Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by RYCHY88 View Post
    si cum ramane faza daca eu nu doresc sa imi fac RCA la masina asa cum nu eram obligat prin anii 1999-2000 daca nu ma insel? Si omul suporta el dauna? Atata timp cat nu am avut nici o dauna si pana acuma am platit pretul masinii la RCA, mai bine puneam banii aceia in banca si reparam pe acei bani.In alte tari civilizate in decurs de cativa ani fara daune, sa primesti inapui 80% din pretul platit pana atunci!
    Nu mere..d-aia ii zice OBLIGATORIE.

    Comment


    • Asta stiu, insa inainte, daca stie careva mai bine, imi amintesc, ca nu era obligatorie, si era mai bine. Lumea era mai atenta pe strazi, acuma ii doare la papagal ca au RCA, daca tot dam banii sa ii justificam.
      sigpic

      Comment


      • La cat tuning s-a facut pe "spinarea" asigurarilor Casco si RCA, era doar o problema de timp scumpirea lor excesiva, ceea ce, chiar daca mie personal nu-mi convine, mi se pare just.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Originally posted by RYCHY88 View Post
          Asta stiu, insa inainte, daca stie careva mai bine, imi amintesc, ca nu era obligatorie, si era mai bine. Lumea era mai atenta pe strazi, acuma ii doare la papagal ca au RCA, daca tot dam banii sa ii justificam.
          Erau mai putine masini si implicit mai putine daune.
          Sa fim seriosi, dimineata daca vad la stiri accidente rutiere, 75% dintre cei care au murit in noaptea dinainte, au sub 30 de ani.

          Comment


          • De ce sa fie corecta scumpirea? suntem o tara libera, fiecare e responsabil de cauzele sale, insa aici la RCA suferim cam toti tinerii pentru cativa, nu suntem toti lafel, nu spun ca nu vom fi si noi cu daune, nu se stie insa pana atunci sa ne lase sa respiram, dupa ce avem dauna sunt perfct de acord sa o scumpeaca de 1000% nu 500%.
            sigpic

            Comment


            • dupaceea ce avem dauna perfct de acord sa o scumpeaca de 1000% nu 500%.
              Ei o laie!
              Esti de acord acum, ca n-ai dauna. Sa te vad eu dupa aia.
              Esti exemplul tipic de om care se crede prea bun pentru a gresi. Si majoritatea celor ca tine au sub 30 de ani. Si gresesc. Asa zice statistica.

              Si nu ai malus 500%, abia la 3 daune in 12 luni te duci la 100% marire.

              Comment


              • Ma refeream ca pentru noi tinerii si taximetristii am primit scumpirea de 500% fata de restul soferilor, si nu ma cred prea bun, chiar nu sunt, insa nu consider sa platesc aceasta scumpire in baza statisticilor, daca tot sunt multi eu zic ca e de ajuns sa plateasca acesti 500% doar cei care au avut dauna, nu si cei care inca nu au avut.
                sigpic

                Comment


                • @RYCHY88, Stii cum e...prin analogie, d-aia prin Franta si alte tari cu apa calda, cand spui roman, ptr. ei esti doar o cioara (Zigeuner).
                  Nu ptr. toti, da ptr. tot mai multi.
                  Asa si cu categoriile "defavorizate" de RCA.
                  Ptr. unii platim toti, sub o forma sau alta, mai mult sau mai putin.

                  Comment


                  • Bun, am avut si eu sub 30 de ani. Intre 2001-2010 problema tinerilor de atunci era ca masinile erau scumpe, nu asigurarile.
                    Deci, bucura-te ca macar masinile sunt accesibile. Daca mai cresc mult asigurarile, taxele si pretul carburantului, masinile vor deveni si mai accesibile.

                    Cineva vinde la pret de chilipir masina cu motor de 3,4 litri. Pai impozitul e aproape 1000 de euro. RCA-ul nu stiu cat e, dar pretul masinii reflecta faptul ca nu se cauta asa ceva.
                    Last edited by mr.K; 26 February 2014, 23:48.

                    Comment


                    • chiar 5700 e impoztul la 3,4! sa vezi la 4000+ de la 8000 in sus! de rca nu mai discutam...jale! sunt si multi basinosi cu tancuri de astea...desi ei sunt vai steaua lor...se autointituleaza antreprenori!
                      Keep walking...

                      Comment


                      • Jonnie, te rog sa incetezi cu ironiile! Banuiesc la cine te referi, iar daca ai ceva "personal" de impartit cu acel user, o poti face printr-un schimb de mesaje private, in limitele bunului simt, desigur. Pentru ca, sunt sigur ca stii, si replicile acide "spuse" in privat, pe forum, se sanctioneaza.


                        Rychy, dumneata inca esti student (asta scrie la profil), pe banii parintilor, cred. Cand o sa te poti autosustine financiar, o sa gandesti altfel.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Originally posted by jonnie007 View Post
                          chiar 5700 e impoztul la 3,4! sa vezi la 4000+ de la 8000 in sus! de rca nu mai discutam...jale! sunt si multi basinosi cu tancuri de astea...desi ei sunt vai steaua lor...se autointituleaza antreprenori!
                          Este adevarat.
                          Insa nu se autointituleaza antreprenori, ci patroni si rup cafenelele in 2 crezandu-se mari boieri.

                          Revenind la topic, toti o sugem pentru ceilalti. Sa va uitati pe fluturasii de salariu, sa vedeti cat va baga statul mana in buzunar pentru alte tipuri de asigurari decat ale voastre.

                          RCA-ul acum a ajuns la un pret relativ mare comparativ cu puterea de cumparare, insa este ok comparand cu daunele.
                          Cu alte cuvinte, nu ne prea permitem masini, nu suntem atenti in trafic, vrem RCA cat mai ieftin, cand ne accidenteaza unul curul sau botul, facem un facelift s.a.m.d. Banii aia oare de unde vin? Voi credeti ca-i pacaliti pe astia cu companiile de asigurari? Au un sistem atat de avansat de manipulare informationala, verificare a furturilor de te doarre capul. Cei din capul caracatitei stiu exact in ce ramura se fura si cat, ca doar nu ajungeau sa construiasca un conglomerat atat de mare fara sa aiba informatii din interiorul companiei lor.
                          Doar ca nu pot stopa furtul pt ca este extrem de scump, asa ca vor scumpi asigurarile.

                          Ca in cazul statului: nu ai cum sa-i iei pe toti la puricat sa-si plateasca darile, asa ca este mai simplu sa mai pui niste taxe in plus celor ce deja platesc.
                          Ca mai sunt si cei care isi plateau de foarte mult timp darile, aia este. De aceea traim intr-o comunitate, si nu intr-o jungla singuri.
                          Si revin la alta problema: tarania si lipsa simtului civic. Cine arunca o hartie sau o sticla de suc pe jos este idiot crezand ca n-are ce sa se intample. Va veni o firma de curatenie ce va taxa de 1000 ori mai mult decat este necesar.
                          Pt ca... astia suntem: mizerabili, "descurcareti", "smecheri", avari si nu mai continui ca o iau pe aratura.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Bun, am avut si eu sub 30 de ani. Intre 2001-2010 problema tinerilor de atunci era ca masinile erau scumpe, nu asigurarile.
                          Deci, bucura-te ca macar masinile sunt accesibile. Daca mai cresc mult asigurarile, taxele si pretul carburantului, masinile vor deveni si mai accesibile.

                          Cineva vinde la pret de chilipir masina cu motor de 3,4 litri. Pai impozitul e aproape 1000 de euro. RCA-ul nu stiu cat e, dar pretul masinii reflecta faptul ca nu se cauta asa ceva.
                          Buna remarca
                          Se ajunge de fapt unde trebuie, si anume costisitor sa fie intretinerea si nu achizitia.

                          Cine vinde masina de 3.4 cu 2 lei e clar ca nu si-a permis-o niciodata. Nu poti lua o masina care sa te coste in jurul a 400 euro lunar intretinerea si folosirea ei, cand tu ai salariu de 500, iar cu nevasta 1000.
                          Masina nu trebuie sa depaseasca 10-30% din veniturile lunare. (30% daca se cumpara noua) Pana la urma e doar un obiect, si nu unul de arta.
                          Mai sunt idioti care-si cumpara masini ce nu le pot intretine, sau vor intretinere ieftina.
                          Eu am platit la o barca de suv, 3300 piese si manopera (piesele luate fara adaos comercial): ulei motor, filtre, ulei cutie, filtru, placute de frana, diagnoza.
                          Si genul asta de masina si-o pot cumpara multi, ca doar este in jurul a 20.000 euro, insa intretinerea te cocoseaza. Asa ca, masina trebuie luata daca o poti intretine. Daca te uiti ca e impozitul mare si ca uleiul e scump, sau ca anvelopele sunt 1000 lei bucata, atunci masina aia nu este de tine.
                          Cea mai buna este cea pe care ti-o permiti sa o intretii fara eforturi uriase.

                          PS: eforturile uriase oricum le faci in alta parte, iar daca te mai cocoseaza si masina, mai bine te spanzuri decat sa te bucuri de o piele uzata.
                          Last edited by Cezar; 27 February 2014, 14:06. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by Niki View Post
                            Jonnie, te rog sa incetezi cu ironiile! Banuiesc la cine te referi, iar daca ai ceva "personal" de impartit cu acel user, o poti face printr-un schimb de mesaje private, in limitele bunului simt, desigur. Pentru ca, sunt sigur ca stii, si replicile acide "spuse" in privat, pe forum, se sanctioneaza.


                            Rychy, dumneata inca esti student (asta scrie la profil), pe banii parintilor, cred. Cand o sa te poti autosustine financiar, o sa gandesti altfel.
                            Nu mai sunt student sunt salariat, asta nu inseamna ca daca am bani trebuie sa arunc cu ei in stanga si in dreapta si sa nu stiu cu ce ma aleg. Pot sa ma autosustin singur, insa este absurd cand vezi ca RCA-ul e mai scump ca un CASCO, si pentru ce, sa le repar masinile copiilor alintati cu masini, nemuncite de ei, de la parintii care nu le-a dat cei 7 ani.
                            sigpic

                            Comment


                            • Ceea ce vrei tu se putea doar daca s-ar proceda in felul in care s-a spus de prea multe ori, cel la care te asiguri tot el sa te si despagubeasca (din postura de nevinovat) numai ca la noi " interesesu' poarta fesu' " - ce vina are cel ce trebuie sa-l despagubeasca Astra? in schimb daca s-ar fi mers pe ideea de mai sus altfel ar fi stat lucrurile pentru ca ar fi incheiat RCA-ul in favoarea sa si se gandea mult mai bine inainte de a alege firma si in acelasi timp firma de asigurari putea sa-ti mareasca polita doar daca avai daune nu daca aveai sub 30 de ani.
                              Last edited by Cromatic; 27 February 2014, 18:03.

                              Comment


                              • Cati dintre voi cunoasteti pe cineva care a facut o manarie cu RCA-ul, cu CASCO? Nimeni , nimic, nu?
                                Daca nu cunoasteti (ma indoiesc), cautati prin posturi ca avem colegi care se mandresc cu asemenea ispravi.
                                Si daca nu intelegeti ca si eu sunt un motiv pentru cresterea tarifelor...si ca va baga mana in buzunar... e, asta e.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google