Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da. Repet ce am scris mai sus: pe 12 luni am B2, dacă făceam și acum tot pe 6 luni, aveam doar B1.
    Dar de ce te miră încadrarea la B2? Explică-mi și mie fiindcă, după cum am explicat mai sus, n-am experiență cu RCA-urile astea.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • 555,40 lei am platit eu pe un an la asirom cu B8 (scrie acum pe ea). La tiriac era mai scumpa. Nu mai stiu exact cum e cu clasele dar stiam ca se creste cu doua clase la polita pe un an si o clasa pe sase luni.
      De la B0 ai incheiat o data pe 6 luni si apoi pe 1 an si ai B2. Ceva nu iese la calcul sau nu-mi dau eu seama cum au calculat ei.
      Prima data cat a fost polita?
      Last edited by Fanez; 7 December 2016, 21:40.

      Comment


      • La prima asigurare am plătit la City Insurance 267,89 lei pe 6 luni, B0. Asta a fost în data de 10 iunie a.c. (am uitat să precizez că la Allianz am încheiat-o și plătit-o azi, dar e valabilă din 10 decembrie, că atunci expiră cea de la City).
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Astea mi se par preturi corecte (cat de cat ).

          Comment


          • Salut!

            Maine ma duc sa fac RCA-ul la Allianz.Mi s-a spus ca voi plati 649 lei si voi fi incadrat la B2.
            Cand am luat masina in Iulie 2016,am facut RCA-ul prin dealer la Asirom,520 lei pe 6 luni cu B0.Lucrez ca sofer din '91.Luna asta imi expira si am ales sa o fac la Allianz.Am si CASCO la Allianz.
            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

            Comment


            • Salut! Eu am RCA la Omniasig încheiat pe 6 luni din Octombrie, tot B0, am plătit 475 lei, iar Casco la Groupama - 360€, cât ai plătit Casco la Allianz?

              Comment


              • Buna alegere. Casco si rca la acelasi asigurator. Eu am ales prost pentru vreo 80 de lei diferenta (parca asta era diferenta, nu mai stiu exact ). Am facut rca la asirom, prima si ultima data. Data viitoare fac un efort financiar si îmi fac la Allianz ca acolo am si Casco.
                As putea sa-mi fac RCA de pe acum, valabila de la anul? Adica sa intre în vigoare când expira actuala.
                Last edited by Fanez; 8 December 2016, 00:41.

                Comment


                • Am facut CASCO dupa o luna de la achizitie si m-a costat 1.500 lei.Fara fransiza.Si chiar mi-a folosit intr-un mic accident acum o luna.Stateam la semafor si o doamna distrata ce vorbea la telefon,a intrat in bara din spate.Bara crapata si elementele de plastic ce o tin erau rupte.Am facut constatare la Allianz pe Metalurgiei(Bucuresti) iar reparatia langa ei la Meridian Sud.Au inlocuit tot ceea ce era distrus si acum arata (din nou)ca noua.Doamna avea RCA la Euroins.


                  Fanez,mie mi-au spus ca nu se poate decat cand mai ai minim o luna pana expira RCA-ul vechi.

                  Cand iti expira RCA-ul de la ASirom?
                  Last edited by Old Driver; 8 December 2016, 00:49.
                  Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                  Comment


                  • Expira în iulie.
                    Ai facut reparatia cu regres, banuiesc. Da-mi si mie mai multe detalii, te rog.

                    Comment


                    • Da am deschis dosar de dauna cu regres la RCA-ul vinovatei.Este mult mai rapid si nu-ti afecteaza cand platesti CASCO data viitoare.Am avut si filmarea de pe camera video dar nu mi-au cerut-o la constatare.Era simplu ptr ca doar stateam la stop.Chiar azi am vorbit cu un reprezentant de la Allianz,pe tema asta.Multi mi-au spus sa nu ma incurc cu Euroins daca am CASCO.

                      Am gasit un topic in a fost implicat intr-un accident si un alt coleg.
                      Last edited by Old Driver; 8 December 2016, 01:07.
                      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                      Comment


                      • Asta e unul dintre avantajele Casco.
                        Last edited by Fanez; 8 December 2016, 01:14.

                        Comment


                        • Am facut amiabila pe loc si am fost si la asiguratorul ei.Se cunostea f bine cu el(cred ca erau prieteni de familie).E in piata Valea Ialomitei din sect 6.Ala incerca sa ma convinga sa fac reparatia prin Euroins ca vezi domne Allianz iti carpeste masina cu piese sh.....si tot felul de tertipuri.Am zis nu si am plecat.Tot in ziua aia mi-am sunat agentul de asigurari Allianz,iar a doua zi eram pe Metalurgiei ptr constatare si deschidere dosar.Masina a stat in service 4 zile dupa care m-au sunat ei(Meridian Sud).Era gata spalata,uscata si gata de drum
                          Last edited by Old Driver; 8 December 2016, 01:19.
                          Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Old Driver View Post
                            ...
                            Fanez,mie mi-au spus ca nu se poate decat cand mai ai minim o luna pana expira RCA-ul vechi.
                            Am vazut pe cineva care si-a facut cu vreo 6 luni mai devreme, nu mai stiu exact acum dar îi expira în decembrie si a facut prin iunie -iulie.

                            Comment


                            • Mi-am sunat si eu asiguratorul Allianz chiar in ziua accidentului si am pus si intrebarea daca pot sa fac RCA la el.M-a intrebat cand expira cea veche si a zis ca e prea devreme.Sa-l sun cand mai am 2-3 saptamani pana la expirare.Asa mi-a spus asa iti spun
                              Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Old Driver View Post
                                ...Ala incerca sa ma convinga sa fac reparatia prin Euroins ca vezi domne Allianz iti carpeste masina cu piese sh.....si tot felul de tertipuri....
                                Ha, Ha! Prin euroins mi-au reparat mie masina cu piese sh, ba mi-au înlocuit si piese bune cu piese varza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google