Cred ca e modificarea pe care as pune-o pe locul 2, dupa deflectoarele aerodinamice. Foarte utile acele carlige, acum plasele nu mai joaca prin portbagaj (indiferent de marime).

                            Originally posted by danut.benghiu
                            Oglinzile ti-au venit amandoua in pretul respectiv?
                            Da, vin impreuna. Se schimba oglinda originala cu aceea (are o forma putin diferita, ca sa incapa si cea mica).

                            Originally posted by Gil26
                            Ai adaugat EcoDrive si ai spus ca afiseaza temperatura exteriora. Torque spunea ca merge si temperatura motor. De asta as fi interesat si eu. Multiplexorul de unde l-ai comandat? Te rog daca se poate sa detaliezi putin.
                            Temperatura motor se poate dar nu direct cu multiplexorul, cel putin nu fara modificari (am inceput eu un proiect in acest sens, sa afiseze temperatura motor prin multiplexor, dar din lipsa de timp l-am suspendat; o sa revin cu detalii daca reusesc ceva).

                            Multiplexorul l-am luat de pe Olx. Am vrut initial unul nou, l-am comandat dar nu s-a mai materializat comanda si am recurs la Olx. E folosit (mult mai ieftin) dar functioneaza impecabil.

                            L-am legat in mufa OBD din cutia cu acte (o sa fac niste poze sa le postez aici). Eu am verificat daca am mufa pentru multiplexor de sub bord (undeva sub parbriz in partea dreapta) dar nu am "simtit-o" (am verificat cu mana cat am putut). Cand se mai incalzeste o sa mai incerc sa caut poate exista, desi sansele sunt mici.

                            @planetara avea, la un moment dat, de vanzare. Intreaba-l daca te intereseaza.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • #44
                              Ai o poza ceva cu pozitia mufei de sub partbriz, unde ar trebui sa fie?
                              Sa caut si la mine, nu se stie.........
                              Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                              Comment


                              • #45
                                Silviu, multam fain pentru detalii si mai ales pentru timpul alocat raspunsurilor. Deja am dat copy-paste la informatiile si pozele din jurnalul tau (le-am salvat intr-un fiser DeFacut). Sper sa am ocazia sa ma revansez.
                                Se pare ca este disponibila resoftarea la Easy-R. Oricum tu deja te-ai obisnuit cu dinamica masinii. Ieri am incercat sa reproduc patinarea sacadata la turatii mari cu ambreiajul cald (dupa rodaj am remarcat-o si eu de 2-3 ori) dar nu am mai reusit.
                                Sa auzim numai de bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google