Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faci RCA la firma care iti inspira incredere.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • De cand cu plafonarea tarifelor, s-au cam aliniat preturile politelor incheiate pe un an.
      Foarte mici diferente in favoarea firmelor neserioase, care, daca nu-si vor schimba comportamentul, se vor duce dupa Astra.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • s-au scumpit mult vad, de cand cu noul sistem bonus/malus.
        vad ca am B6 in loc de B12, iar pe 6 luni mai fac trei companii, la restul pe 6 luni e acelasi pret ca pe an. cert e ca e scumpa.

        Comment


        • iti poti repara masina la propriul tau asigurator rca?

          Comment


          • Da , dar numai cand este un accident usor fara victime.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              s-au scumpit mult vad, de cand cu noul sistem bonus/malus.
              vad ca am B6 in loc de B12, iar pe 6 luni mai fac trei companii, la restul pe 6 luni e acelasi pret ca pe an. cert e ca e scumpa.
              probabil e problema de baza de date, ca ma indoiesc sa retrogradeze fara motiv. Si mie imi apare si la 6 luni si la 12 luni tot B8
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Originally posted by prometheus View Post
                Da , dar numai cand este un accident usor fara victime.
                Cine spune asta?
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Informatia se gaseste pe internet .

                  "Compensarea directa este aplicabila la indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:

                  accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;
                  vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;
                  prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
                  ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;
                  prejudiciile exclud vatamarile corporale.
                  "
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Aveau de gand, dar cam atat.
                    Proiectul Legii RCA

                    Comment


                    • O simulare de RCA pentru a vedea ce s-a schimbat. Am RCA din septembrie, la allianz, unde am platit 569 lei. Acum, vad ca toate tarifele sunt apropiate, insa la b-malus, daca inchei pe 1 an, ramane tot b7, desi anul trecut, b-ul crestea cu 2 unitati la 12 luni.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                        probabil e problema de baza de date, ca ma indoiesc sa retrogradeze fara motiv. Si mie imi apare si la 6 luni si la 12 luni tot B8
                        S-a schimbat sistemul Bonus/Malus. Probabil cei care aveau Bonus maxim (B14) erau mai multi decat cei care aveau spre exemplu M8 (dublau polita). Asa cu noile clase, B8 ofera o reducere de 32% si M8 iti creste polita cu 32%.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Aveau de gand, dar cam atat.
                          Deja este intrat in vigoare daca am inteles eu bine.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Este in vigoare compensarea directa. Mai documentati-va; OUG 54/2016.
                            Am spus-o de acum o saptamana.
                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Persoana prejudiciată se poate adresa asigurătorului său ca urmare a mecanismului de compensare directă.
                            Prin urmare, alegeti asiguratorul in care aveti incredere, nu cel care are tariful cel mai scazut.
                            Last edited by IancuMIC; 3 January 2017, 12:38.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Eu am RCA la Asirom. Asirom si Dacia-Renault nu mai "colaboreaza impreuna", au rupt lantul de iubire. Pe mine (sper sa nu fie cazul) ma despagubeste sau nu prea?

                              In oug 54 zice ca:
                              O alt noutate adus de ordonana de urgen privind RCA este reprezentat de*sistemul facultativ de compensare direct între asigurtorii RCA. Mai precis, pgubiii pot s cear plata daunelor asigurtorului propriu.

                              Într-o astfel de situaie, asigurtorul RCA al persoanei prejudiciate recupereaz contravaloarea daunelor de la asigurtorul RCA al persoanei vinovate. Totui, compensarea direct poate fi folosit dac sunt îndeplinite cumulativ urmtoarele*condiii:

                              accidentele auto se produc pe teritoriul României;vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate/înregistrate în România;prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabil la data evenimentului;prejudiciile exclud vtmrile corporale.

                              Procedura de compensare direct se stabilete prin convenii multilaterale încheiate între societile de asigurare, iar*condiiile compensrii directe se convin în mod voluntar între*asigurat i asigurtor.
                              Last edited by Fanez; 3 January 2017, 12:50. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Și eu când am scris cu niște pagini mai în față că la încheierea poliței RCA la Allianz mi-au zis ăia că în caz de daună pot să repar mașina pe RCA-ul meu, au sărit „vitejii satului” să mă contrazică și să-mi spună că fac confuzii între RCA și CASCO.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google