Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by hspinache View Post
    Da , este foate complicat . De inteles , nu am inteles . Probabil din cauza mea...
    Mai mult ca sigur.
    Mergi la un broker, ca-ti ia el banii daca nu intelegi basicul.
    Daca asta-i complicat...

    Comment


    • Chestiunea s-a lamurit . Dar a trebuit sa fac un drum incomod .. Astfel:
      1.masina soseste la dealer , fara nimic .
      2.masina poate pleca pe strada daca are numar si RCA
      3.sint 2 variante
      a. vreau numere provizorii rosii ; le pot cumpara de la dealer , daca are intelegere cu politia . daca nu , trebuie sa le iau de la politie . In acest caz , port sa plec daca am asigurare RCA .
      b. las masina la dealer , platita evident , pina vine CIV . Cind vine CIV , iau cartea si fac imatricularea definitiva . Apoi iau masina .

      In ambele variante , inainte de a lua masina , trebuie sa ma duc la asigurator si fac RCA pe 6 luni , cu datele care mi se dau de la dealer [o gramada] si fara specificatia de numar
      Dupa imatriculare definitiva , ma duc la asigurator si face modificarea .
      Daca vreau CASCO , numai dupa ce se face imatricularea definitiva .

      Comment


      • Te complici inutil , eu cand am luat masina de la dealer mi s-a facut rca provizoriu valabil 1 luna de zile cu numere rosii , si tot la dealer am facut si Casco. Deci poti incheia polita Casco si cu numere rosii.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Pret

          RCA 12 luni

          Pret 332 lei la Carpatica, fara daune anterioare.

          Anul trecut la Euroins m-a costat 338 lei, tot fara daune anterioare dar veneam dupa o pauza de cateva luni la asigurarea rca deoarece nu folosisem masina

          Comment


          • dar veneam dupa o pauza de cateva luni la asigurarea rca deoarece nu folosisem masina
            Nu are nicio importanta.


            Conteaza doar B/M, varsta ta si capacitatea motorului, in cazul tau.

            Comment


            • Originally posted by hspinache View Post
              In ambele variante , inainte de a lua masina , trebuie sa ma duc la asigurator si fac RCA pe 6 luni...
              nici acum nu ai inteles . esti irecuperabil.
              pe numar rosu asigurarea se face pe O luna.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Se poate face rca si casco pe 12 luni pe seria sasiului masinii. Nu mai dezinformati, daca nu stiti informatia exacta.

                Comment


                • Corect.
                  Eu am facut pe un an, la Megane, inainte de obtinerea autorizarii de circulatie provizorie (numere rosii). Mi s-a oferit posibilitatea de a face RCA pe o luna, 6 sau un an. Am optat pentru cea mai avantajoasa varianta.
                  Casco, in schimb, nu se poate face decat la o masina inscrisa definitiv.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Casco, in schimb, nu se poate face decat la o masina inscrisa definitiv.


                    Scuze,te contrazic ferm....anul trecut fix pe vremea asta am facut casco la masina si nici nu era inca livrata din Pitesti spre Buc. (cand am ridicat masina am avut casco in rucsa + rca)au fost intocmite dupa F.F.Proforma (am avut seriile de motor,caroserie)si ulterior dupa ce am ridicat masina ....am trimis copie dupa P.V.Receptie auto.

                    Depinde F.f.f.f. mult de Broker-ul unde faci asigurare nu vreau sa fac reclama aici unde am facut.

                    P.S. mentionez ca,la RCA am avut cartea verde inchisa (asig.pe 6 luni), deci bifate cu "X" toate casutele.
                    Dupa ce am inscris masina definitiv am contactat respectivul Broker si am schimbat asigurarea (deblocat carte verde....plus complectate toate datele), la 2 zile dupa am plecat din tara cu ea............eram presat de timp maxim
                    Deci se poate !

                    Scuze de offtopic!
                    Last edited by bobbyred; 26 June 2015, 19:54.
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • La masini noi, da, se poate; asta am omis sa precizez.
                      Oricum, nu asta e subiectul topicului.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Dealerul nu face asigurari si m-a anuntat ca sa vin cu asigurarea facuta . Cred ca mai comod este sa fac asigaurare pe 6 luni . Dar cind o sa ma duc la politie pentru imatriculare definitiva , o sa mai fie doar 5 luni activa . Acolo cer obligatoriu pe 6 luni ?

                        Comment


                        • Se cere :
                          f) Copia asigurării de răspundere civilă (RCA) în termen de valabilitate;

                          Comment


                          • ok; am inteles.

                            Comment


                            • Ce comportament au cei de la city indurance ? sint buni pentru rca ?

                              Comment


                              • Ieftini si buni sunt foarte multi sa stii. Sunt unii care sunt si prosti si scumpi pe anumite categorii, dar mai rari.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google