Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O mai iau si astia pe coaja. Cam rar, la cate tepe dau asiguratilor.
    Patru directori din companiile de asigurări Omniasig şi Euroins au fost sancționați de către Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) cu amenzi în valoare totală de 180.000 de lei.

    Cauza sancțiunilor aplicate în perioada mai - iulie a reprezentat-o nerespectarea legislaţiei în privinţa modului de gestionare a dosarelor de daună.

    Comment


    • S-a intamplat: Euroins nu mai poate vinde RCA.

      Inca 2 companii sunt pasibile de aceeasi sanctiune.

      Comment


      • Sa vedeti preturi la asigurari in 1-2 ani!

        Comment


        • Prevad multi bunici, posesori de AMG-uri
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Am asigurare la Euroshit,mai are acoperire?
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • si eu. scrie ca da.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Originally posted by john Q View Post
                Am asigurare la Euroshit,mai are acoperire?
                Pai ce, pana acum avea?
                Teoretic, da. Asa a anuntat EUROINS, ca vor onora toate politele RCA valabile.
                Problema e, ca tocmai petru neonorare in conditii normale au fost sanctionati.

                Comment


                • Deranjant e faptul ca ei aveau puterea financiara de a despagubi in conditiile legii pentru ca la sfarsitul primului semestru aveau incasari de 259 mil. lei iar platile efectuate erau de numai 158 mil. lei dar nu s-a vrut lucru asta asa ca bine le-a facut...

                  http://www.conso.ro/asigurari/euroin...ab65-227315213

                  Comment


                  • Sa nu ne bucuram prea tare ca dispar companiile astea ieftine ca or sa ramana pe piata Allinaz-ul, Generalii etc si ne rup astia cu preturile lor la RCA-uri )) Intreadevar sunt si buni dar totusi RCA-ul tot unde este mai ieftin il fac
                    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                    Comment


                    • Eu nu spun ca trebuie sa ne bucuram, da' nici nu trebuie sa plangem dupa astfel de firme; pana la urma e foarte normal sa ramana pe piata doar firmele..."adevarate".
                      Nu stiu cat e de confortabil sa afli ca cel care te-a lovit, are RCA la...Carpatica, sau mai stiu eu unde...
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • pana cand reducerea (b/m pentru accidente) nu va fi considerabila (adica unu care a facut accident sa plateasca de 4 ori macar cat platea pana atunci daca avea bonus maxim) nu vom avea asigurari de calitate , in care sa se reflecte pretul vizavi de risc. in plus si accidentele ar trebui diferentiate de catre asiguratori pe categorii in functie de suma despagubita. daca am doar o atingere usoara , la care asiguratorul meu plateste doar o suma mica ca despagubire (macar cat asigurarea pe un an) sa nu mi se scada bonusul , dar daca distrug 'nspe bolizi parcati si asigurarea mea desigur plateste sa ma duc direct in malus maxim si sa ma arda rau la buzunar asigurarea.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Pai sa fii sigur ca te duci in malus maxim.
                          Daca ai B2(90%) si faci o dauna, la urmatoarea polita cazi pe M2(110%) deci 20% in plus la asigurare. De la 3 daune cazi pe M8(200%) care este maxim deci se mareste polita cu 210%.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Costi-bc facea referire la diferentierea clasei de malus in functie de stricaciunile pe care le faci ca suma de bani pe care RCAul tau il va plati sa repare masina pe care-ai lovit-o.
                            Exemplu aleator:
                            - daca julesti un colt de bara sau mai stiu eu ce maruntis si reparatia costa sub pragul X atunci sa nu te treaca pe malus sau scaderea clasei sa fie mica, sa zicem cobori 1 clasa fata de cea la care te afli
                            - daca produci pagube peste suma X atunci sa cobori la cea mai mare clasa de malus sau oricum mult mai mult fata de primul caz
                            ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                            Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                            Comment


                            • Pai dupa o dauna creste rca-ul cu 20%. Adica fix frectie la piciorul ce lemn. si nici nu conteaza marimea daunei.
                              Eu as vrea un bonus adevarat la soferii care nu fac daune ani de zile si platesc rca. Deja riscul lor de a face accidente e platit nu? De ce conteaza atat de mult varsta? Daca omu e antitalent la volan sa simta
                              la buzunar asta si sa dea substantial mai mult decat un tanar care deabia a luat permisul si inzecit fata de altul care nu are daune de 8 ani de exemplu.

                              Dar multe ar trebui schimbate in Romania...

                              Ps: asigurarile bulgaresti si englezesti se majoreaza? Mai ales alea fictive...
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • salut. ce imi recomandati cea mai ieftina si buna? acum am astra. sa merg tot pe mana lor?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google