Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si eu am zis ca fac asigurarea si am tot amanat pana a crescut

    Comment


    • L-am rugat pe un preieten sa faca o simulare, avand Loganul identic cu al meu, culmea si pe el l-a dat la bonus 8 si cu o marire se 100 lei. Cireasa de pe tort e ca el tocmai a reinoit polita pe 12 decembrie cu pretul de 305 lei pe 1 an si acum arata reoarea asta.

      Sent from SM-G920F using Tapatalk

      Comment


      • Originally posted by jelly View Post
        Acum 2 saptamani am facut o simulare si mi-a dat bonus 14, eu avand asigurarea actuala tot 14, facand simulare trebuia sa imi dea 16, am zis ca este o eroare de sistem la ei. Acum am refacut simularea si m-a coborat la bonus 8.
        Vechiul sistem de B/M avea 14 clase de bonus, deci odata ajuns ce ai ajuns la maxim nu mai are cum sa creasca la 16!
        Intre timp s-a schimbat (sau se va schimba in curand) sistemul si vor fi doar 8 clase de bonus, ceea ce inseamna ca si reducerile vor fi mai mici!
        Last edited by DannyMC; 26 December 2016, 08:53.

        Comment


        • Pai daca e asa ce reducere am, ca ma costa mai mult cu 100 lei. Numai hoti in tara asta...

          Comment


          • Nu mai ai reducere de 50% ci doar de 32%! Mai multe informatii aici

            Comment


            • Multumesc @DannyMC!

              Comment


              • Pacaleala la nivel inalt, daca micsorezi procentul maxim de reducere la bonus.

                Comment


                • Originally posted by jelly View Post
                  Acum 2 saptamani am facut o simulare si mi-a dat bonus 14, eu avand asigurarea actuala tot 14, facand simulare trebuia sa imi dea 16, am zis ca este o eroare de sistem la ei. Acum am refacut simularea si m-a coborat la bonus 8. Chiar e bataie de joc, sunt foarte revoltat. Pe 27 decembrie voi suna la ei sa ma lamureasca...pai pana in aprilie cand imi expira actuala asigurare, cine stie cat voi plati.
                  b14 era maxim ,nu exista mai mare de atat.mie imi expira pe 30.12.2016 si am facut-o la inceputul lunii cu 360 pe an la Allianz,parca am simtit ca o sa modifice astia ceva
                  Attached Files

                  Comment


                  • Sincer nu am stiut ca bonus 14, este maxim.

                    Sent from SM-G920F using Tapatalk

                    Comment


                    • Am facut si eu o simulare dupa noua lege , de la 308 lei (b14) platiti pentru ca a trebuit sa o fac la jumatatea lunii decembrie ,a ajuns la 420 lei b8. Astia nu mai au nicio logica, nu exista concurenta toate sunt plafonate la pretul maxim impus de lege. Tarifele sunt in functie de varsta de la mic la mare. La mine pe b0 e 614 lei , la bunicul sotiei 541 lei fara sa se mai tina cont de cuponul de pensie. Sunt curios cum o sa evolueze preturile dupa ce va dispare acest plafon maxim. Acum sunt de vina si preturile nesimtite ale retelelor service. Ar trebui sa le sarim in cap si astora.

                      Comment


                      • Eu am aflat joi dimineata de aceasta schimbare; un coleg, care e broker mi-a spus ca, incepand cu 23 are loc modificarea. Am crezut ca e doar un zvon; dupa cum se vede, e realitate.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Din câte observ, modificarea asta tâmpită îi afectează negativ tocmai pe cei care sunt un exemplu de conducere corectă, adică cei cu ani de zile de șoferie în spate și care n-au avut niciun incident. Cei asemeni mie (adică neexperimentați- eu abia acum am B2, după 7 luni de conducere) n-au nicio problemă.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Si nici pe cei care fac mod repetat daune! Procentul maxim de penalizare la malus va scadea de la 100% la 32%! Sa te tii acum distractie...

                            Comment


                            • Da, de asta uitasem.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Vechiul sistem avea si el anumite lacune.
                                Pentru o dauna erai retrogradat 4 clase; de la B0 la M4 si implicit o crestere a politei cu 30%. De la M4, pentru doar o dauna (oricare, putea fi doar o aripa, o oglinda, un far), ajungeai la M7 si polita crestea cu 80 de procente. Inuman, orice ar spune cei ce se cred cei mai corecti soferi din lume.
                                Pe de alta parte, in cazul in care nu aveai nicio dauna, la incheierea unei noi polite, aveai o reducere de...10% si B2. fara daune in urmatorul an promovai la B4, iar reducerea era de doar 18%.
                                Potrivit noului sistem BM, pentru orice reinoire pe un an fara daune, primesti o reducere de 8%. In cazul unei daune, retrogradezi doua clase, iar polita se mareste cu 8%.
                                Voi, stiti cum e mai bine, da' eu cred ca vechiul sistem te ingropa pur si simplu, in cazul unei daune.
                                In alta ordine de idei, nu prea erau incurajati soferii corecti; scadere polita cu doar cateva procente. (6% intre B10 si B12 si 4% intre B12 si B14).
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google