Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut si eu la rcapedia,cel mai ieftin este la city,intradevar,imi iese pt 1,2 247 pt 1 an..Un rca mai bun iese la Omniasig 300 ron
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • bonus cat? de e pretul asa mic? ce varsta are cel pe care se face rca`ul? la ce sub 30 de ani e pericol de infarct pretul!
      Keep walking...

      Comment


      • b3 este acum, masina din 2009,36 ani..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • aia era...ai peste 30 de ani... cum de ai doar b3, ai avut evenimente?
          Keep walking...

          Comment


          • Am luat azi plicul cu asigurarea de la rca minus ieftin.280 pe 1 an la city insurance.Cica nu sunt chiar de teapa celor de la carpatica,euroins.. Nu stiu de ce am doar b3,acum fiind b5,stiu doar ca nu am provocat daune.Am mai facut si pe 1/2 de an si poate de aceia..Masina e din 2009..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • "castigi" 1 clasa cand faci pe jumatate de an si nu ai accidente respectiv 2 clase daca faci pe 1 an si nu ai accidente asadar la tine ar fi trebuit cel putin teoretic sa fie putin mai sus de B5
              ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
              Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

              Comment


              • Chiar nu mi fac probleme din cauza asta.A fost un incident cu cea veche,dar a ajuns la remat,am luat-o pe actuala de 1,2 in 2009 si nu am avut incidente cu ea...Nu stiu cand a fost implementat sistemul asta bonus malus..
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • B/M a fost implementat in 2010 si acum, cineva fara daune pe o masina in perioada 2009-2013 ar avea B7 sau B8 (RCA pe 6 luni sau 12 luni incheiat in 2013).
                  B3 se explica ca B7 cu 4 clase de retrogradare malus care reprezinta o dauna.
                  Tu stii ce si cand ai facut sau nu ai facut.
                  Si daca nu te simti cu musca pe caciula, cred ca ar trebui sa sesizezi asiguratorul pentru a-ti corecta polita si sa-ti restituie o parte din suma.
                  Last edited by mr.K; 5 October 2013, 19:51.

                  Comment


                  • Pai K,am avut o situatia cu cealalta masina,aveam b8,m-au trecut la b9 desi facusem pe un an polita.Am avut asigurarea veche si asa am putut dovedi ce clasa era pe fosta polita..Am avut ceva de furca pana s-a lamurit situatia..Acum la asta,adica loganul de 1,2 am doar fosta polita ce era B3 si asta noua ,in rest cum pot dovedi ca s-a strecurat o eroare?Sistemul asta electronic e de rahat,uneori..daca nu esti atent iti poate da o situatie ca a mea..
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • Acum la asta,adica loganul de 1,2 am doar fosta polita ce era B3 si asta noua ,in rest cum pot dovedi ca s-a strecurat o eroare?
                      Pai o polita noua nu poate avea acelasi bonus ca vechea polita. Ori mai mult cu 1-2 clase (B3+B2=B5), ori mai putin cu 2 clase (B3-M4+B2=B1), daca ar fi fost o dauna.
                      Mergi cu vechea polita si cu cea noua si cere o explicatie.

                      Comment


                      • Si mai e o chestie..de iese asa mic..bonusul,nu mereu am incheiat pe 1 an..SAU chiar si asa tot nu iese cum trebuie?K daca as fi facut la acelasi asigurator as fi urmarit firul mult mai usor..dar asa e mai greu.Acum am ajuns la B5 de la B3.
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • Daca faci RCA pe 6 luni ai o clasa de bonus in plus, daca faci pe 12 luni, ai 2 clase bonus.
                          Oricum inchei polita, in decurs de 12 luni poti adauga doar 2 clase la bonus.
                          Cu malusul e mai rapida treaba, la o dauna dai 4 clase inapoi, la 2 dai 8 clase si tot asa.

                          Comment


                          • Aveti grija cu B/M-ul , pt ca se va ajunge in cativa ani la clasele maxime si o asigurare cu M8 va fi de 6 ori mai scumpa decat una cu B14 !!!
                            Nu mai dati RCA-ul pentru orice zgarietura sau infundatura !

                            Comment


                            • Astazi am facut RCA la City Insurance pe 1 an de zile cu valabilitate de la 1-11-2013 si am platit 265 ron ,dar masina nu este pe numele meu,cea mai scumpa din oferta era cea de la asirom 370 ron!
                              Last edited by radu2008; 18 October 2013, 15:51.

                              Comment


                              • Vedeti ca se practica eliberarea RCA fara virarea banilor catre firma de asigurari de catre broker.
                                Si firma de asigurari anuleaza RCA-ul, dupa ce va suna sa plaitti polita, lucru pe care normal ca nu il faceti de vreme ce ati achitat deja la broker.
                                De obicei, va acorda o reducere de cateva zeci de lei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google