Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa clarificam:
    A) In legislatia romaneasca nu exista termenul de precedent. Nu exista nici unde obligatia, sau macar sugestia utilizarii precedentului.
    B) Pentru instanta este printre cele mai "slabe" argumente". Poti la fel de bine sa te prezinti si

    Comment


    • Concluzia e clara:

      Originally posted by Olly09 View Post
      ...judecatorul este impartial... daca,totusi, exista o atitudine de genul, sfatul meu e ca petentul/paratul sa.si schimbe avocatul...

      Comment


      • Știu un caz concret, omul si-a uitat actele acasă, a schimbat portofelul, se mai întâmplă. A mers un pic mai tare în localitate, 81 km/h pe DN1, l-a oprit politia. N-a avut actele la el, pe lângă amenda de viteza (11 km peste) a primit amenda pentru lipsa CI, permis și rca. În total vreo 840 ron, era atât de ofticat .

        Comment


        • ...aris86 respectivul a facut contestatie?:-).bolovan cutuma judecatoreasca iti este cunoscuta?..dar mapele de sentinte si decizii ale fiecarei instante iti suna cunoscut?pt ce sunt mapele alea?precedentul exista si este folosit la noi atat timp cat situatia respectiva,in esenta ,a creat sau n.a creat prejudiciul si efectul respectiv.dupa cum am scris mai sus legat de imprumuturile in franci in care s.au pierdut de catre banci.toate instantele au dat favorabil pt client atat timp cat in contract au fost cel putin clauzele abuzive de la dosarul care a creat prejudiciul.

          Daca vulpoiul e siret atunci siretul este vulpoi?

          ....de la dosarul care a creat precedentul....

          Daca vulpoiul e siret atunci siretul este vulpoi?
          Last edited by Olly09; 5 March 2017, 10:57. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Oameni buni, eu tot nu reușesc să pricep de ce-i atât de greu să ai la tine toate actele mașinii (inclusiv polița RCA) și să i le prezinți pur și simplu polițistului atunci când ți le cere? Mai bine facem scandal și ne gândim că o fi sau n-o fi precedent, când putem rezolva atât de simplu și civilizat problema.
            Bineînțeles că nu m-am referit la situația în care nea caisă, după ce că-și uită actele acasă, mai găurește și podul pedalier apăsând pe accelarație iar apoi când „o mușcă”, începe să invoce „precedentul”. Ăsta-și merită soarta cu vârf și-ndesat, poate e chiar prea blândă legea cu de-alde ăștia...
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Cherubino,port actele tot timpul la mine si cu siguranta majoritatea o fac la fel.de regula cei care lasa intentionat acasa diverse acte sunt bizonii din trafic....am presupus ca in discutia de fata nenea omul care a catigat contestatia a fost de buna credinta...se mai intampla.

              Daca vulpoiul e siret atunci siretul este vulpoi?

              Comment


              • Eu tin actele in masina. Lucrez cu fiare la serviciu si acasa, nu pot tine portofelul in buzunar!
                In alta ordine de idei, am platit pt. Sandero, 1,6, 4380 lei pt. un an.
                B8 in loc de B14, asta-i maxim....doar 32% reducere fata de 50% la B14!
                Dracu mai stie ce si cum in aceste "reduceri"!!!

                Comment


                • 4380 de lei???????????
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • poate 438 lei...Nu de alta, dar 4380 lei...nici cu casco nu iesi atat.

                    Comment


                    • Sper 438...:-/...eram cat pe ce sa sun brokerul sa ma linisteasca))

                      Daca vulpoiul e siret atunci siretul este vulpoi?

                      Comment


                      • 438 lei! Pardon!

                        Comment


                        • Euro Insurance DAC poate oferi servicii legate de asigurări de răspundere civilă auto obligatorii, începând cu data de 3 martie 2017, informează ASF printr-un comunicat remis, marţi, Agerpres.





                          "Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a oferit un răspuns afirmativ notificării primite din partea Băncii Centrale din Irlanda cu privire la solicitarea depusă de societatea Euro Insurance DAC (denumire comercială LeasePlan Insurance) de a activa pe piaţa asigurărilor din România în baza libertăţii de prestare a serviciilor (FOS - Freedom of Services). Euro Insurance DAC poate oferi servicii pentru clasa X (RCA), începând cu data de 3 martie 2017, cu condiţia respectării prevederilor legislaţiei specifice referitoare la asigurările de răspundere civilă auto obligatorii: Legea 237/2015, OUG 54/2016 şi Norma 39/2016", se menţionează în comunicat.

                          Comment


                          • Alti hoti.
                            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                            Comment


                            • Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a sancţionat, în baza unei analize realizate anul trecut, companiile de asigurare City Insurance şi Asirom, cu privire la durata de plată a dosarelor de daună, se arată într-un comunicat de presă al instituţiei.
                              Durată de plată prelungită a dosarelor de daună din partea comapaniilor de asigurări City Insurance şi Asirom a atras atenția Autorității de Supraveghere Financiară. Cei doi asigurători au fost sancționați.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Liberalizarea tarifelor la poliţele RCA, programată pentru 18 mai, s-ar putea amâna cu încă şase luni

                                Trei memorii depuse de asociaţiile transportatorilor au primit la sfârşitul săptămânii trecute răspuns de la Senat. Forul legislativ arată că înfiinţarea unei societăţi de asigurări de stat activă pe piaţa de RCA este cuprinsă în proiectul de lege, iar celelalte doleanţe ale transportatorilor vor fi analizate în ordinea stabilită de autorităţile competente. O primă rundă de negocieri între transporatori, asigurători şi brokeri va avea loc în cadrul şedinţei comisiilor reunite de buget finanţe la Parlament de marţi, 14 martie, ora 16.00.
                                Trei memorii depuse de asociaţiile transportatorilor au primit la sfârşitul săptămânii trecute răspuns de la Senat. Forul legislativ arată că înfiinţarea unei societăţi de asigurări de stat activă pe piaţa de RCA este cuprinsă în proiectul de lege, iar celelalte doleanţe ale transportatorilor vor fi analizate în ordinea stabilită de autorităţile competente. O primă rundă de negocieri între transporatori, asigurători şi brokeri va avea loc în cadrul şedinţei comisiilor reunite de buget finanţe la Parlament de marţi, 14 martie, ora 16.00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google