Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    de ce sa ramana el ?! compania de asigurarai raspunde, nu el.
    si nasol e de cel nevinovat care trebuie sa-si faca masina pe asigurarea aia.
    dar cel vinovat e acoperit daca a avut asigurare. eu tot pe cea mai ieftina o voi face. n-am niciun motiv sa fac altfel.
    asta era si teoria mea pana am fost citat ca martor. Cei la care aveam casco a dat in judecata carpatica ptr a isi recupera banii (9800 ron + cheltuieli de judecata) iar carpatica a declarat ca motiv ptr neplata faptul ca asiguratul lor poate a fost baut motiv ptr care a adormit (stiu absurd) si alte clauze care sunt prin rca lor provocand accidentul si toata vina ii apartine acesta fiind obligat sa plateasca din buzunar.

    Comment


    • Originally posted by gabi4175 View Post
      motiv ptr neplata
      Exact de asta va zic sa mergeti la politie chiar si pentru un accident minor. Asiguratorii astia neseriosi s-au invatat ca ei fac legea pe amiabila. Daca e pv de la politie nu au ce comenta.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Mda, dar pe atunci pe loc se milogeste alalalt sa nu mergi la politie, ca ramane fara permis, de zici ca i-au murit copiii. Si zici sa faci un bine...ca sa nu fie rau, vorba unui mare clasic in viata, Gica Hagi.
        Si de fapt nu faci un bine, ci eventual un potential rau, ca prostovanul o poate comite iarasi in maxim 3 luni, 3 luni in care ar avea posibilitatea sa reflecteze la rece daca nu ar trebui sa conduca altfel ca pana atunci.

        Comment


        • O luna se da daca te duci de bunavoie la militie. A intrat un chinez in mine cu o masina inmatriculata in ro , cu rca d'asta ieftineala. Fara sa stau la discutii (oricum nu stia prea bine romana) i-am explicat ca ne vedem la politie in 30 de minute. Daca nu venea in 24 de ore era mai rau pentru el.
          Cu pv te duci unde vrei ( orice servis) si nu mai depinzi de rca-ul aluia , sa te duci ca cersetorii la birourile lor sa-i rogi , sa te intoarca ca parca nu-i asa , ca poate...
          Nu au cum sa faca figuri cand ai un act oficial.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Originally posted by gabi4175 View Post
            asta era si teoria mea pana am fost citat ca martor. Cei la care aveam casco a dat in judecata carpatica ptr a isi recupera banii (9800 ron + cheltuieli de judecata) iar carpatica a declarat ca motiv ptr neplata faptul ca asiguratul lor poate a fost baut motiv ptr care a adormit (stiu absurd) si alte clauze care sunt prin rca lor provocand accidentul si toata vina ii apartine acesta fiind obligat sa plateasca din buzunar.
            atata timp cat nu pot dovedi ca a baut, nu vad problema. exista si organul ala... am uitat cum se cheama, care supervizeaza activitatea asiguratorilor. n-ai cum sa nu obtii castig de cauza. as merge cu ei pana in panzele albe. i-as da si eu in judecata cerand daune morale mari.

            Comment


            • Intr-o tara normala...
              Uiti unde traim. Adevarul si legea aici is... relative.
              Cu csa eu is patit. Ei verifica doar daca asiguratorii au indeplinit pasii care se impun ( sa deschida dosarul de dauna, etc). Mi-au zis clar in fata ca nu-i pot obliga sa plateasca. Doar o instanta judecatoreasca.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • si care e problema ? mergem la judecata. crezi ca strica vreo 10-15 mii de eu, in loc de o mie, cat ar fi reparatia ? '

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  si care e problema ? mergem la judecata. crezi ca strica vreo 10-15 mii de eu, in loc de o mie, cat ar fi reparatia ? '
                  ia da tu in judecata o companie de asigurari sa vedem in cati ani iti obtii banii sa ma anunti daca se merita. si cauze ptr respingerea platii si sa dea vina pe sofer se gasesc intotdeauna, ai mai multe sanse sa obtii banii de la unul care nu are rca decat de la companiile de asigurari

                  Comment


                  • Vezi cate cai de atac sunt la cate instante exista.... eu in instanta am sila sa ma duc si ca martor, dar sa ma mai constitui si parte.

                    Comment


                    • Originally posted by b997ndl View Post
                      crezi ca strica vreo 10-15 mii de eu, in loc de o mie, cat ar fi reparatia ? :d'
                      vorbesti din cartile de colorat.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Vezi cate cai de atac sunt la cate instante exista.... eu in instanta am sila sa ma duc si ca martor, dar sa ma mai constitui si parte.
                        sunt destule. dar, daca stam ca guvizii...

                        Originally posted by Costi-bc View Post
                        vorbesti din cartile de colorat.
                        asta crezi tu, ca ai mentalitate de roman. pana nu va treziti, o sa fiti ultimii...
                        Last edited by B997NDL; 6 July 2014, 22:51. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • NDL, nu e vorba de noi, ci de instante. Daca tu ai casa langa mine si maine iti extinzi gardul peste curtea mea, ai sanse mari sa iti pastrezi toata extinderea daca stii sa te descurci in justitie.
                          In USA/Canada, ti-as lua si izmenele de pe tine ca ai intrat 2 cm peste terenul meu.

                          Spor la luptat in justitie cu firmele de asigurari (sper sa n-ai nevoie ori sa ai toti asii in mana ta), ca altfel ai sa platesti si cheltuielile de judecata, pe langa faptul ca n-ai sa vezi vreun ban. Nu stiu ce experiente ai tu cu justititia, dar batranii au o vorba: "mori cu dreptatea in mana".
                          Oricum, daca te uiti pe la TV, vezi la ce se poate ajunge , avem o justitie perfecta si corecta, cu aia care cotizeaza.

                          O prietena imi spunea acum ca a alunecat pe trotuar o baba in fata casei ei, ca nu isi sparsese gheata din dreptul gardului. A rasuflat usurata ca n-a dat-o in judecata. Bineinteles, nu era in Romania tarasenia, ci in Canada.

                          Comment


                          • Experiente

                            Eu nu am folosit si nici nu as folosi vreodata forumularul pentru intelegerea amiabila nici chiar daca accidentul s-ar produce din vina mea. Prefer o sanctiune din partea politiei decat alte posibile neplaceri.

                            Am fost lovit de doua ori.

                            In 2010 intr-o intersectie dirijata eu am intrat intr-un Opel Vectra care venea din stanga mea. Respectivul avea cedeaza trecerea. El a intrat cu viteza in intersectie, crezand ca are timp sa treaca, dar a franat inainte sa iasa din intersectie ca sa acorde prioritate la trecerea de pietoni. Eu am franat puternic si l-am lovit cu partea dreapta din fata (masina s-a rasucit putin deoarece nu are abs si cu cateva minute inainte fusese o ploaie torentiala care se oprise intre timp - incidentul a avut loc vara, in timpul zilei). Eu am avut farul dreapta spart si spoilerul fata crapat, fara nicio avarie la caroserie. El a avut roata dreapta spate rupta (masina a fost dusa la politie pe platforma), ceva avarii la caroserie pe partea dreapta (nu-mi amintesc exact, la aripa spate sau portiere), s-a desfacut airbag-ul cortina, s-a vazut clar in momentul impactului si probabil cel lateral (fata + eventual spate). Era o eleva pe scaunul din dreapta fata care doar s-a speriat rau. El avea rca la Groupama (Asiban). Reparatia a fost facuta la Speed Service Bucuresti (am avut recomandare; masina am dus-o dimineata si am luat-o seara). Nu au fost probleme la plata si nici la politie nu au fost probleme. Lui i-au luat carnetul pentru 60 de zile + amenda si puncte. El a spus politistului ca eu aveam viteza. Eu am declarat ca aveam viteza corespunzatoare pentru acel sector de drum si ca era adaptata si conditiilor meteo, in plus am redus viteza la intrarea in intersectie. In rest eu nu am comentat nimic. Respectivul facuse si poze cu telefonul la urma de franare a masinii mele pe care le-a aratat polistului. Acesta nu a zis nimic, a dat verdictul, a completat actele si gata. Mai mult a durat asteptarea la politie decat ancheta propriu zisa.

                            In 2008 intr-o intersectie semaforizata dupa ce am plecat de la stop am oprit sa dau prioritate masinilor pentru ca eu sa pot vira la stanga, apoi am oprit din nou ca sa acord prioritate la trecerea de pietoni (care aveau verde). In acel moment m-a lovit un Polo care venea in urma mea (facuse si el la stanga; subliniez ca eu nu am franat brusc). Avarii: eu - spoiler spate, capota portbagaj, stopul dreapta, el - faruri + spoiler crapate, capota indoita). Am fost la politie unde el a declarat ca nu are copia dupa asigurare dar ca masina este asigurata. Politistul a verificat in baza de date daca masina este asigurata si mi-a dat un formular scos de la imprimanta in care scria ca masina figureaza in baza de date in ziua respectiva ca fiind asigurata la firma Generalii Asigurari. El a fost amendat pentru accident si pentru ca nu avea la el asigurarea rca (dar nu i s-a retinut permisul). Politistul mi-a dat si copii dupa buletinul si carnetul soferului si dupa talon. El si-a luat angajamentul in fata politistului ca o sa-mi aduca a doua zi copia dupa rca si asta a fost tot. Precizez ca masina era propietatea unei societati de leasing din Bucuresti iar beneficiarul leasingului era o firma din Constanta. Soferul era din Constanta si era angajat la firma, era muncitor in constructii. A doua zi l-am sunat (defapt luni l-am sunat, incidentul a avut loc sambata). Mi-a spus ca a dus masina luni dimineata la firma si a plecat cu alta masina la o lucrare in tara, mi-a dat un nr. de tel. de la firma si mi-a spus sa sun acolo, sa nu-l mai deranjez pe el, ca el nu mai are nicio treaba, ca a fost amendat pentru accident si pentru ca nu a avut la el asigurarea si mai departe nu e treaba lui. Am sunat la firma si secretara mi-a spus ca nu stie unde tine patronul asigurarile si sa revin saptamana viitoare deoarece patronul este plecat in tara. Peste o saptamana mi-a spus sa revin luna urmatoare deoarece patronul a plecat urgent din tara. Am fost cu actele l-a Generalii (au un singur sediu in Bucuresti pentru constatari, pe calea Plevnei - o bila neagra) si agentul de acolo mi-a spus ca fara copia de la rca nu poate sa deschida dosarul, desi aveam hartia ca masina este asigurata la ei, procesul verbal de la politie si copiile actelor de la masina + sofer. Am fost in Udriste la ofiterul de serviciu care mi-a spus sa-mi repar masina pe banii mei (sau pe casco, daca am) si ulterior sa ma adresez justitiei. Am facut si o adresa scrisa la politia din Udriste unde am povestit ce s-a intamplat si am atasat copii de la toate actele pe care le aveam. Am primit raspuns in care scria ca in conformitate cu legislatia nu mai este obligatoriu acceptul titularului asigurarii pentru deschiderea dosarului. Am fost cu raspunsul politiei la Generalii unde agentul s-a dus la director si dupa 30 minute a revenit si a facut constatarea. In rest a fost ok. Reparatia am facut-o la IPSO. A durat o saptamana. (fara recomandare)
                            Last edited by abc; 10 July 2014, 11:04.

                            Comment


                            • ce fel de neplaceri? atata timp cat cei implicati in eveniment completeaza corect formularele, nu trebuie sa fie nicio problema.
                              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                              Comment


                              • Neplacerea ca asiguratorul care trebuie sa despagubeasca, sa mute vina asupra celui care e nevinovatul conform parerii partilor implicate in intelegerea amiabila.
                                Sau eventual sa spuna ca e culpa comuna, una din magariile cel mai des intalnite.
                                Asa, scapa cu plata unei sume partiale, sau daca pierde in instanta procesul, achita mai tarziu diferenta de suma.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google