Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se incepe cu B0
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Asa ma gandeam si eu!! [emoji23] La cum evolueaza piata asigurarilor cred ca reducerea asta e un mare fâs!
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • Eu in fiecare an am platit mai mult; desi astia spun despre reduceri de 38% la clasa B10. Eu n-am simtit nicio reducere. Oi fi ...nesimtit?
        Retin ca cel mai putin a fost cam 370 dupa care 400, 400 si ceva; anul asta imi iesea ~490 la City si 500 la Carpatica. Mai sa fie; noroc de Generali, ca m-au luat la ei. Baieti buni.
        Last edited by IancuMIC; 12 November 2015, 21:07.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • cred ca daca n-o aveai, simteai... scumpirea. asa a fost cam la fel.
          intreaba-l pe unul cu B0 sivezi care e procentul.

          Comment


          • La B14 e 50% reducerea. Daca inmultesti cu 2, vezi cat dai pe o polita pentru o a 2-a masina unde incepi cu B0. Nu pica prea bine. Daca e si cilindreea mai mare, deja devine trist.

            Comment


            • O clasa bonus nu poate sa se repete decat daca ai dauna (pentru emiteri in acelasi an) dar acest lucru se face cu o scadere de 4 clase inapoi.
              Daca intr-adevar tu nu ai primit clasa bonus inseamna ca a fost ceva probleme cu cedamul. dar se poate modifica prin intermediul brokerului ce iti incheie polita. Am incheiat si eu polite pe care le-am observat in cazul aratat de tine si s-au modificat

              dupa b14 vei ramane acolo. adica vei avea b14 mereu.
              daca faci daune te va trage inapoi.
              Last edited by Lucian_2011; 23 November 2015, 00:20. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Repet, n-am avut nicio dauna, in ultimii 14 ani.
                Pai, cred ca trebuia rezolvata treaba inainte de incheierea politei.
                Oricum, sa fiu eu sanatos si sa ma fereasca D.zeu de rele, ca nu vreau sa pagubesc pe nimeni.
                Foarte ciudat, cum sa nu apari in evidentele CEDM, cand eu am incheiat anual polite RCA.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • 878 ron/12 luni, ASIROM, B4.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Eu in fiecare an am platit mai mult; desi astia spun despre reduceri de 38% la clasa B10. Eu n-am simtit nicio reducere. Oi fi ...nesimtit?
                    Retin ca cel mai putin a fost cam 370 dupa care 400, 400 si ceva; anul asta imi iesea ~490 la City si 500 la Carpatica. Mai sa fie; noroc de Generali, ca m-au luat la ei. Baieti buni.
                    Nici eu nu am simtit efectul bonusului, dar cand am facut 30 de ani a fost o reducere mai sanatoasa.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • pragul de 30 de ani se simte cel mai bine.
                      bonusul il aveti mereu alocat, dar din pacate valorea politei creste putin cate putin.
                      exceptie fac microbuzele si autobuzele care au o crestere de 4...ori. Da ati citit bine. de 4 ori
                      si asta ptr ca Omniasig si-a marit pretul pe aceasta categorie de autovehicule de 12 ori.
                      si ei aveau un pret de 4 ori mai mic decat cel mai mic asigurator

                      [este posibil uneori sa nu apari in baza cedam.

                      Acum 2 ani in data de 31.12. am incheiat vreo 5 polite RCA.
                      Peste un an cand le-am reinnoit am observat cu stupoare ca au aceeasi clasa de bonus. am luat legatua cu societatea. si le-am emis asa cu clasa gresita. am inaintat politele anterioare incheiate cu bonusul corect, iar societatea mi-a modificat politele in ceea ce priveste bonusul si valoare politei.
                      Important este sa fii atent ca broker in special si ca asigurat.
                      Last edited by Lucian_2011; 23 November 2015, 22:09. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • am citit ca de la 1 ianuarie 2016 rca-u la un logan va ajunge la.... 1mie de euro?!

                        Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.


                        ”Asigurarea RCA-carte verde este o asigurare OBLIGATORIE pentru toate autovehiculele care circulă pe drumurile publice, din România sau din orice altă ţară semnatară a Sistemului Carte verde, având rolul de a suporta daunele produse într-un accident cauzat de deţinătorul asigurării – daunele acoperite nefiind limitate la alte autovehicule avariate, ci acoperind orice daună materială creată, precum şi daunele referitoare la vătămări corporale, deces şi daune morale.”

                        deci eu ar trebui sa primesc toti cei 18 mii de lei pt reparatia loganului din dotare de la city am vorbit si cu un avocat si mi-a zis acelasi lucru: pot sa am dauna de 50 de mii de euro la o masina de 10 mii, nu conteaza, rca-u despagubeste/ trebuie sa despagubeasca in limita a 1 milion de euro orice dauna materiala creata. de asemenea, am inteles ca pot cere si despagubiri pt zilele in care am ramas fara masina si in care am fost nevoit sa dau bani de la mine ca sa ma deplasez

                        daca mai erau implicate 3 masini, rca-u vinovatului trebuia sa-i despagubeasca integral si pe ei, asa ca, sa nu mai faca mofturi city pt ca a scapat usor doar cu mine si doar cu 4 mii de euro/ 1milion de euro
                        Last edited by cristi....; 24 November 2015, 18:28.

                        Comment


                        • intr-adevar, RCA-ul despagubeste toate pagubele naturale provocate de o masina vinovata.
                          faptul ca iti plateste sui deplasarea la serviciu cat masina este in reparatie, nu stiu sigur ca se va infaptui. avocatul spune ca poate obtine prin proces, dar nu este o certitudine legislativa

                          Comment


                          • pai stai ca nu stau eu in banii de taxi. important e sa plateasca aia 180 de milioane pe care nu vor sa-i dea... aia 100 de lei dati pe taxi.. sunt bonus, daca vreau sa-i cer ii pot cere, e legal din ce am inteles si sunt obligati sa-ti deconteze toate chesltuielile provocate de lipsa masinii cat aceasta e in reparatie. masina la schimb nu mi s-a pus la dispozitie, si sunt deja in a 3 a saptamana de la incident. saptamana viitoare incep sa-i iau la intrebari, in ce stadiu se afla masina

                            ce am inteles ca mai pot face. dupa ce masina e gata, sa merg cu devizul de la casco si cu chitanta cu suma de bani pe care au am suportat-o din buzunarul propriu pt reparatie la o sucursala a asiguratorului rca pt decontarea sumei respective, adica sa-mi dea inapoi banii platiti de mine pt acoperirea creantei, diferenta pe care ei n-au vrut sa o dea pt stingerea devizului total de reparatie

                            in principiu am inteles ca nu exista ca rca sa nu acopere orice suma de bani pt reparatie, indiferent de cuantumul acesteia si de valoarea masinii lovite. asta am inteles ca nici nu trebuie sa-i intereseze pe ei, la cat e evaluata masina, singura lor treaba e sa plateasca atat cat trebuie, nu alte prostii
                            Last edited by cristi....; 24 November 2015, 20:52.

                            Comment


                            • Originally posted by Lucian_2011 View Post
                              (...)
                              Acum 2 ani in data de 31.12. am incheiat vreo 5 polite RCA.
                              Peste un an cand le-am reinnoit am observat cu stupoare ca au aceeasi clasa de bonus. am luat legatua cu societatea. si le-am emis asa cu clasa gresita. am inaintat politele anterioare incheiate cu bonusul corect, iar societatea mi-a modificat politele in ceea ce priveste bonusul si valoare politei.
                              Important este sa fii atent ca broker in special si ca asigurat.
                              Nu cred ca a fost o greseala neintentionata din partea societatii respective (parerea mea).

                              Originally posted by cristi.... View Post
                              (...)
                              deci eu ar trebui sa primesc toti cei 18 mii de lei pt reparatia loganului din dotare de la city am vorbit si cu un avocat si mi-a zis acelasi lucru: pot sa am dauna de 50 de mii de euro la o masina de 10 mii, nu conteaza, rca-u despagubeste/ trebuie sa despagubeasca in limita a 1 milion de euro orice dauna materiala creata. de asemenea, am inteles ca pot cere si despagubiri pt zilele in care am ramas fara masina si in care am fost nevoit sa dau bani de la mine ca sa ma deplasez(...)
                              Nu mai stiu acum unde am pus scrisoarea-raspuns de la Euroins, dar suna cam asa: Avand in vedere vechimea, uzura... bla-bla.. si costurile de reparatie, dvs aveti dauna totala ceea ce inseamna 1500 si nu stiu cat de euro. Daca preferati contravaloarea si masina va dam 5000 si nu stiu cat de lei, daca o reparati va dam 6000 si nu stiu cat de lei dar dupa aia sa veniti la noi cu masina reparata, facturi si nu mai stiu ce in valoarea respectiva. Cam asta era ideea. Adica nu te despagubeste decat cu cat evalueaza ei ca ar face.

                              Comment


                              • asta e o mizerie de a lor

                                in principiu chestia e destul de clara si de limpede pt orice cap destupat. rca trebuie sa plateasca ORICE paguba materiala provocata de cel asigurat. simplu. restu sunt interpretari, tiganii de ale lor care nu fac obiectul discutiei. de asta sunt asigurari.

                                eu as fi dispus sa platesc 1 mie de euro la logan rca dar frate, daca da unu peste mine dupa aia si reparatia costa 500 de milioane sa zicem si nu e dauna totala adevarata , adica acordeon, rupta in bucati etc atunci platesti 500 de milioane. nu ma intereseaza si nu ma lua pe mine ca masina acu face numa 300. platesti 500 si gata, nu ne mai targuim

                                10% din valoarea de nou a masinii sa fie rca-u dar sa ne scuteasca de aberatiile astea. ai masina de 100 de mii de euro? platesti 10 mii de euro rca-u. ai masina de 8 mii? platesti 800 si tot asa. iar rca-u si casco sa se uneasca, sa devina o singura entitate, evident cu unirea fondurilor. rca-u asta de 10% din valoarea masinii sa fie si rca si casco. sa fie o singura asigurare obligatorie, nu 100 si toate proaste, sa te stergi cu ele la fund la o adica ca vine nea gheorghe sa-ti zica tie ca dauna e cam mare bre si nu te despagubim....

                                si adaugarea unei mentiuni: reprezinta dauna totala autovehiculul distrus in totalitate, nu asa ca te-a sifonat unu un pic si tu vii si spui ca domnle, luand in considerare deprecierea, coroborata cu devizul reparatiei, tragem concluzia ca e dauna totala daca depaseste 80% din valoarea asigurata. asta trebuie eliminata pt ca e o prostie. dauna totala e cand masina e facuta zob. numai atunci. daca nu e dezintegrata nu e dauna totala
                                Last edited by cristi....; 24 November 2015, 21:39.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google