Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema e ca doar se discuta, capitol la care noi, romanii, suntem campioni mondiali.

    Comment


    • Ba eu cred ca poate fi realitate! Si nu va mai fi o presiune pe umerii tinerilor!


      DAAAAR, vor fi majorate celelalte polite, ca in final, colecta publica totala sa-si pastreze valorile
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • sigur nu se va face nimic. ponta latra ca sa dea bine, dar stie si el ca nu poate decat sa le dea pielea inapoi. n-are cum sa-i oblige sa reduca preturile. nici ASF-ul nu poate. asta e ca vrajeala cu reducerea pretului la carburant.

        Comment


        • Frumos asa, tinerii sa faca in continuare daune, dar sa le plateasca aia care-si permit (mai in varsta, mai inaintati in cariera etc); ca ce chestie?
          Nu-ti permiti? Nu mergi cu masina, e foarte simplu.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • intre timp, in judetul texas, republica romania
            FeriÅ£i-vă, în trafic, de maÅŸinile înmatriculate în Bulgaria! În cazul unui accident, chiar dacă nu sunteÅ£i vinovat, aveÅ£i toate ÅŸansele să plătiÅ£i din buzunar reparaÅ£iile maÅŸinii. PoliÈ›iÈ™tii din Dolj au controlat mai multe maÅŸini înmatriculate în Å£ara...
            Last edited by mcornel; 14 January 2015, 13:16.

            Comment


            • P'astia cu numere de Bulgaria nu i-as mai lasa sa circule nici macar un minut pe drumurile din Romania.
              Fereasca D-zeu sa te loveasca unu din asta , ca ai pus-o bine de tot.
              Ca o recomandare personala , nu dati la pace cu ei si nu intocmiti in nici un caz constatare amiabila.
              Mergeti direct la politie si dati acolo declaratii, iar la sfarsit trebuie sa primiti Proces Verbal de constatare si Autorizatie de reparatie.
              ADRIAN Vatamaniuc
              0727.883.438

              Comment


              • Tin sa va contrazic, sunt multi asiguratori bulgari care platesc mai repede decat consacratii Astra, City si Euroins ! Si vorbesc din experienta nu din auzite !

                Intai verificati aici sa vedeti daca masina are asigurare valabila

                Comment


                • Probabil ati omis sa studiati statistica prezentata in materialul postat de catre unul din colegii de dinainte, unde in urma verificarilor s-a dovedit ca mai mult de trei sferturi din epavele cu numere de Bulgaria care circula pe drumurile din Romania sunt cu asigurari expirate.
                  Nu stiu daca in cazul unui eveniment o sa scoata cineva telefonul sa intre pe net si sa verifice daca asigurarea vinovatului este valabila. Hai sa fim seriosi si sa discutam ca profesionisti in daune si nu ca la coltul strazii.
                  Tot din experienta vorbesc si eu.
                  In ceea ce priveste plata unei daune , revin si spun , ca trebuie sa stii cum sa pui problema ca sa fie platita intr-un interval de timp rezonabil, ori majoritatea pagubitilor nu au habar de ceea ce inseamna sistemul de asigurari din Romania.
                  Nu am inteles asta cu asiguratorii bulgari care platesc mai repede.
                  Este vreun service care are decontare cu firmele de asigurare din Bulgaria ? a vrea sa-l vad si eu ca sa nu mor inocent.
                  Cui platesc asiguratorii bulgari ? Ce inseamna mai repede?
                  ADRIAN Vatamaniuc
                  0727.883.438

                  Comment


                  • Originally posted by kosfunny View Post
                    Tin sa va contrazic, sunt multi asiguratori bulgari care platesc mai repede decat consacratii Astra, City si Euroins ! Si vorbesc din experienta nu din auzite !

                    Intai verificati aici sa vedeti daca masina are asigurare valabila

                    http://eisoukr.guaranteefund.org/sea...y?pc=null&l=en
                    da, asa este. si eu "am patit-o". nici nu mi-a venit sa cred ce repede s-a rezolvat. Lev Ins, firma la care avea ala asigurarea avea corespondenta in romania firma Avus ( langa casa poporului). am fost la ei si dupa ce s-a facut constatarea m-au trimis la un service care n-a asteptat sa vina dosarul sau raspunsul de la bulgari. mi-au dat masina si ei urmau sa-si ia banii.
                    chiar daca rca-ul e expirat, plateste Biroul Asiguratorilor Auto din Romania, la care am fost prima oara cu ala ca sa vedem ce e de facut. daca si masina e radiata, se plateste din fondul de asigurarea pentru victimele strazii, sau asa ceva.
                    mi-au explicat cei de la BAAR ca se va rezolva orricum, fara sa am probleme. si asa a fost.
                    rca-rile de Bg sunt expirate nu fiindca nu le reinoiesc ai nostri, ci fiindca bulgarii care se ocupa cu asta cunosc o manarie. In bulgaria poti plati rca-ul pe un an in rate, iar samsarii lor iau asigurarea, ti-o dau si platesc primele trei luni, dupa care nu mai platesc, iar firmele de asigurari le anuleaza.
                    Last edited by B997NDL; 15 January 2015, 11:35.

                    Comment


                    • Domnule Adrian, dumneata citezi niste ziare?
                      Din cateva mii de dosare de daune, parte din ele sunt contra asiguratorilor bulgari. (mai putin euroshitul). Bulgarii platesc mai repde ca ceilalti!

                      Comment


                      • Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) a modificat Norma RCA nr. 23/2014 prin abrogarea prevederilor articolului 21, alineatul 1, care stipuleaza obligatia asiguratorilor de a stabili tarife de prima RCA, astfel incat sa fie acoperite toate angajamentele ce decurg din incheierea contractelor de asigurare pe acest segment.
                        Vedem cum ramane cu politele deja ajustate conform prevederilor celebrului art. 21 alin.1.

                        Totodata, tarifele de prima nu vor putea fi modificate decat dupa minimum 6 luni (fata de 12 luni anterior), cu exceptia indexarilor sau a modificarilor pe anumite categorii de riscuri (articolul 25, alineatul 5).

                        Comment


                        • Am facut acu' la 'jto o simulare la rca sa vad daca s-au marit preturile.
                          Cica cea mai ieftina e 330 lei, la carpathica...vs 268 lei la Generali cat am dat la finele lu' decembrie, e ceva.
                          Adica au inceput sa echilibreze balanta intre "pensionarii prematuri" si "distrusi"?

                          Comment


                          • Nu-mi dai vesti bune deloc.

                            Comment


                            • La mine pana acum a ramas la fel ca anul trecut.

                              Cel mai ieftin pe 1 an este la Astra, B6, 980 lei si varsta inca sub 30
                              Polita actuala a costat tot atat doar ca B4 la Uniqa.

                              Polita mea va expira dupa ce fac 30 ani, sunt curios daca o sa vad vreo reducere sau pana atunci cresc oricum preturile incat ajunge sa platesc din nou mai mult decat pana acum.
                              ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                              Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google