Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    poate sa-i ceara amicului lui oliseh bani prin intermediul justitiei doar daca n-ar avea asigurare.
    avand asigurare, pagubitul se va razboi cu firma asiguratoare.
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • #62
      Gresit! Daca nu avea asigurare respectivul putea sa se adreseze Fondului pt Protectia Victimelor Strazii sau instantei. Daca avea asigurare se poate adresa asiguratorului sau, ... instantei. Nu poti obliga pagubitul sa mearga la asiguratorul tau pt a deschide dosar de dauna. De exemplu, mie daca imi va lovi masina unul cu asigurare la Carpatica sigur il voi da in judecata pt ca e mai simplu sa obtii o hotarare judecatoreasca definitiva decat sa fii despagubit de Carpatica. Desigur, el , ca vinovat nu va pati nimic daca am pretentii in limitele raspunderii RCA, dar pe mine ma va ajuta hotararea judecatoreasca deoarece impune firmei de asigurari obligativitatea despagubirii in 10 zile lucratoare fara cercetari suplimentare sau alte bete in roate pt ca altfel va plati penalizari.

      Comment


      • #63
        Originally posted by TopCat View Post
        poate sa-i ceara amicului lui oliseh bani prin intermediul justitiei doar daca n-ar avea asigurare.
        avand asigurare, pagubitul se va razboi cu firma asiguratoare.
        Eu ma confrunt cu un caz similar. Eu am lovit in sensul giratoriu pe cineva care nu mi-a acordat prioritatea la intrarea lui in sens( eu fiind deja in sens). Respectivul a tinut sus si tare ca el era intrat in intersectie(desi platforma era jumate' in afara sensului). Initial a plecat de la locul accidentului sustinand sus si tare ca nu e de vina el. La vreo 20 min ma suna sa mergem la politie. Probabil si-a dat seama ca eu ma duc direct acolo si il dau in parasire a locului accidentului. Am ajuns la politie....politistul normal ca la gasit vinovat...el nu si nu...ca mergem sa facem masuratori. Am mers sa facem si masuratori, am facut reconstituire, am pus masinile cum erau la accident....el nu si nu. A inceput politistul sa scrie procesul verbal si cand am ajuns la partea de luat permisul s-a inmuiat...fiind de acord sa-mi dea asigurarea numai sa nu-i ia permisul. Nu a mai fost cale de intoarcere, el a ramas cu permisul luat si eu cu masina nereparata. La mentiuni ia spus politistului ca nu e de acord cu despagubirea. Ocupandu-ma cu asigurari m-am dus tinta la Astra(unde are individul asigurarea) si le-am expus problema. Mi-au spus ca nu ma pot ajuta atat timp cat el contesta procesul verbal si atat timp cat a mentionat clar pe procesul verbal ca nu e de acord cu despagubirea. Am consultat un avocat si mi-a spus ca el oricum va ataca procesul verbal si decizia politistului pentru a-si recupera permisul cat timp se judeca cazul. In justitie(daca va castiga, desi nu cred ca are vreo sansa) i se va da numai ce cere si anume permisul. Nu il obliga nimeni sa ma despagubeasca pe mine. Ca sa-mi recuperez paguba eu va trebui sa-l dau in judecata. Oricum e prea tarziu pentru ca dosarul de dauna trebuia deschis la 48 de ore de la producerea accidentului.

        Comment


        • #64
          mie nu mi se pare un caz similar.
          uite de ce: oliseh nu a spus ca amicul lui refuza sa-l despagubeasca pe cel lovit (pagubitul), ci acesta din urma vrea mai mult decat i se cuvine. in consecinta, amicul lui oliseh dandu-i asigurarea, iar pagubitul fiind nemultumit de decizia firmai de asigurari, n-are niciun sens sa dea in judecata pe cel care l-a lovit, intrucat suma pe care i-o va da asiguratorul nu depinde de amicul lui oliseh, ci de evaluarea facuta de asigurator.
          in legatura cu ce a spus kosfunny, paratul va spune: eu i-am dat asigurarea, am facut tot ce prevede legea in situatia curenta, deci raspunderea este transferata firmei de asigurari. astfel, judecatorul la cererea reclamantului va introduce in proces firma de asigurari, sau va inchide dosarul pentru lipsa calitatii procesuale. deci oricum ar da-o, tot acolo ajunge, adica la firma de asigurari.
          daca kosfunny spune ca e mai usor sa obtii o hotarare definitiva si irevocabila, inseamna ca nu stie cum se misca justitia in Romania...
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • #65
            Da, corect. Acum am citit mai bine.

            Comment


            • #66
              Originally posted by TopCat View Post
              daca kosfunny spune ca e mai usor sa obtii o hotarare definitiva si irevocabila, inseamna ca nu stie cum se misca justitia in Romania...
              Eu cred ca tu nu stii cum se misca Carpatica!

              Revenind, daca vinovatul mentioneaza ca nu este de acord cu despagubirea, are 15 zile la dispozitie sa depuna contestatie, in caz contrar societatea de asigurari e obligata sa solutioneze dosarul! Daca depune contestatie, e logic ca nu vei fi despagubit pana la decizia instantei. E dreptul constitutional al oricarui cetatean sa conteste deciziile in instanta.
              Oricum, in ambele cazuri, societatea de asigurari este obligata sa iti deschida dosar de dauna si sa iti dea nota de constatare!

              Comment


              • #67
                Salut! Am si eu o nelamurire cu despagubirea Casco. Ieri am fost la service si au descoperit ca burduful unei planetare are un por. Cei de la service nu o incadreaza in garantie , ca porul a aparut din cauze externe(o piatra, o sarma ,etc). Intrebarea mea este : fiind din cauze externe , se poate face pe casco?

                Comment


                • #68
                  nu cred sa iti dea casco despagubire pentru un burduf de planetara .
                  iar daca ai fransiza nici atat .
                  iar un burduf de planetara nu cred ca este o avere incat sa aplezi la polita casco .
                  parerea mea

                  Comment


                  • #69
                    Ai primit un raspuns foarte pertinent mai sus.

                    Si oricum nu ai incadra evenimentul in spatiu si timp pentru a nu poti declara cu exactitate ce si unde s-a intamplat. Mie oricum mi se pare o mare prostie sa deschizi un dosar de dauna pentru o suma mai mica decat ar putea fi reducerea acordata la reinnoirea politei pt an fara daune!

                    Comment


                    • #70
                      Estimarea service-ului a fost de 480 de lei, iar casco am fara fransiza. De aia vroiam sa fac pe casco. Sunt in al treilea an de casco , dintre care primii 2 am avut la Asirom. Beneficiind de reducerea de lipsa daunelor , am platit exact aceeasi suma in fiecare an. Deci reducerile...sa si le pastreze , pentru ca la aceeasi bani am facut la grupama fara fransiza si fara reducere.
                      Last edited by tzeegunoo; 8 November 2010, 10:37.

                      Comment


                      • #71
                        Ai platit la fel dar de ce nu tii cont si de faptul ca s-au scumpit politele crescand cotele de prima!

                        Comment


                        • #72
                          Accept plata incomplet

                          Am avut masina lovita si am decis s-o fac pe CASCO la Uniqa, pentru ca aveam decontare directa cu Eurial. Totul bine si frumos pana la acceptul de plata, cand Uniqa a refuzat sa plateasca intreaga suma (mai exact au platit o singura geometrie de roti din cele 3 efectuate), motivand ca exista o "cutuma" potrvit careia asiguratorul plateste o singura geometrie.

                          Cand l-am intrebat, agentul de asigurare mi-a zis pe un ton foarte rastit ca nu e problema mea relatia dintre ei si service si ca sa-mi cer masina. Eurialul, bineinteles ca nu vor sa dea masina pana nu e platita intreaga factura.

                          Unde e dreptatea in toata povestea asta si ce alte optiuni am sa-mi recuperez masina repede, in afara de a plati din buzunar diferenta?

                          Comment


                          • #73
                            Simplu si usor. Iei frumusel de acasa a doau cheie te duci la servici te urci la volan si pelci iar dupa te duci la ei si le ceri priam cheie si talonul si daca tot refuza te duci la politie declari pierdut furat si scoti altul. Cum adica sa iti tina masina blocata in service pana achita dar ce e masina lor? SI eu am mai patit faze de genu dar mam certat cu cei din service si mi-au dato.

                            Comment


                            • #74
                              Salut , am si eu o intrebare : Zilele trecute am avut o tamponare mica din vina mea , adica am lovit din spate alt Logan . Urmeaza sa fac masina mea pe casco. Stie cineva daca se leaga de cauciucuri ? Eu am de vara .Merci
                              Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

                              Comment


                              • #75
                                Nu are nici o treaba cu cauciucurile. Parerea mea.

                                EDIT: S-ar putea sa zica ceva daca ai cauciucuri cu alte dimensiuni fata de cele trecute in talon.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google