Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1. Dacă nu ai opțiune senzori+cameră, nu primești camera de X52ph2.
    2. Dacă ai X52ph2 și vrei cameră după vânzare, primești camera de X52ph1 aia cu gaură în siglă, de unde și prețul.


    X52 = Orice model Logan II(L52), Sandero II(B52), MCV II(K52), ph1(phase1) sau ph2(phase2)
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Salut.

      Revin cu un update in legatura cu comanda pentru un Logan SL Black&White 0.9 TCe de la data de 30 Mai.

      Desi am sunat agentul Dacia de cateva ori pana acum si am discutat si cu cineva de la Vocea Clientului, inca nu am primit un raspuns in legatura cu termenul de livrare.

      Mi-au spus ca inca nu au fost alocate cotele pentru masina si ca este o certificare WLTP(daca bine am inteles, ceva legat de emisii) pe care trebuie sa o faca.

      Oare mai este cineva in aceeasi situatie?
      Multumesc.

      Comment


      • Daca nu esti una si aceeasi persoana cu cineva de pe alt forum, raspunsul este DA, mai sunt si altii.

        @Radu,
        Ai dat comanda si ai platit avansul? Vad ca ai ales 0,9 TCe. Vezi daca nu cumva din toamna la motoarele astea vor fi eutanasiati cativa caluti. In Franta cel putin, asa se pare. Daca da, mai bine iei un 1.0 SCe care se pare ca nu are probleme de adaptare.
        Last edited by gabrieln1960; 13 July 2018, 14:39. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Salut Gabriel.

          Doar pe acest forum am scris.
          Acontul/Avansul de 5% din valoarea masinii, 2500 Ron, l-am platit in ziua in care am facut comanda, tot 30 Mai.
          Cei de la Vocea Clientului nu mi-au zis nimic de o eventuala scadere a numarului de CP.

          Cel putin acest lucru scrie si pe site-ul oficial:
          Află toate informațiile legate de noile standarde ecologice: WLTP, Diesel, benzină și filtre de particule: informații complete!


          "Este important de reținut că nici performanțele autovehiculului, nici consumul de carburant nu sunt afectate, indiferent de protocolul de certificare utilizat.

          Totuși, datele privind nivelurile de emisii de CO2 și de consum de carburant publicate de către producători vor fi, foarte probabil, mai mari în cazul WLTP, deoarece noul protocol reflectă mai corect situațiile reale de exploatare a autovehiculului.

          Pe scurt, WLTP este mai precis decât NEDC, dar nu produce modificări la nivelul real al performanțelor sau consumului. "

          Bineinteles, asta nu inseamna ca asa va fi, dar sper totusi.
          Last edited by RaduStj; 13 July 2018, 15:18. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Se pare ca doar in Franta va fi pentru ca e ceva legat de impozite. Nu stiu, nu stau acolo, doar ce am citit si eu pe ici pe colo. Si da, mai exista clienti care au primit acelasi raspuns ca si in cazul tau. Probabil ca masina o sa-ti vina undeva la sfarsitul lui septembrie. Totusi, cand ai facut comanda, nu ti-a fost dat un termen estimat? In principiu, orice dealer odata intrat in sistem pentru a inregistra o comanda poate sa-ti faca o estimare. La mine a facut-o exact cand am dat comanda, am fost de acord, am platit avansul si am asteptat exact trei luni.

            Comment


            • Termenul estimativ dat de agentul Dacia a fost Iulie-Septembrie.
              Mi-a si spus ca de obicei timpul de asteptare pentru motorul de 0.9 TCe este ceva mai mare, de doua pana la trei luni.
              Problema este ca am prins si luna August, probabil din cauza asta o sa ajunga doar prin Septembrie.
              Nici seria sasiului nu am primit-o inca. Poate doar atunci cand stabilesc cotele pentru masini o sa le aiba.
              Am o presimtire ca masina va ajunge prin Decembrie cu anvelope de vara )

              Comment


              • Indiferent de data de livrare a masinii, ea vine echipata cu cauciucuri de vara.

                Comment


                • Originally posted by RaduStj View Post
                  Salut.

                  Revin cu un update in legatura cu comanda pentru un Logan SL Black&White 0.9 TCe de la data de 30 Mai.

                  Desi am sunat agentul Dacia de cateva ori pana acum si am discutat si cu cineva de la Vocea Clientului, inca nu am primit un raspuns in legatura cu termenul de livrare.

                  Mi-au spus ca inca nu au fost alocate cotele pentru masina si ca este o certificare WLTP(daca bine am inteles, ceva legat de emisii) pe care trebuie sa o faca.

                  Oare mai este cineva in aceeasi situatie?
                  Multumesc.

                  Am fost eu. Platit avans prin 15 mai, dupa o luna de scandal pe la Vocea Clientului si tot, evident niciun raspuns. Am renuntat si am luat un 1.0 de pe stoc. Aveam nevoie de masina. Evident, dealerul era in pom, cand am dat comanda citisem deja pe forum ca sunt problema cu 0,9, el ma vrajea cu dati comanda acum si in 2-3 zile va dam termen de livrare, ca la inceput de iulie sigur vine masina. Pilaf evident, l-am lasat sa-si spuna povestea. Cand am rezolvat cu rabla si nu se stabilise nimic, am trecut la ceva de pe stoc.

                  Comment


                  • @Silviu

                    Esti multumit de motorul 1.0 SCe?
                    Am condus cateva sute de km un Logan 2 ph1 cu motor 1.2 75 CP si sincer sa fiu nu m-a dat pe spate.
                    Ma gandesc ca poate la fel e si 1.0 SCe, de aceea m-am dus pe 0.9 TCe.

                    Comment


                    • Eu am luat masina pentru firma, nu o voi conduce eu, soferii o vor face, deci pentru mine conteaza mai mult fiabilitatea, consumul mic. Insa am mers si eu cu ea pana am pregatit-o de munca, vreo 1000 km. Cand am comandat masina am facut drive test cu ambele motorizari si personal am fost oarecum dezamagit de 0.9, mi s-a parut ca nu prea trage decat dupa vreo 2800 rpm. Dar l-am comandat ca am zis totusi sa nu fie complet lesinata masina.

                      Acum cand a venit 1.0, ce pot sa zic, e un motor decent. Trebuie turat un pic. Insa reprizele 2500-4500 rpm sunt decente. Se vede dublu VVT-ul. Si reprizele 100-130 la ora sunt okish. Ce m-a deranjat in mod evident e la plecarea de pe loc, cuplu foarte mic, in a 2-a sa accelerezi de la ralanti, adormi. Si vibratii mari. Dar acum asta e, sa fie fiabil si sa consume putintel.

                      Adica sa nu fiu inteles gresit, mistourile de genul nu se misca masina de pe loc sau nu poti urca pe munte cu motorul de 1.0 sunt doar mistouri si atat. Daca stii sa conduci, 1.0 este un motor decent. De fapt, 1.0 Prestige Plus mi se pare o masina extraordinara din punct de vedere al raportului pret calitate dotari si mi se pare o masina foarte buna pentru o mica familie. Dotari din plin, simpla, consuma putin si costa foarte putin.

                      PS. Si eu am avut de ales intre Prestige Plus si BW. Vezi ca Prestige are ceasurile si iluminarea interioara albe, nu portocalii, ceea ce arata mult mai bine din punctul meu de vedere. Si are si semnalziatoare in oglinzi.
                      PPS. Atentie mare la masinile de pe stoc. Si mie imi oferisera de pe stoc niste Prestige-uri fabricate acum un an. Cu reducere pret de lista 1600 de euro, dar de fapt fata de un Prestige Plus raportat la dotari, reducerea efectiva era doar de vreo 600 de euro. Si mai mica daca de fapt nu vrei vopsea metalizata, ci doar alb cum am luat eu. Adica gen 400 de euro. Clar nu merita pentru o masina veche deja de un an. Mai ales din prisma faptului ca poate intr-un an au mai apucat sa mai remedieze chestii de fiabilitate, a se vede la 1.0 ce probleme au fost pe la primele stocuri.
                      Last edited by ssilviu; 13 July 2018, 20:43.

                      Comment


                      • Daca este vreun Prestige Plus 0.9 pe stoc dar cu dotari asemanatoare, poate renunt la Black & White.
                        Ideea e ca mi-am pus optionale: cotiera, culoare beige dune plus ca are si camera de mers cu spatele si nu prea as fi dispus sa renunt la astea.

                        Comment


                        • Nu exista nimic pe 0.9 pe stoc. Doar 1.0. Destule. 0.9 vei primi abia peste 2 luni jumatate cel mai devreme. Iar camera spate iti poti pune aici pe forum, la juma de pret fata de pretul dacia. Ci cred ca si cotiera. Iar culoarea, poate o gasesti pe stoc.

                          Comment


                          • Deja astept de o luna si jumatate. Pana in septembrie nu mai este atat de mult si nu cred ca mai are sens sa renunt acum la comanda facuta.

                            Comment


                            • Pentru că se implementează 1,3 TCe pe unele modele, adblue pe toate k9k-urile, pentru Euro6D, pentru că WLTP

                              Află toate informațiile legate de noile standarde ecologice: WLTP, Diesel, benzină și filtre de particule: informații complete!
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • t0rquemada - sa inteleg ca sunt sanse sa apara 1.3tce pe logan? Sau abia pe generatia a 3-a din 2019 sau 2020 ?
                                My turbo lag, give your MPI, a chance

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google