Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce zicea colegu' Ozon acum ceva timp.

    Eu daca sunt pagubit, in urma unui accident, de catre un asigurat al unei firme d-astea de doi lei, nu discut decat la Politie. Unde e posibil sa lasi si amenda si permisul. Asa, sa se invete minte respectivul.
    Uite un motiv sa renuntati la astfel de asiguratori!
    Discutii despre asigurari si daune auto dacia logan si nu numai. Unde reparam masinile, cine plateste si cum sa alegi o asigurare


    Acum a uitat. Avea asigurare la Astra pe vremea aia, si uite ca Astra a devenit de 2 lei.
    Cu ce asigurator o fi incheiat acum RCA-ul de a reactionat asa? Eu cred ca la City.
    CASCO avea la Groupama.
    Last edited by mr.K; 6 March 2014, 23:08.

    Comment


    • Originally posted by Costi-bc View Post
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/city...e-1011803.htmlhttp://www.evz.ro/detalii/stiri/city...e-1011803.html

      Uite de ce is coate goale. Multumiti?

      Sa va fereasca D-zeu sa stati cu masina reparata in service asteptand o hartie de la asiguratorii astia seriosi.
      Pai si unde e adevarul? Sa fim totusi impartiali in aprecieri.

      „Suntem foarte surprinși de comunicatul ASSAI în numele SC AUTO CAR GRUP 1 SRL, pentru o creanță extrem de mică valoric și care insumeaza 20 de dosare de dauna din care: 2 dosare au fost déjà achitate, 8 dosare sunt incomplete, punându-ne în incapacitate de plată, 5 dosare se încadrau la plată în termenul legal de 30 de zile, 5 dosare erau programate la plată, iar în acest moment sunt pl”tite”, mai scrie în comunicat.
      Reprezentanții City menționează că sunt oricând pregătiți să prezinte Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor toată documentația aferentă acestor negocieri.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Si Carpatica erau pregatiti pentru CSA si stim de ce au rezistat atata timp: Chitoiu&Rusanu.
        Ei de fapt erau in cofa din nastere.
        Astra, la fel. Numai manareli. Banii plecau din firma pe contracte de consultanta in paradisuri fiscale.
        City astia sunt niste avortoni, abia au aparut si sunt deja pe moarte.

        Ca si chestie, cand o masina de 2 lei, gen Golf 2 de 25 de ani vechime, e dauna totala, asigurarile iti dau un pret apropiat de ala de la cimitirul de masini. Tu daca iti cumperi alta masina identica, cine iti plateste timbrul de mediu? Ca nah, in Romania inmatricularea costa cat masina la unele sh-uri.
        Eu as cere bani de la cel care m-a lovit, in justitie. Sa fiu repus in situatia dinainte de a ma lovi el, avand o masina INMATRICULATA.
        Last edited by mr.K; 6 March 2014, 23:30.

        Comment


        • Trebuie sa invatam sa descifram printre randuri. Acolo li s-a dat o palma cand au incercat sa aplice reteta euroins, astra sau carpatica deoarece nu aveau angajati 'de valoare' sau mai bine zis nu-si permiteau sa plateasca pe cine trebuia.
          Faptul ca au incercat sa nu plateasca dosare , asa cum recunosc ( 5 dosare erau programate la plată, iar în acest moment sunt pl”tite”, mai scrie în comunicat.) nu le face cinste si nu-i putem trece in randul celor corecti.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Pana la urma ala care te-a lovit nu are de ce sa scoata nici macar 1 leu din buzunar pentru ca d'asta a avut asigurare, nu conteaza ca a avut la firma lu' peste prajit.
            Si d'asta ai asigurarea aia, altfel plateai direct din buzunar dauna daca dadeai peste careva si aia era...

            E urata treaba asta de care zici tu mr.K pentru ca aia iti dau banii de dauna totala si daca iti iei aceeasi masina(sa presupunem, sau oricum una din aceeasi era tinand cont ca dispui de nu foarte multi bani de pe vechea masina de 25 ani vechime) va trebui sa platesti timbrul de mediu insa daca e de judecat ceva aici este cu firma la care Xulescu a avut asigurarea cand te-a lovit nu cu el/ea. Nu suna mai ok asa ?
            ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
            Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

            Comment


            • E urata treaba asta de care zici tu mr.K pentru ca aia iti dau banii de dauna totala si daca iti iei aceeasi masina(sa presupunem) va trebui sa platesti timbrul de mediu insa daca e de judecat ceva aici este cu firma la Xulescu a avut asigurarea cand te-a lovit.
              Pai asiguratorul isi face treaba, imi da masina inapoi. Cum o conduc? Fara numere? Nu pot. Tu ai auzit de drept civil presupun. Adica, nu casti ochii, casti punga.

              Tu nu ai vrea sa fii in situatia dinainte de accident, adica sa ai ce conduce?
              Last edited by mr.K; 6 March 2014, 23:44.

              Comment


              • Da, da , iti da asiguratorul si mileul de pe bord, si catelul, ce da din cap, de la luneta, si husele de scaune,..., hai sa vorbim lucruri serioase.
                sigpic

                Comment


                • Recarosare?

                  Originally posted by Costi-bc View Post
                  In alta ordine de idei , alt prieten (sub 30 de ani) si-a facut asigurare la jumatate de pret dand masina proprie in comodat firmei la care lucreaza. Deci se poate si asa , dar in anumite conditii evident.
                  E 100% valabila in caz de accident?
                  Last edited by Costi-bc; 6 March 2014, 23:51. Reason: Automerged Doublepost
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • City plateste. Mai greu dar plateste.
                    Nu mai cititi porcariile din ziare, ca-s p langa realitate!

                    Comment


                    • si io zic ca plateste. Numa abureli pe aicea, poate se sesizeaza vre-un moderator sa faca curatenie.
                      Am asigurare rca la City de cand au aparut ei pe piata si stiu din surse sigure ca nu e gen carpatica, euroins, astra sa nu plateasca!

                      Comment


                      • Facem si curatenie (nu se vede?), dar va rog sa filtrati totusi informatiile, nu le aruncati dupa cum va taie capul, de dragul bifarii unui post. *
                        Eu spun, din cate citesc pacilea, ca orice asigurator are si dosare pe care le intarzie sau le refuza la plata din anumite motive.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                          Da, da , iti da asiguratorul si mileul de pe bord, si catelul, ce da din cap, de la luneta, si husele de scaune,..., hai sa vorbim lucruri serioase.
                          Nu-mi fa inventarul la ce tii tu prin masina.


                          Eu spun, din cate citesc pacilea, ca orice asigurator are si dosare pe care le intarzie sau le refuza la plata din anumite motive.
                          De acord. Doar ca unii refuza un procent mult mai mare de dosare, pe motive gen culpa comuna.
                          Dar cum romanii sunt sadomasochisti, nu cred asta daca le spune cineva, vor sa se convinga pe pielea lor.
                          Last edited by mr.K; 7 March 2014, 10:24.

                          Comment


                          • articol aparut in data de Monday, 19 November 2012... si totusi inca sunt pe piata, nu a intrat in insolventa.

                            Astra mi-a platit paguba dupa 9 luni, au bagat tot felul de motive stupide. mi-au cerut acte care le aveau deja, mi-au cerut acte care n-au existat la acea masina, expertiza penca aveau dubii, au respins cererea de plata penca era scrisa cu pix negru... plata au facut-o la doua luni dupa ce au avut toate actele in regula si atunci sunat in fiecare saptamana la bucuresti.

                            Carpatica ne-a programat la ei la sediu dupa 3 zile la o ora impusa de ei. s-au miscat cu talent, in 30 minute am plecat de acolo urmand sa revina ei cu un telefon sa ridic dosarul complet. dupa doua zile era gata si m-am dus sa iau toate cele ca sa pot duce masina la service. surpriza, masina trebuia sa o duc unde ziceau ei, asta ca sa isi de-a acceptul de plata si sa-mi pot ridica rapid masina, fiind vorba strict de bara spate. daca o duceam la alt service, unul ales de mine, m-a avertizat ca se va elibera mult mai greu acceptul de plata...
                            evident, am acceptat, e doar o bara spate. m-am prezentat la service, lasat hartiile si voiau sa las masina la ei pana este gata. bhuey, este o bara spate, ma chemi cand este bara vopsita. ok, revin ei cu un telefon in 3-4 zile. dupa 8 zile ii sun eu, habar nu aveau despre ce vorbesc... dupa inca doua zile in care i-am sunat pe ei, pe asiguratori, au dezlegat misterul si m-au programat dupa 4 zile sa merg dupa bara.
                            ba chiar a doua zi m-au sunat sa merg pana la ei sa ia codul de culoare. atunci mi-am pierdut rabdarea, bataie de joc, asta in ideea in care trebuia sa traversez orasul, un traseu de 45 minute dus, 45 minute intors. cu chiu cu vai au inteles ca este vopseaua originala si le pot trimite o poza cu codul pe mail.
                            ok, m-am dus dupa bara, mi-am montat-o singur penca nu aveau personal suficient, cu sculele mele penca nici dinalea nu aveau. dupa 1 an jumatate se exfoliaza usurel vopseaua, asa pe ici colo, iar din cauza ca au dat cu primer pe toata bara(lenea de a izola), acum se cojeste si tot bandoul care era inainte o tenta de negru, acum este un fel de camuflaj negru si gri de la plastic.

                            in concluzie, de ce as plati eu o polita de asigurare mai mare, aproape dubla, doar ca sa beneficiez eu ulterior de asigurari de 2 lei? pentru ca asta faceam inainte, alegeam un asigurator ok, mult mai scump, doar ca sa nu-mi bat joc de acel om in caz de un incident.
                            poza atasata in cazul meu, oferta reala de acum doua saptamani
                            Attached Files
                            Last edited by crististreulea; 7 March 2014, 11:29.
                            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                            Comment


                            • in concluzie, de ce as plati eu o polita de asigurare mai mare, aproape dubla, doar ca sa beneficiez eu ulterior de asigurari de 2 lei?
                              Daca diferenta e doar de cateva zeci de lei, n-ai vrea sa nu treaca cineva prin intamplarile tale?
                              Eu n-am avut placerea sa am de-a face cu asiguratori din astia, pentru ca de fiecare data am gasit masina lovita, autor necunoscut, asa ca am rezolvat-o pe CASCO, la reprezentanta.

                              Comment


                              • Cred ca suntem cu totii interesati de renumele bun sau rau al diverselor firme de asigurari, mai ales RCA (fiind ceva obligatoriu) si informatiile despre activitatea acestora sunt mai mult decat binevenite.
                                DAR sa fie documentate, va rugam, altfel sunt simple (si daunatoare) FLAME-uri.
                                La postul 1163 colegul mr.K vine cu un citat si spune ca nu e un caz singular. Problema in bunavointa dumnealui este ca CITATUL nu respecta regula de baza, SURSA, nu vedem daca e un articol din ziar, de la tv, blog sau visul urat al cuiva. Nici afirmatia ca "nu e caz singular" nu este sprijinita, fiind prezenta doar UN SINGUR caz...fara sursa informatiei.
                                Colegul Costi-bc isi sustine un pic mai bine afirmatia cu un link, dar, asa cum evidentiaza si IancuMic....lipseste IMPARTIALITATEA.
                                Pana acum doar Cristi a venit cu ceva palpabil, propria experienta, pentru care si-a dedicat timpul sa o prezinte cu multe amanunte.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google